КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Політична криза у міській раді: чи можливий компроміс?
17.09.2005

By: Богдан Бачинський, “Гал-info”

Після літньої перерви сесія Львівської міської ради вже вдруге поспіль не змогла розпочати робоче засідання. Офіційною причиною є те, що депутати та міський голова ніяк не можуть погодити і затвердити порядок денний. Народні обранці стверджують, що 150 питань, які запропонував міський голова Любомир Буняк, вносити недоцільно, до того ж, в переліку немає важливих, на думку, депутатів питань. Насправді ж, в стінах міської ради відбувається загострення політичного конфлікту, який набрав своїх обертів ще влітку, коли депутати свідомо пішли на загострення ситуації. Нагадаємо, що вони вперше за цієї каденції зібрали сесію за відсутності Буняка. На сесії були прийняті питання про висловлення недовіри міськвиконкому, а також вони відмінили рішення про відбудову архітектурно-ландшафтного комплексу „Високий Замок” та прийняли ухвалу про фінансування робіт по впорядкування сміттєзвалища в Грибовичах. Не зважаючи на те, що депутати мають право проводити пленарні засідання без участі міського голови, Буняк пішов на принцип і категорично відмовляється визнати факт проведення сесійного засідання, а відтак і рішення, які були на ньому прийняті.Протистояння із літа перейшло в осінь і опинилося в глухому куті, без будь-яких ознак на його вирішення. Буняк не йде переговори у жодному із форматів: «керівники депутатських груп – міський голова», «колегія – міський голова», «сесія, депутатський зал – міський голова», при цьому заявивши, що він непідзвітний депутатам, а  лише львівській громаді, яка його обрала. Він пригрозив, що якщо депутати не збиратимуться на сесію, то він розпустить раду...

Буняка у відставку...

Після четвергового невдалого сесійного засідання серед депутатів знову продовжилися розмови про можливість подолання вето Буняка двома третинами голосів, або ж і висловити недовіру міському голові такою ж кількістю голосів. Нагадаємо, що для прийняття одного із цих рішень потрібно, щоб за нього проголосувало 60 депутатів. При цьому, опозиційні до Буняка фракції „Нашої України” та УНП сумарно налічують 57 депутатів, а також до цього числа можна додати позафракційного секретаря ради Зеновія Сірика. Як бачимо не вистачає двох депутатів, яких потрібно шукати серед позафракційних депутатів або й навіть у фракції „Наш Львів”. Незважаючи на те, що більшість депутатів із цих двох груп вважають відставку Буняка найгіршим виходом із ситуації, який на їх думку, може призвести до диктату в міській раді групи „Нашої України” і УНП, проте все таки серед них є люди, які мають до Буняка чимало претензій. Тож якщо складатиметься така ситуація, коли Буняк категорично не йтиме на компроміс, можна буде знайти двох-трьох людей, яким нарешті таки увірветься терпець.

Однак, як свідчать події, депутати не спішать застосовувати “останній аргумент”, а ведуть постійні переговори щодо оптимального вирішення конфлікту. Логіку народних обранців можна зрозуміти. Рішення про відставку Буняка або подолання його вето можуть так само успішно ігноруватися Буняком, як і висловлення недовіри виконкому. Вирішення цього питання через суд, як показує практика також є малоефективним для Буняка. Тобто рано чи пізно при загострені конфлікту ситуація вийде з-під контролю депутатів і тоді єдиним виходом буде застосування силових методів виконання рішення суду чи міської ради. Проте прецендентів такого розвитку подій у великому місті Україна ще не знала і навряд чи депутатському корпусу вдасться за допомогою сили змусити Буняка і виконком піти у відставку. Якщо ж виключити силовий варіант, як нереальний, то прийняття рішення про подолання вето чи відставку міського голови не тільки не вирішить ситуацію із колапсом міської влади, але й затягне її у ще більшу безвихідь.

До слова, законодавство про місцеве самоврядування виключає можливість міським головою розпустити депутатів, натомість надає депутатам право двома третинами голосів відправити Буняка у відставку. Тому погроза міського голови щодо розпуску ради ще раз показує його правовий нігілізм та відсутність у нього якісних радників, так і те, що Буняк зараз наляканий ситуацією, що слалася, і він не бачить з неї виходу, а також не збирається поступатись своїм гонором та амбіціями.  

Окрім власних повноважень депутати також можуть апелювати ще до громади, тієї самої, якій підзвітний Буняк, за його ж визнанням. В народних обранців є два способи: тиск на мера через організацію майдану, а також організація референдуму. Обидва процеси є затяжними і також не гарантують результату. Зате вони гарантують гарний PR тим політичним силам, які ініціюватимуть ці процеси. Але про це пізніше.      

Краще поганий мир, ніж добра війна   

Якщо радикальних кроків як депутатам, так і міському голові вживати просто недоцільно, то єдине що їм залишається — це процес переговорів і знаходження компромісу. Бажаний компоміс для Буняка — це відмова депутатів від сесії, на якій вони висловили недовіру виконкому та відмінили рішення про відбудову „Високого Замоку”. Натомість, мер може запропонувати депутатам тільки одне — конструктивно співпрацю, негайно продемонструвавши приклади такої співпраці. Втім, депутати за ці чотири роки вже достатньо вивчили Буняка, об повірити у його здатність до конструктивної співпраці. Зі свого боку, народні обранці у вигляді компромісу бачили б прийняття потрібного їм регламенту та визнання дійсним рішення, про скасування будівництва „Високого Замку”. Як максимум, депутати, звичайно, хотіли хоча б формальний розпуск виконкому, тобто визнання факту всиловлення йому недовіри. Проте вони розуміють, що на такі великі поступки Буняк не піде, а в дійсності розпуск виконкому є справою неральною, хоча б тому, що за пів року до виборів та напередодні бюджетного процесу набирати нових людей у керівний виконавчий орган є великою шкодою місту. Однак, такий план депутатів також наштовхується на гонор Буняка, який нещодавно заявив про те, що будівництво замку розпочинається вже на днях. 

Як бачимо, у питанні компромісу є багато „але”. А головним каменем спотикання, який не дозволить домовитися владним мужам в рамках стін міськради є будівництво замку. Це принципове питання, яким поступатись не захоче ні мер, ні обранці. 

В такій ситуації компромісу можливо досягти лише за допомогою зі сторони. Логічно, коли б цією стонньою людиною був голова ЛОДА або облради, або вони спільно. Як повідомив „Гал-info Павло Качур, він особисто розмовлятиме в суботу із Олійником і проситиме ініціювати переговорний процес з метою ліквідувати колапс міської влади. Наразі не відомо чи погодиться Олійник взяти на себе ініціативу, однак до сьогодні відомо, що він жодним чином не втручався в ситуацію в місті, вважаючи це поза межами власної компетенції. З іншого боку, є два моменти, які б мали змусити цього разу Олійника все таки очолити переговори. По-перше, якщо відмовиться Олійник, то Сендак точно не промине шансу обскакати свого політичного опонента, і усвідомлення цього, має спонукати голову ЛОДА. А по-друге, послуга зроблена міському голові і депутатам, дозволить Олійнику отримати додаткові важелі впливу в місті, що є досить корисним напередодні виборчої кампанії.  

Вічна війна — добрий PR

Є ще один варіант компромісу, який носитиме жорсткий характер і не потребуватиме залучення до його реалізації Буняка. Зокрема, корпусові обранців цілком під силу усунути Буняка від головування на сесії, що дозволить вирішити проблему щодо організації сесійних засідань. Втім не вирішить проблеми із протистоянням нормативно-правових актів ради і виконкому. По-суті такий варіант знімає напругу на вісі депутати-мер, але все-таки співпраця між цими гілками львівської влади залишиться у патовій ситуації.

До того ж, такий розвиток подій є вигідним в першу чергу депутатам, які зацікавлені на передодні виборів мати стійкий образ ворога, який би послужив надійною мішенню для передвиборчої риторики. Буняк ідельно підходить для цієї ролі. А безвихідь ситуації гарантуватиме актуальність “теми” аж до дня голосування. Тому ми прогнозуємо, що напруга у міській раді залишатиметься стабільною, аж до 26 березня. Втім депутати справно виконуватимуть свої прямі  обов’язки напередодні бюджетного процесу і під час нього, хоча б для того, щоб не дати Буняку привід звинуватити їх у саботажі і таким чином відігратися.

На сьогодні вже є перші ластівки, які показують як використовуватиметься конфлікт у міській раді на користь чиїхось інтересів. Наприклад, це заява одного із потенційних кандидатів на посаду міського голови Тараса Стецьківа про необхідність досягнення компромісу між депутатами і мером. А також заява Комітету підприємців Львівщини, члени якого є потенційними учасниками виборчого процесу, в якій підприємці закликають депутатів відправити Буняка у відставку. Очевидно, по мірі наближення виборчої кампанії, збільшуватиметься і як кількість аналогічних заяв, так і кількість їх укладачів. Не виключено, що найактивніші учасники передвибочрої боротьби, зокрема, середовище Стецьківа, вдаватимуться до активніших дій, як, наприклад, організація збору підписів, проведення вуличних акцій, ініціювання референдуму. Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня