Посол України в Польщі Андрій Дещиця звернув увагу, що інформація про знищення меморіальної дошки з могили воїнів Української повстанської армії з’явилася напередодні візиту до Польщі президента Володимира Зеленського. Про це Андрій Дещиця розповів у коментарі "Укінформу".
"Насамперед, ми перевіряємо інформацію, яка з’явилася у пресі, і яка відображена в заяві Об’єднання українців у Польщі. Ми залучили до цього генконсульство України в Любліні...щоб генконсульство звернулося до місцевих органів влади...
Звертає увагу факт, що інформація про це з’явилася напередодні візиту президента України до Польщі. Також вже є певні домовленості і спостерігається потепління між українськими і польськими інституціями, які займаються питаннями збереження місць пам’яті на території наших країн...", каже Дещиця.
Посол відзначив, що дошка з могили воїнів УПА має статус легального меморіального місця пам’яті в Польщі. За його словами, до цього пам’ятника – особлива увага, оскільки його вже плюндрували раніше.
Відзначимо, 20 січня у Польщі на горі Монастир біля села Верхрата у Підкарпатському воєводстві невідомі знищили меморіальну дошку з могили воїнів Української повстанської армії.
Меморіальна дошка на могилі була присвячена членам УПА – жителям навколишніх сіл, які загинули в бою з НКВС у довколишніх лісах 2–3 березня 1945 року.
Невідомі вкинули таблицю та рушники у яму.
Відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті Святослав Шеремета написав з цього приводу наступне:
Видання nasze-slowo.pl відзначає, що це далеко не перше знищення українських пам'ятників у Польщі.
Увічнення на Монастирі було встановлене законно, в результаті діалогу Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва (РОПБіМ) із представниками Об’єднання українців у Польщі та Всесвітнього об’єднання солдатів Армії крайової (Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej). На могилі знаходиться напис: «Загинули в боротьбі за Україну», затверджений покійним секретарем Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва Анджеєм Пшевозніком. На пам’ятнику розміщені лише імена та прізвища, дати народження похоронених без жодних військових звань і символіки.
Увічнення на Монастирі знаходиться в переліку кільканадцяти українських пам’ятників, що зазнали актів вандалізму та руйнувань у Польщі з 2014 року. У зв’язку з початком російської агресії в Криму та на Донбасі посилилася активність кремлівської пропаганди й антиукраїнські провокації також і в Польщі. Були осквернені, навіть неодноразово, вісім українських об’єктів, хрестів, пам’ятників, могил.
Увічнення на Монастирі знищено частинно в липні 2015 року. Невідомі злочинці розтрощили гранітну плиту з переліком 62-х осіб, а хрест на пам’ятнику помалювали в біло-червоний колір. Потім подібне сталося ще раз. Зараз розбито її на куски і вкинуто у один з долів.
Попри те, що з часу окремих провокацій та вандалізму минуло 4–6 років, центральна влада Речіпосполитої, Міністерство культури та національної спадщини, Інститут національної пам’яті чи будь-які інші органи, відповідальні за захист місць пам’яті, не вжили жодних заходів, аби виправити заподіяне зло. Лише в листопаді 2019 року польські активісти встановили хрест на місці, де знищено в 2016 році пам’ятник на могилі мирних українців і воїнів УПА на сільському цвинтарі у Верхраті (Підкарпатське воєводство).
Нещодавно директор відділу вшанування боротьби та мучеництва польського Інституту національної пам’яті (ІНП) Адам Сівек заявив, що відновлення понівечених меморіалів Української повстанської армії на півдні Польщі вимагає політичних рішень органів польської влади, а також внесення змін у нормативні положення про воєнні поховання. Про це повідомляє сайт Dzieje.pl.
За його словами, залучення ІНП до відновлення українських могил у Польщі має базуватися на виробленні з цього приводу спільної позиції інституту, МЗС Польщі та Міністерства культури та національної спадщини країни – органів, які також відповідають за історичну політику держави. Він додав, що в цьому питанні важливим також є голос воєвод Підкарпатського та Люблінського воєводств, на території яких розташовані ці пам’ятники.
Представник польського ІНП заявив, що це стосується виключно місць поховання, оскільки символічні пам’ятники УПА – «формації, члени якої відповідають за злочини проти польського народу на території Польщі, – є абсолютно неприпустимими».
Адам Cівек ствердив, що в Польщі немає нормативних положень, якими б регламентувався статус поховання бійців УПА. Представник інституту також повідомив, що на території Польщі є 70–80 українських поховань, частина яких стосується й УПА. Зазначив теж, що закон про ІНП Польщі вже багато разів доповнювався, але цими поправками не враховувалися поховання УПА.
Тим часом 9 січня у стінах Українського інституту національної пам’яті відбулася зустріч його голови Антона Дробовича із надзвичайним і повноважним послом Республіки Польща в Україні Бартошем Ціхоцьким.
Як читаємо на сайті інституту, посол Ціхоцький, зокрема, висловив сподівання на успішне завершення розпочатих пошукових робіт у Львові, а також подальше урочисте перепоховання останків бійців Війська польського.
Голова Інституту зазначив, що українська сторона готова до паритетної співпраці у сфері збереження пам’яті, налагодження повноцінного діалогу щодо складних сторінок спільної історії, проведення наукових та освітніх заходів, спрямованих на вивчення злочинів тоталітарних режимів, від яких постраждали українці й поляки. Водночас Інститут очікує від польської сторони конкретних кроків із відновлення знищених на території Польщі українських місць пам’яті.
Тим часом 21 січня під вечір стало відомо, що МЗС Польщі вважає вандалізм на могилі воїнів УПА у Підкарпатському воєводстві спробою підірвати добросусідські відносини Польщі з Україною та обіцяє розслідування цього питання компетентними органами.
Про це йдеться у заяві польського міністерства, опублікованій в Twitter.
"З огляду на недавні спроби посварити народи Європи на історичному тлі ми спостерігаємо подальші дії, спрямовані на підрив добросусідських відносин Польщі, цього разу з Україною. З жалем відзначаємо ще один провокаційний інцидент в Монастирі", - заявили у МЗС Польщі.
Міністерство запевнило, що відповідні польські служби розслідуватимуть це питання.