Президент України Володимир Зеленський вважає, що українські чоловіки мобілізаційного віку мали б самі повернутися до України з-за кордону, аби підтримувати економіку своєї держави та захищати її.
Про це Володимир Зеленський заявив під час спільної з премʼєр-міністеркою Естонії Каєю Каллас заяви для ЗМІ
Зеленського спитали, чи повинна, на його думку, Естонія передати Україні українців призовного віку для мобілізації.
Зеленський зазначив, що на початку вторгнення Росії з України виїжджали люди різних статі і віку, бо ніхто не знав, що буде далі, громадяни рятувалися, а сусіди України відкривали кордони.
Але потім ситуація змінилася, тож хоча б чоловіки мали б повернутися, слідує зі слів президента.
“Ми відстояли 50% із захопленої території на початку війни, ми відбили ворога. І два роки б’ються наші хлопці. І у цей час є люди, які поза правилами, поза законом перетинали кордон. І це питання до цих людей, до цих чоловіків. Якщо вони мобілізаційного віку, то вони повинні допомагати Україні і вони повинні бути в Україні.
Я зараз не говорю про те, що хтось повинен бути на фронті, а хтось не повинен бути на фронті. Є закон. Але є звичайне людське правило, я сьогодні про це говорив прем’єр-міністру (Естонії): один військовий, якого оплачує держава Україна, нам ніхто з цим не допомагає, – на одного військового йде 6-8 платників податків.
Якщо ви в Україні і ви не на фронті, а ви працюєте – де б ви не працювали! – якщо ви працюєте і сплачуєте податки, то ви так само бороните державу. І це дуже потрібно. Але якщо ви за кордоном і ви мобілізаційного віку, і ви і не на фронті, і не сплачуєте податки, і виїжджали поза законом – то є питання. Ось і все.
Якщо ми хочемо зберегти Україну, якщо ми хочемо зберегти Європу, то всі ми повинні розуміти: або ми допомагаємо Україні, або ні; або ми – громадяни, які на фронті, або ми – громадяни, які працюють і сплачують податки. Бо не буде грошей на військового. А не буде грошей на військового – не буде військового, не буде кому захищати Україну. Отакі правила життя”.
Цьому передувало: Військове командування Збройних сил України ініціювало удосконалення правил мобілізації з тим, щоб мобілізувати ще щонайменше пів мільйона громадян на війну. Запропоновані заходи викликали суперечки.
11 січня Верховна Рада повернула законопроєкт щодо вдосконалення мобілізації на доопрацювання уряду.
Деякі експерти в західних країнах перед цим висловлювали думку, що Україна зараз не зможе здійснити новий контрнаступ і має перети до оборони, мобілізації людських ресурсів та навчання бійців.