КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Партійно-політичне життя Львівщини у міжелекторальний період
17.11.2005

Громадська інтернет-газета "КуПол" у співпраці із Центром політичних досліджень започатковує серію публікацій про обласні та районні організації політичних партій. Метою публікацій є інформування громадськості про партійні структури регіону, адже згідно із виборчим законодавством вибори 2006 року до представницьких органів влади відбуватимуться за пропорційною системою. Відтак виборцям важливо знати про діяльність, ідеологічне спрямування, програмні принципи тих структур, за списки яких вони голосуватимуть. Проект є політично незаангажованим і не має на меті підтримки жодної політичної партії. Для початку пропонуємо оглядову статтю про партійно-політичне життя на Львівщині у січні-жовтні нинішнього року.Після вкрай агресивної президентської кампанії-2004, діяльність політичних партій на теренах Львівщини характеризувалася не меншою активністю, проте стосувалася вже більш меркантильних, себто вузько партійних інтересів однієї сторони владного протистояння. Партії-переможниці розподіливши між собою „владний пиріг”, почали працювати на майбутню кампанію – парламентські вибори-2006.
  
Спостерігалася велика активність партій, які під час президентських виборів підтримували Віктора Ющенка. Зокрема це були НРУ, УНП, УРП „Собор”, „Батьківщина”, „Наша Україна” (ПРП), СПУ. Натомість партії, котрі під час президентських виборів активно підтримували Віктора Януковича свою діяльність звели до мінімуму. Причиною цього був провал їхнього кандидата в президенти на теренах Західної України та надзвичайна підтримка (ейфорія) населення після оголошення результатів останнього туру виборів Президента. Наслідком цього лави СДПУ(о) та „Партії регіонів”, лідерів яких було звинувачено у фальсифікації виборів та інших злочинах, масово почали залишати підприємці, представники науки та освіти, інші члени партії.
  
Протягом січня-квітня 2005 року на перше місце в діяльності партій, котрі підтримували В.Ющенка виходить розподіл керівних посад в органах виконавчої влади. Спостерігається конфронтація щодо т.з. „квот” політичних партій, які претендують на керівні посади, що почало сильно ускладнювати переговорний процес щодо створення єдиної партії на базі блоку “Наша Україна”. Проте партії з досить розгалуженою політичною структурою та своїми традиціями такі як УНП, НРУ, КУН, які мають досить міцні позиції у Львівській області не виявляли бажання інтегруватися в єдине об’єднання.
  
У підсумку УНП отримала п’ять посад голів районних державних адміністрацій (Городоцька, Жидачівська, Миколаївська, Мостиська, Пустомитівська). НРУ отримав також п’ять посад голів РДА (Золочівська, Кам’янка-Бузька, Сокальська, Старосамбірська, Турківська). Дві посади голів РДА посіли представники ПРП (Дрогобицька, Радехівська), дві – представники КУН (Буська, Жовківська). По одній посаді голови райдержадміністрації дісталося „Батьківщині” (Самбірська), ХДС (Сколівська), УРП „Собор” (Яворівська), ВО „Свобода” (Бродівська). Головами РДА двох районів стали позапартійні (Перемишлянська, Стрийська).
  
ЛОО СПУ звинуватила керівництво області в недотриманні угоди щодо квотного принципу розподілу посад та оголосило про свою опозиційність. Проте, після зустрічей з керівництвом обласної адміністрації та з’ясуванням всіх проблемних питань, місцеві соціалісти все ж заявили про свою підтримку обласної влади.
   
В лютому партійне життя області характеризувалося конфліктом в ЛОО “Батьківщина”. Декілька районних осередків партії висловили недовіру керівнику ЛОО “Батьківщина” І.Деньковичу та вимагали його переобрання.
  
В березні значна увага регіонального політикуму була прикута до утворення нової політичної партії “Народний Союз Наша Україна”. У роботі установчого з’їзду НСНУ, на початку березня, взяла участь делегація Львівської області чисельністю 346 осіб, яка складалася з представників політичних партій, громадських організацій, культурної та наукової інтелігенції. Однак, серйозними опонентами новоствореної структури у Львівській області виступили ЛОО  УНП та ЛКО НРУ. Голова львівської УНП О.Гудима повністю виключив можливість “вливання” своєї організації у лави НСНУ. Такої ж думки дотримувався і голова ЛКО НРУ Я.Кендзьор, хоча він і не виключав можливості проведення переговорів
  
Серед проблем, які виникли при створенні партії “Народний союз Наша Україна”, місцеві політологи та аналітики засобів масової інформації називали передусім такі:
Підміна понять: Розмови про нову політичну партію вели спочатку винятково з позиції об’єднання партій – учасниць блоку “Наша Україна”, водночас на з’їзді саму партію творили “з чистого аркуша” як нове політичне об’єднання.
Поспіх у створенні партії: Доручення створювати нову партію, отримане Р.Безсмертним від В.Ющенка, протягом лютого змінювалося декілька разів.
Відсутність політичної складової в новій партії: На установчому з’їзді не було інформації про конференції чи з’їзди “Солідарності” П.Порошенка, “Єдності” О.Омельченка, Молодіжної партії Ю.Павленка, Християнсько-соціального союзу О.Білозір, які ухвалювали б рішення про саморозпуск (за словами Р.Безсмертного, жодна партія на час з’їзду ще не саморозпустилася) чи зміну керівництва.

Оголошення складу майбутньої коаліції: Багатьох політиків, політологів та представників засобів масової інформації здивувала схема майбутньої коаліції нової партії – винятково з БЮТ (Ю.Тимошенко) та НПУ (В.Литвин).
Неузгодженість при формуванні делегацій від областей: Зокрема, не була передбачена делегація від Донецької області, про яку у поспіху “забули”. Пізніше, за пропозицією Ю.Єханурова, донецькій делегації було надано статус спостерігачів.
Твердження про відсутність єдиної ідеології нової партії: “У нас досі не було змоги говорити про ідеологічні та фундаментальні спільності різних політичних сил. Такий був час. Але я передбачав, що буде й час, коли нарешті зможемо говорити про створення єдиної партії. Наша мета – вибори 2006 року, перед якими нам потрібно згуртуватися”, - заявив на установчому з’їзді В.Ющенко.
  
Партійне життя області в квітні 2005 року характеризувалося структуруванням партійних фракцій в обласній та міських радах. Так, в обласній раді, засідання якої почалися з 24 березня було створено фракції:
- фракція УНП (6 депутатів);
- фракція “Наша Україна” (23 депутати);

- фракція НПУ (19 депутатів);
- фракція БЮТ (8 депутатів);
- фракція “Соціальна справедливість” (9 депутатів);
- група “Позафракційні” (10 депутатів);
- позафракційні депутати (6 чоловік);
  
Всього у Львівській обласній раді на той момент був 81 депутат.
   В Львівській міській раді було створено такі фракції та групи:
- ф
ракція “Наша Україна”, куди входили депутатські групи НРУ (19 чоловік) оч. Б.Бедрило, ПРП-НУ(14 чоловік) оч. А.Стецьків, НСНУ (14 чоловік) оч. Я.Янчак, ХДС (3 чоловік), КУН (1 чоловік).
- фракція УНП (9 чоловік) оч. Ю.Кужелюк.
- фракція “Батьківщина” (9 чоловік) оч. І.Денькович.
депутатська група “Наш Львів” (10 чоловік) оч. В.Білоус.
позафракційні (11 депутатів).
  
Всього у Львівській міській раді нараховувалося 90 депутатів.
   У травні партійна активність на теренах області була зумовлена відзначенням представниками лівого спектру Дня міжнародної солідарності трудящих - 1 травня і Дня Перемоги. Враховуючи, що Дні 1-2 травня співпали з Великодніми святами, до якихось значних акцій політичні сили не вдавалися. Усі вони, за винятком КПУ, першочергово святкували Великдень.
  
9 травня партійні осередки Львівщини відзначили гучнішими заходами. Участь у масових акціях з покладання квітів на Марсовому полі та на Пагорбі Слави взяли такі партії як: ЛОО СДПУ(о), яку представляли народні депутати України І.Шурма, П.Писарчук, ЛОО СПУ, ЛОК КПУ, ЛОО партії “Єдність”, а також російське культурне товариство ім. О.Пушкіна. На мітингах основна увага учасників наголошувалась на привітанні ветеранів з перемогою у Великій Вітчизняній Війні, на героїчності перемоги, на її важливості не тільки для України але й для всього світу. Представники ЛОО КПУ виступаючи перед ветеранами війни наголошували на приниженні, яке ніби то нова влада допускає щодо ветеранів, намагаючись прирівняти істинних учасників війни, які відстояли інтереси СРСР, Європи й усього світу до тих, хто боровся проти воїнів Радянської Армії – вояків ОУН-УПА.
  
Слід зазначити, що Соціалістична партія на Львівщині після президентських виборів все більше дистанціювалася від комуністів. Зокрема, День Перемоги у Львові представники двох лівих сил – СПУ та КПУ – цьогоріч святкували нарізно. Соціалісти святкували разом з владою. За твердженням лідера львівських соціалістів Є.Таліпова, “комуністи завжди використовують цей день у власних інтересах. А ми хочемо, щоб це було свято порозуміння та примирення, а не політичне шоу перед черговими виборами. Принцип “стінка на стінку” вже в минулому”. На мітингу, організованому соціалістами 9 травня біля Монументу Слави, Таліпов зазначив, що, завдяки Президенту В.Ющенку, вперше за 14 років незалежності влада Львівської області святкує разом з українським народом.
  
Толерантну політичну ситуацію, яка склалася у Львівській області, характеризувало й проведення Дня Героїв 22 травня, який пройшов без порушень громадського порядку та сутичок між різними силами. Водночас, в області, спостерігалися й надалі спостерігаються високі очікування представників націонал-патріотичних сил щодо визнання воїнів ОУН-УПА воюючою стороною у Другій світовій війні.
  
Кінець весни у партійному середовищі ознаменувався наростанням непорозуміння між провладними партіями. Так, в інтерв’ю “Львівській газеті”, лідер УНП, народний депутат Ю.Костенко звернувся до УРП “Собор” і НРУ з пропозицією створити єдину правоцентристську коаліцію. Він не відкидає того, що в цю коаліцію може ввійти також “Пора!”. Ю.Костенко негативно сприймає те, що в деяких областях НСНУ починає “працювати з активними членами УНП”, а лідер НСНУ Р.Безсмертний сказав на одній з нарад, що пора рятувати членів УНП від УНП. З його слів, нині партія узагальнює інформацію з цього приводу. Ю.Костенко вказав і на основні прорахунки влади. Насамперед, вони стосуються економічної політики: неефективна митна політика, тарифна, податкова. Також, за його словами, наразі уряду не вдалося сформувати пріоритети економічного розвитку. Водночас Ю.Костенко відкинув можливість переходу в опозицію до В.Ющенка.  
   У червні на політичну ситуацію в області, в першу чергу, впливала резонансна проблема щодо спільного відкриття президентами України та Польщі польських військових поховань та Меморіального пам’ятника воїнів УГА (24 червня 2005 року) на Личаківському кладовищі Львова. Вже на позачерговій міській сесії 13 червня, абсолютна більшість депутатів погодилася з відновленням на території польських військових поховань надмогильних пам’ятників французьким піхотинцям та американським літунам, затвердила написи та відповідні інформаційні таблиці. За цю ухвалу проголосувало 66 депутатів. Як і першого разу, за ухвалу не голосувала фракція “Батьківщина”, натомість фракції “Наша Україна”, УНП, НРУ її підтримали. Як вважає голова Львівського крайового братства ОУН-УПА О.Гуменюк, позитивному вирішенню цього питання сприяло і звернення Президента України Віктора Ющенка.
  
Рішення міської ради викликало неоднозначні настрої в представників політикуму Львівщини, політичних партій, громадських організацій. За повідомленням Західної інформаційної корпорації (ЗІК) перший секретар Львівського обкому СПУ Є.Таліпов зазначив, що Соціалістична партія України позитивно оцінює ухвалу Львівської міської ради про відкриття 24 червня польських військових поховань на Личаківському цвинтарі у Львові. Натомість, президент концерну “Богдан”, почесний консул Грузії у Львові, член ВО “Батьківщина” Б.Федоришин зауважив, що згадана ухвала не є відображенням настроїв громади Львова. На думку Б.Федоришина, формулювання напису на Цвинтарі: “Тут лежить польський воїн, полеглий за Вітчизну” - “дуже умовно може вважатися компромісним”. Він заявив, що при прийнятті рішення чинився “адміністративний вплив на керівництво міста, депутатів Ради з метою отримання необхідного для центру рішення”. Федоришин переконаний, що отримане в такий спосіб рішення “принижує гідність громади міста і сприяє не польсько-українському порозумінню, а навпаки закладає основи для подальшого розпалювання міжнаціональної неприязні”. Незадоволеним рішенням депутатів міськради залишився й народний депутат України, заступник голови СДПУ(о) І.Шурма, який назвав розв’язок багаторічних суперечок сусідніх народів навколо польських військових поховань у Львові зрадою української історії. Шурма пообіцяв на сесії ОБСЄ, що була запланована у США на початок липня, висловити своє незадоволення щодо ситуації навколо “Цвинтаря Орлят”. Претензії до написів на надмогильних плитах на Личакові висловлював й народний депутат, лідер ВО “Свобода” О.Тягнибок.
  
Враховуючи значний суспільний резонанс, аналітики не виключали можливих  провокацій в день спільного відкриття президентами України та Польщі польських військових поховань та Меморіального пам’ятника воїнів УГА маргінальними політичними силами області, проте усе пройшло спокійно.
  
Червень завершився скандалом у львівському міському осередку “ВО “Батьківщина”. Рішенням партійного бюро з посади голови ЛМО було звільнено Е.Подляшецьку, яку також було виведено зі складу бюро партійної організації. Мотиви такого рішення – розкольницькі дії останньої. Екс-голова міської організації партії “ВО “Батьківщина” відкинула усі звинувачення, які були висловлені на її адресу і не погодилася з рішенням обласного бюро партії, оскільки за статутом партії члени обласного бюро не мали права приймати рішення про її зняття з посади голови Львівської міської організації, а, тим паче, виключати її з лав партії. Подляшецька їздила до Києва, щоб зустрітися особисто з лідером “Батьківщини” Ю.Тимошенко і попросити її втрутитися у ситуацію, що виникла на Львівщині навколо партії, “оскільки сьогоднішні події всередині партійної організації несуть нездоровий відбиток і дискредитують партію та, зокрема, її лідера в очах виборців”. Е.Подляшецька протягом двох років очолювала міську організацію партії “Батьківщина”. В.о. голови Львівської міської організації ВО “Батьківщина” було обрано заступника міського голови Львова В.Лозинського.
  
Червневий скандал у місцевій “Батьківщині” мав продовження у липні, коли на позачерговому засіданні бюро ЛОО партії ВО “Батьківщина” з лав партії виключили в.о. голови ЛОМО “Батьківщина молода” А.Василіва та його заступника В.Герича. Виключені з партії члени “молодіжки” пообіцяли також шукати правди у Києві – організувати пікет під Кабінетом міністрів, щоб зустрітися з Ю.Тимошенко і безпосередньо розповісти лідеру партії про негаразди у львівській організації.
  
Фракційне життя у міській і обласній радах Львівщини ознаменувалося, зокрема, тим, що „Наша Україна” (у Львівській обласній раді) оприлюднила заяву у якій вимагала негайно налагодити конструктивну співпрацю між представницькою та виконавчою гілками влади на Львівщині. Автори також заявили підтримку курсу Президента України В.Ющенка на консолідацію всіх державницьких сил спрямованих на інтеграцію України в Євроатлантичні структури. Натомість фракція “Батьківщина” піддала критиці діяльність обласної державної адміністрації за недостатню, на їх думку, співпрацю з депутатським корпусом. Крім того, фракція оприлюднила заяву у якій вимагала від УСБУ та УМВСУ у Львівській області розслідувати кримінальну справу за фактом вилучення вибухівки на подвір’ї помешкання голови фракції “Батьківщина” у Львівській облраді О.Канівця та забезпечити охорону йому, його родині та його помешканню.
   14 червня в Львівській обласній раді було заявлено про створення нової депутатської групи – фракції ХДС у складі п’яти депутатів.
  
Міжпартійне протистояння у стінах Ратуші вилилося 9 червня у визнання депутатами Львівської міської ради з фракцій НСНУ, НРУ, ХДС ”незадовільною” роботу львівського міськвиконкому за 2004 рік. Депутати прийняли рішення про розпуск виконкому, проте, під час таємного голосування, забракло одного голосу для втілення задумів у життя. 
  
На початку липня (2 липня) відбулася І-а конференція Львівської обласної організації “Народного союзу Наша Україна”. У роботі конференції взяли участь 294 делегати (із 331 обраних). Організація нараховувала понад 2,6 тис. членів. Із доповіддю “Про стан та перспективи організаційної розбудови ЛОО НСНУ” виступив голова обласної організації партії, голова Львівської облдержадміністрації П.Олійник. Конференція затвердила пропозиції Львівської міської організації щодо змін та доповнень до Програми партії, пропозиції Комісії Львівської обласної організації щодо змін та доповнень до Статуту партії, внесла зміни до особового складу Ради ЛОО НСНУ, обрала делегатів на партійний з’їзд (59 делегатів плюс 4 особи поза квотою). Також на партійній конференції було прийнято Меморандум “Про єдині підходи до проведення виборчої кампанії-2006” та Звернення до Президента України.
  
Посеред літа активізувала свою роботу і нова політична партія, яку не так давно таки зареєстрував Мін’юст – “Пора”. У Львові відбулася установча конференція ЛОО партії „Пора”. Участь у її роботі взяло 29 делегатів, головою було обрано члена політради партії А.Рожнятовського, голову ГО „Пора-90”. Делегати також обрали політичну раду обласної організації, до якої увійшло 12 членів партії. Вже  24 липня львівська “Пора” провела гучну політичну акцію – на площі перед Львівським державним театром опери та балету ім. С.Крушельницької влаштували театралізоване дійство „Буняку – Пора”, в рамках якого було оголошено, що міський голова Львова Л.Буняк став переможцем премії „Ось кара”, яка відтепер присуджуватиметься політикам, котрі не дотримують своїх обіцянок перед виборцями, та презентовано сатиричну скульптуру Буняка. Автор скульптури побажав залишитись невідомим, тож представив її львів’янам голова ЛОО „Пора” А.Рожнятовський. Скульптуру на відкритому джипі „Форд” перевезли до ресторану „Шекспір”, де її встановили на постійно.
  
Наприкінці місяця партійне життя ознаменувалося гучною заявою кількох обласних осередків “Батьківщини” та низкою конфліктів у середині партій. Так, 25 липня у Львівській обласній раді голови Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської, Волинської облорганізацій ВО „Батьківщина” на прес-конференції, присвяченій 5-й річниці заснування партії, оприлюднили спільну заяву, у якій застерегли усіх бажаючих дискредитувати Прем’єр-міністра, голову ВО „Батьківщина” Ю.Тимошенко, а також „внутрішніх і зовнішніх поборників дестабілізувати ситуацію всередині партії”. У разі потреби члени партії готові вдатися до акцій протесту. Голова ЛОО ВО „Батьківщина” І.Денькович заперечив висловлювання нардепа Я.Кендзьора про те, що в партії присутні колишні члени СДПУ(о), навпаки, проводиться серйозний відбір до вступу у партію. Голова Івано-Франківської облорганізації ВО „Батьківщина” Д.Шимко назвав приїзд до Львова першим етапом підготовки до виборів. За словам голови Рівненської ОО П.Гарвата, хоча партія на сьогодні має більше прихильників, однак, кількість керівних посад на обласних рівнях не є пропорційною рівню підтримки теперішнього Президента на виборах 2004 року. Він припустив, що на майбутніх виборах блокування на рівні ВРУ та на рівні місцевої влади можуть відрізнятися. Голови облорганізацій ВО „Батьківщина” західного регіону України „виношують пропозиції” щодо можливості дозволу на місцях вибирати соратників для блокування на парламентські вибори, - сказав П.Гарват.
  
30 липня, у Львові було змінено керівництво декількох партійних осередків. Найбільшого резонансу набула IX конференція Львівської обласної організації партії “Трудова Україна”, на яку не допустили значну частину обласного активу партії на чолі з в.о голови осередку В.Клюсом та представників ЗМІ. В.Клюс в інтерв’ю інформаційному агентству “Прес-Тайм” заявив, що це “була не конференція, а збіговисько”. “Я, як діючий керівник, знаю фактично усіх своїх однопартійців в обличчя. Там я не бачив ні одного знайомого обличчя”, - наголосив він. Клюс зазначив, що ця конференція не могла бути легітимною, оскільки, за його інформацією, у більшості районних та міських партійних організаціях не відбулося ще конференцій, які б обрали делегатів на обласну.
  
Напередодні конференції ЛОО “Трудова Україна” голову Львівської міської організації партії І.Лебохорського жорстоко побили в офісі львівських “трудовиків”, що на вул. Лазаренка. За словами В.Клюса, І.Лебохорський впізнав у нападниках нинішніх представників обласного осередку партії і вже написав заяву до Франківського райвідділу міліції м. Львова.
   На конференції ж ЛОО “Трудова Україна” головою обласного осередку партії було обрано І.Білецького – колишнього заступника голови Львівського обласного осередку Партії Регіонів і довірену особу В.Януковича на минулих президентських виборах. За словами І.Білецького, до лав “Трудової України” він вступив 13 червня цього року, попередньо перебуваючи з 1996 року у НДП (заступник голови ЛМО партії) та з 2002 року – у Партії Регіонів. “Вже найближчим часом я маю намір скликати прес-конференцію, де розповім про подальші плани роботи обласного осередку партії, а також проясню ситуацію щодо чуток про не легітимність сьогоднішньої конференції та мого обрання. До слова, я переконаний, що декілька попередніх конференцій обласної організації партії були нелегітимними, як і обрання на них голів політрад ”, – резюмував І. Білецький.
  
На позачерговій конференції ЛОО партії “Третя сила” також було переобрано  керівництво обласного осередку: замість Г.Козловського керівником обрали В.Прокоп’юка.
  
Оригінальним ходом відзначився у Львові голова ХДПУ, народний депутат В.Журавський, який повідомив, що виборчі списки його партії до рад усіх рівнів на виборах 2006 року нараховуватимуть 50% жінок. В.Журавський заявив, що виступає за те, щоб у владі була гендерна рівність. Саме такий хід він і вважає однією із запорук перемоги ХДПУ на парламентських виборах (мова про подолання 3%-го бар’єру). Журавський також пояснив деякі позиції ХДПУ: партія проти конституційної реформи, яка була прийнята 8 грудня минулого року, критично сприймає роботу КМУ, бо разом з підвищенням пенсій і зарплат, зросли ціни. Голова ХДПУ вважає одним із недоліків нової влади союз із СПУ.  
   Проведений у серпні, за ініціативою і у приміщенні Львівської обласної державної адміністрації, круглий стіл між представниками обласних осередків політичних партій та керівництвом ЛОДА продемонстрував невисоку активність (мабуть дався взнаки сезон відпусток) місцевого партійного політикуму. Серед вибраних (найбільш активних у своїй діяльності і залучених до управління державою) і запрошених на зустріч з губернатором П.Олійником майже чотирьох десятків обласних осередків політичних сил, на круглому столі були присутні лише 22 партії: НП, ВО „Батьківщина”, УРП „Собор”, НСНУ, НРУ, УНП, СПУ, КУН, ХДС, СДПУ(о), ВО „Свобода”, „Єдність”, ПППУ, НДП, КПУ, „Ліберальна Україна”, „Партія регіонів”, РПУ, ”Третя сила”, ГП „Пора”, „Партія захисників Вітчизни”, „Трудова Україна”. Власне саме ці партії і можна вважати впливовими (різною мірою) у регіоні і здатними брати активну участь у вирішенні і актуалізації різного роду соціально-політичних питань області.            
   Участь у круглому столі з владою опозиційних партій (першою чергою, таких як ЛОК СДПУ(о), ЛРВ „Партії регіонів”, ЛОО „Трудова Україна” продемонструвала, що ці сили не збираються іти у „глуху” конфронтацію і демонструють готовність до компромісів.
   Практично усі учасники круглого столу висловили задоволення його проведенням хоча, як представники партійного політикуму області, так і її керівник визнали, що це сталося із запізненням. Демократичний круглий стіл важко назвати повністю толерантним – представники певних сил, у дусі кучмівського сприйняття політичної дійсності, акцентували увагу на „так званій опозиційності” позавладних партій, голова ЛКО НРУ Я.Кендзьор назвав опозиційні партії „бандитськими”.
   Участь обласних осередків партій у круглому столі (під час якого було підписано угоду про співпрацю) була покликана сприяти вирішенню соціально-політичних питань в області. І не лише в області, але й на рівні Києва, зокрема у формуванні бюджетних коштів для Львівщини (відомо, що у Верховній Раді область представляють не лише провладні парламентарії).
   Позитивом (від проведення круглого столу) для місцевої влади, як вважалося,  має стати можливість отримувати інформацію з перших рук, підтримувати дієвий зв’язок із політичними силами, шукати шляхи до діалогу і суспільної злагоди. Для представників політичних партій на Львівщині круглий стіл став не лише нагодою побачити своїх колег усіх разом і поспілкуватися, але й натякнути, а то й внести пропозиції щодо можливості попрацювати у владі (наприклад з боку  місцевих соціалістів). Як висловився  голова ЛОК СДПУ (о) І.Шурма про ідею проведення круглого столу: „Це свого роду політичний чайник. Він дає випустити пар протистояння між політичними опонентами, яке об‘єктивно має місце”.
   Життєдайність круглих столів, а точніше ефективність і позитивні кроки від їх проведення, мала б проявиться згодом. Проте існують у партійному середовищі регіону і песимістичні настрої щодо продуктивності діалогу влади і представників політичних партій. Натомість перший секретар ЛОК СПУ Є.Таліпов запропонував піти далі і створити при Львівській ОДА раду партій, які підтримуватимуть Президента України. Подібні заяви, за умови намагання замінити круглий стіл, можна розцінювати як переведення діалогу на вісі „влада-партії” у русло однополярності і унеможливлює виконання головної мети – намагання досягти консенсусу між виконавчою владою і усіма політичними силами в області.  
   Ще перед круглим столом, ЛОК СПУ звернулася до влади (і першою чергою до центральної у Києві) з приводу увіковічнення пам’яті вбитого журналіста Г.Гонгадзе. Перша вимога, з котрої львівські соціалісти розпочинали список своїх пропозицій, була виконана Президентом В.Ющенком на День Незалежності – Гонгадзе посмертно став Героєм України. Інші пропозиції щодо цього питання пропонується втілити на місцевому рівні. Більшість з них (наприклад щодо увіковічнення пам’яті журналіста у Львівському національному університеті імені І.Франка, який закінчував Гонгадзе тощо) є реальними для втілення у життя.
   Більш гучною була заява ЛРВ Партії регіонів, у якій вимагалося від голови ЛОДА прозвітувати про соціально-економічну ситуацію в області. Оприлюднений „регіоналами” аналіз основних показників соціально-економічного розвитку Львівської області за перше півріччя цього року свідчив про значний спад порівняно з січнем-червнем 2004 року. Це була перша гучна заява опозиційних „регіонів” після поразки на президентських виборах, яка продемонструвала тверді наміри партії Януковича контролювати дії влади, зокрема на місцях і, особливо, у найбільш провладній області. Перший заступник голови Львівської ОДА М.Сеник підготував відповідь голові ЛРВ ПР О.Радзієвському за перше півріччя цього року. Відповідь вийшла великою за обсягом і засвідчила, що більшість закидів у бік керівництва області є необгрунтованими, хоча з існуванням деяких негативних явищ у економіці області (наприклад, незначним спадом у сільському господарстві) М.Сеник погодився. Особиста відповідь влади опозиційній партії говорить про те, що Партію регіонів в області сприймають серйозно і намагаються не надавати жодної можливості критикувати облдержадміністрацію за ігнорування політичних опонентів.
   Інша опозиційна сила – СДПУ(о) на Львівщині особливою активністю не відзначалася. Разом з ПР та «Трудовою Україною» в області проводилися поодинокі заходи, як наприклад покладання квітів до пам’ятника М. Грушевському на День Незалежності.
   Окремішньо тримаються львівські комуністи, також час від часу проводячи свої акції. Наприклад, на Личаківському цвинтарі у Львові було урочисто відкрито пам’ятник колишньому першому секретарю Львівського обкому КПУ, екс-голові Львівського міськвиконкому В.Секретарюку, - комуністу, про якого у регіоні залишилися досить добрі спогади.
   У львівському партійному середовищі розпочалося серйозне обговорення наступної парламентської кампанії. Рада старійшин ЛОО НСНУ ратує за створення широкої коаліції на парламентських виборах 2006 року, до якої, мали б увійти НСНУ, «Батьківщина» та НПУ. Учасники Клубу політичних дискусій при ЛОО НСНУ зійшлися на тому, що НСНУ повинна співпрацювати і з партіями національно-демократичного спрямування: НРУ, УНП, ПРП та КУНом. Одностайно зазначається, що «ім’я В.Ющенка повинно бути «прапором» партії НСНУ і передвиборної коаліції пропрезидентських партій». Нагадаємо, що незмінною залишається позиція ЛОО УНП, яка  повністю виключає можливість “вливання” організації у лави НСНУ, хоча і не виключає можливості проведення переговорів. УНП надалі розглядає можливість створення єдиної правоцентристської коаліції разом з УРП “Собор” і НРУ, а також ГП “Пора”.
   Становлення наймолодшої партії – ГП „Пора” – на Львівщині супроводжувалося внутрішніми баталіями між двома середовищами (А. Рожнятовського та В.Загайного), які розпочали битву за вплив у партії перед виборами. Суть конфлікту полягає в тому, що сторони мають різні інтереси у виборах львівського міського голови-2006. На думку місцевих аналітиків, конфлікт у „Порі” відбувається між середовищами потенційних кандидатів – Т.Стецьківа (В.Загайний) та А.Садового (А.Рожнятовський). А це означає, що саме переможці визначатимуть політику “Пори” на виборах та її політичних уподобанців.
   Характерно, що майбутні вибори до рад усіх рівнів пройдуть на фоні цілковитого розколу лівих сил на Львівщині. Хоча представники КПУ і заявляють про передвиборчий Фронт лівих сил, проте вже сьогодні зрозуміло, що між соціалістами і комуністами не можлива навіть найменша співпраця у цьому напрямку.  Публічно протистояння між лівими на Львівщині було продемонстроване під час круглого столу політичних партій за участі голови ЛОДА – перший секретар ЛОК СПУ Є.Таліпов заявив, що компартія і Калинюк особисто мають вибачитися перед усіма за діяльність Кучми. Перший секретар ЛОК КПУ О.Калинюк назвав зухвалою поведінку секретаря Є.Таліпова і звинуватив того у політичних інтригах. 
   Беззаперечними лідерами серед політичних партій на Львівщині наприкінці літа залишалися провладні сили. Якби вибори до Верховної Ради відбувалися тоді, партія „Народний союз „Наша Україна” отримала б в області 60,9% голосів. Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”/ Блок Юлії Тимошенко може розраховувати на 24,9% голосів мешканців Львівщини. Ще однією силою, на яку звертають увагу львів’яни, є Соціалістична партія України, за яку би проголосували 2,4% виборців Львівщини. Інші можливі учасники виборчих перегонів набирають менше 1% голосів. Такі дані опитування Центру ім.Разумкова, проведеного в рамках спільного проекту з Центром політичних досліджень (Львів) „Активізація структур громадянського суспільства для вибору на користь демократії” та проекту "Аналітична підтримка розвитку публічної політики у Львівській області", який реалізовується Центром політичних досліджень за підтримки МГО "Дім Свободи - Україна". Якщо ж буде створено блок “Народного Союзу Наша Україна”, Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”, Народної партії, про ймовірність якого говорять політичні сили, та ще й за участю Партії промисловців і підприємців, то цей блок, за даними опитування може зібрати майже весь електорат Львівщини (87,3%). 2,6% виборців залишилося б СПУ. А на решту припадає потенційно лише 8,8% тих, які ще не визначилися. Даним дослідженням не брався до уваги варіант можливого блокування УНП з лідером-блоком(якщо НСНУ, ВО „Батьківщина”, НП, ПППУ підуть разом)/лідерами(якщо ці сили підуть окремо). Не враховано (через затягування реєстрації Мін’юстом) і потенціал ГП „Пора”. І якщо, припустимо, у 8,8 „невизначених” відсотків входить УНП (безумовно це левова частина від цієї цифри), то ГП „Пора” не врахована взагалі. Вагоме значення в регіоні посідає і НРУ. Тому розклади безумовно мінятимуться. У бік збільшення відданих львів’янами голосів за єдиний владно-провладний блок, у бік зменшення (подрібнення) – за окремо взятого/самостійного „помаранчевого” суб’єкта парламентських перегонів.
   Важливим для області залишається питання визнання воїнів ОУН-УПА воюючою стороною у Другій світовій війні. Відтак навколо цього питання також відбувається протистояння регіональних політичних сил. Львівські комуністи заявляють, що проводять роботу пороти реабілітації воїнів ОУН-УПА (вже ніби зібрано 16 тисяч підписів жителів Львівщини, які направлено у відповідні органи). Про значно більшу кількість підписів, вже на підтримку ветеранів національно-визвольних змагань, заявляють представники місцевої УНП. Реабілітацію підтримують (на словах) і соціалісти, проте СПУ закидають те, що їхня фракція у Верховній Раді, очолювана Морозом не голосує за внесення у порядок денний „питання ОУН-УПА”.
   Значного резонансу і критики у партійному політикумі області (в томі числі і зі сторони провладних партій, наприклад, УРП „Собор”) набуло питання тиску на місцевих високопосадовців, зокрема голів районів щодо партійних переходів. „Усі проблеми замикаються на НСНУ, – заявив заступник голови УРП „Собор” В.Ілик, на зустрічі голів регіональних партійних осередків, організованому Центром політичних досліджень (Львів).  – Не  думаю, що це є великим позитивом, оскільки практика свідчить, що повинна бути конструктивна опозиція і мусить впливати на її роботу. На мій погляд, після Помаранчевої революції повинно було відбутися злиття усіх політичних сил єдиного табору для реалізації основної мети і вирішення основних проблем області. Але вийшло так як завжди”.
   З початком жовтня діяльність політичних партій на теренах Львівщини характеризувалася подальшою активізацією та підготовкою до парламентських виборів 2006 року. Спостерігається значна активність партій НСНУ, УНП, „Батьківщина”, „Наша Україна” (ПРП), Партія Регіонів, СПУ, СДПУ(о), „Пора”, ХДС.
   Активність таких партій як: НСНУ, “Батьківщина”, УНП, НРУ, ХДС, деякою мірою НПУ, в основному, пов’язана з наявністю своїх фракцій та депутатських груп у Львівській міській, обласній радах. Це дозволяє їм брати активну участь в політичному, господарському житті Львівської області, коментувати лідерам даних фракцій чи груп перебіг політичних процесів в регіоні. Активність таких партій як СДПУ(о), Партії Регіонів, КПУ, Трудова Україна, НДП на теренах Львівської області є незначною та пов’язана, в основному, з діяльністю як народних депутатів України від Львівщини (І.Шурма, П.Писарчук) так і лідерів партій на всеукраїнському рівні  (П.Симоненко, В.Коновалюк, В.Янукович ). Окрему позицію займає ЛОО СПУ, яка активно коментує суспільно-політичні процеси в регіоні та має свою власну позицію щодо багатьох важливих для області питань.
   У жовтні відбувались активні процеси в житті обласних організацій політичних партій. Ці процеси характеризуються, в першу чергу, вибором тактики та стратегії підготовки до парламентських виборів, виборів мерів на теренах Львівщини. Деякі партійні організації вже заявляють про формування виборчих списків до місцевих рад, оприлюднюють хто їх очолюватиме (ХДС, СПУ). Проте неоднорідність внутрішнього середовища деяких політичних партій призводить до конфліктів усередині організацій.
   Продовжуються конфлікти в партії “Батьківщина”. 8 жовтня відбулася звітно-виборна конференція Львівської міської організації політичної партії ВО “Батьківщина” яка охарактеризувалась недопущенням на конференцію крім журналістів також екс-голови ЛМО ВО “Батьківщина” Е.Подляшецької. Новим керівником міської “Батьківщини” став М.Мужилівський, голова об’єднання підприємців Львівщини “Крок”. Керівництво партії пояснило це тим, що конференція була закритою і проводилася лише для членів партії і запрошених делегатів. Проте 15 жовтня під час ІХ звітно-виборної конференції ЛОО ВО “Батьківщина” журналістів знову не було допущено на конференцію. Делегати конференції одноголосно переобрали чинного голову облорганізації партії І.Деньковича на новий термін.
   Крім того, з’являються звинувачення голови партії “Батьківщина” І.Деньковича щодо можливого непрозорого формування виборчих списків кандидатур на вибори до обласної, районних міських рад. Йдеться про організацію “Крок”, якій, за словами екс - керівника молодої організації “Батьківщина” А.Василіва, дали змогу формувати 40% списків на виборні посади в органи влади.
   Активізувала свою діяльність і ЛОО СПУ, яка дотримуються державницької позиції щодо політичних процесів на території Львівської області. У оприлюдненій заяві наголошується, що після відставки уряду Ю.Тимошенко розгорнулася шалена кампанія дискредитації В.Ющенка, О.Мороза, міністрів-соціалістів. Заявники переконані, що це робиться з однією метою: розірвати коаліцію єдності тих сил, які підтримують В.Ющенка. Треба зазначити, що останнім часом позиції СПУ на Львівщині суттєво посилилися. Про це свідчить і створення депутатської групи Соціалістичної партії України у Львівській міській раді.
   15 жовтня у Львові провела свою ХІІІ позачергову конференцію ЛОО Народної партії. Участь у її роботі взяли 296 делегатів і 30 гостей. Результати конференції показали, що НП буде займати центристську позицію на парламентських виборах 2006 року з можливим блокуванням з УНП, НСНУ, БЮТ, хоча зважаючи на події на загальноукраїнському рівні таке блокування можливе тільки ситуативно і на рівні області.   
   В подальшому прогнозується створення ситуативних об’єднань різних політичних сил у регіоні, спрямованих на здобуття депутатських місць в органах місцевого самоврядування. Створення цих об’єднань залежатиме і від підтримки партіями кандидатур на посаду міського голови Львова, міст обласного значення. Можна прогнозувати, що найбільші шанси на перемогу будуть мати кандидати, підтримка яких буде забезпечена Президентом України В.Ющенком або лідером партії “Батьківщина” Ю.Тимошенко.
  
Окремо слід зазначити, що ЛОО УНП, НРУ, ХДС, надалі декларують свою позицію щодо визнання ОУН-УПА воюючою стороною. Час від часу дані партії організовують збір підписів та проводять мітинги щодо позитивного вирішення даного питання. 
  
Підсумовуючи зазначимо, що загалом, суспільно-політична ситуація в регіоні була стабільно-напруженою проте прогнозованою і в подальшому буде безпосередньо залежати як від діяльності Президента України, Кабінету Міністрів, керівництва області, заяв та коментарів народних депутатів від Львівщини.
   В подальшому активізація політичних сил області у зв’язку з підготовкою до парламентських виборів навесні 2006 року та виборами міського голови міста Львова може призвести до посилення напруженості у стосунках між суб’єктами політичного процесу, а також у відношенні цих суб’єктів до органів державної влади.
   Важливими чинниками, які безпосередньо будуть впливати на перебіг політичних процесів на території області, буде ситуація у Львівській обласній та міській радах, проведення партійних конференцій, утворення ситуативних об’єднань політичних партій.
   Цілком прогнозованим є можливість переформатування партійних фракцій, подрібнення депутатських груп, створення нових депутатських об’єднань в міській та обласних радах, подальше збільшення чисельності фракцій НСНУ, НП, “Батьківщини” в обласній раді та посилення позицій СПУ в міській раді.
   Прогнозується подальша активність партії “Батьківщина” щодо позиціонування себе як альтернативної опозиції, враховуючи невелику популярність партій СДПУ(о) та Партії Регіонів на Львівщині.

Ця публікація підготовлена Центром політичних досліджень в рамках проекту „Місцеві вибори-2006: моніторинг готовності партій Львівщини”, який реалізовується за підтримки Міжнародного Фонду „Відродження”. Думки, вислоовлені у матеріалі, є власною точкою зору експертів Центру політичних досліджень і не обов'язково збігаються із позицією МФВ.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня