КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Революція по-київськи
24.11.2004

Незважаючи на наявність подібних до грузинських і югославських передумов для початку оксамитової революції, для України характерна власна специфіка У ці дні грузини святкують річницю приходу до влади опозиційних сил. Двадцятиденне протистояння, яке супроводжувалося демонстраціями, голодуваннями, погрозами застосування сили, запровадженням надзвичайного стану, зіткненнями супротивників і прихильників влади, закінчилося трояндовою перемогою. У Києві ж тільки починають проведення класичної оксамитової демократичної революції. Шанси на успішну реалізацію грузинського сценарію в основному визначаються залежно від місцезнаходження: по ту чи іншу сторону барикад. Представники влади твердо впевнені в тім, що вулиця неспроможна й акції протесту не будуть тривалими, недооцінюючи потенціал невдоволення, накопичений населенням за останні кілька років. Опозиціонери вірять у свою жовтогарячу зірку і детально проводять останні підготування до давно прогнозованого протистояння.Світлина: Подробності

На відміну від грузинських колег, що починали практично з чистого листа, в українців є гіркий досвід поразки акції «Україна без Кучми» і вони постараються не повторювати помилок 4-літньої давнини, що збільшує шанси на успіх. Однак влада, яка вже знає, що таке масові протести і як з ними боротися, напевно, теж провела необхідну підготовку. Сама по собі оксамитова революція – це технологія демократичної зміни влади, результативність якої залежить від якості складених до купи елементів, чіткого дотримання правил і управлінської майстерності її виконавців.
   Перший елемент – наявність вагомого приводу, здатного змусити людей вийти на вулиці. Ідеально спрацьовує причина – фальсифікація результатів виборів, сприймана громадянами як відкрите нехтування їхньою думкою і правом обирати владу. Українці можуть поспівчувати журналістам, котрі ризикують життям заради виконання своїх професійних обов’язків для надання достовірної інформації, і продемонструвати своє невдоволення на мітингах. Але це прямо не торкається кожного і не може бути стимулом до тривалих протестів. Факт підроблення встановлюють за допомогою зіставлення офіційних результатів і даних соціологічних опитувань і альтернативного підрахунку голосів. Так, у Грузії пропрезидентський блок, що мав напередодні виборів всього 6%, у перші дні став переможцем виборів за версією виборчої комісії, що нарахувала 30% його прихильників. В Україні спробували дискредитувати цей інструмент, провівши відразу кілька екзит-полів з різними результатами, що, в остаточному підсумку не збігаються з результатами першого туру від ЦВК. Але віра – почуття ірраціональне, що не піддається впливові логічних доказів. Зафіксований соціологами низький рівень довіри громадян до органів влади звільняє опозицію від необхідності переконувати виборців у масових фальсифікаціях, досить одного яскравого прикладу.
   Другий елемент – наявність сприятливого внутрішнього середовища. По-перше, у країні має існувати досить впливова і єдина опозиція, яка очолить революцію. До другого туру президентських виборів українській опозиції вдалося хоча б тимчасово перебороти внутрішні розколи і виступити спільним фронтом на підтримку єдиного кандидата. По-друге, населення має володіти значним протестним потенціалом, що дозволяє розраховувати на тривалі акції. Досягається в результаті затяжної економічної кризи, що супроводжується постійним зниженням рівня життя значної частини населення або ж відносного поліпшення добробуту, коли громадяни бояться втратити нажите і почувають себе досить самостійними, щоб вимагати належного ставлення до себе з боку влади. Основна роль в організації і проведенні акцій протесту приділяється найбільше соціально активній частині суспільства – молоді, студентам. Наявність добре організованого молодіжного руху характерно як для Грузії («Кхмара»), так і для України («Пора»).
   З урахуванням можливого застосування силових методів величезне значення має підтримка армії, органів внутрішніх справ. У Грузії вони перейшли на бік опозиції, що дозволило обійтися без крові. В Україні опозиція тільки стверджує про наявність підтримки силовиків, але офіційні заяви останніх свідчать про протилежне: «у випадку виникнення загрози конституційному порядкові країни і безпеки нашим громадянам, ми (Генпрокуратура, СБУ і МВС) готові швидко і твердо покласти край будь-якому беззаконню». Ситуація в Україні ускладнюється чітким географічним позиціюванням прихильників і противників влади і рівністю їхніх сил, не характерним для попередніх сценаріїв, що значно збільшує можливість громадянської війни.
   Вирішальне значення має тип авторитарного режиму, що функціонує в країні. Якщо він має тенденцію до пом’якшення, то влада виявиться нездатною в перші ж дні протесту вдаватися до силового варіанту, утопивши повстання в крові. Надалі час буде працювати на опозицію, а невдало обраний час для силової операції призведе до різкого зростання революційних настроїв серед населення, що провокує, як правило, бліцкриг повстанців.
   Останній важливий елемент – наявність сприятливих зовнішніх умов. У випадку з Югославією і Грузією іноземні держави не поспішали визнавати результати виборів, які заперечувала опозиція. Захід в один голос закликав владу до дотримання норм демократії і необхідності вирішення конфлікту шляхом переговорів. Згуртованість позицій Заходу не дозволяла іншим країнам, які підтримують чинні режими, відкрито кидати виклик міжнародному співтовариству, визнаючи офіційні результати виборів, замість цього вони активно включалися в переговорний процес, додаючи зусилля для мінімалізації втрат у випадку приходу нової влади. В Україні складається своєрідна ситуація: у той час як Захід традиційно визнав вибори недемократичними, східний сусід в особі В.Путіна першим поздоровив з перемогою провладного кандидата, що надає подіям у Києві елемент новизни.
   Для успішного проведення оксамитової революції її організатори повинні дотримуватися двох правил. По-перше, зберігати повний контроль над протестантами, демонструючи свій мирний характер і не піддаючись на провокації масових зіткнень. По-друге, постійно нарощувати динаміку акцій протесту і регулярно одержувати хоч і незначні, але все-таки результати: підтримка регіонів, перехід на бік знакових фігур, організацій або державних органів. Твердження, що владу не віддають, а беруть, у цьому випадку особливо актуальне.
   Незважаючи на наявність подібних із Грузією і Югославією передумов для початку оксамитової революції, для України характерна власна специфіка, що при накладенні на універсальну технологію може привести до несподіваних знахідок і результатів, що дозволяють революції по-київськи претендувати на оригінальність.

Олена Стойко, ProUaНазад до списку

08:58 ( 5.12.2022)
Литва передає Україні 155-мм снаряди

08:40 ( 5.12.2022)
Блінкен: адміністрація США працює з Конгресом над визнанням Росії державою-терористом

11:43 ( 1.12.2022)
Ціни на Starlink в Україні зростуть майже вдвічі

09:57 (26.11.2022)
США організували в Польщі ремонтну базу для артилерії з України

09:28 (26.11.2022)
Нардепи Зеленського пішли інспектувати "Центри незламності" у Києві

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

08:56 ( 5.12.2022)
Макрон вважає, що нова архітектура безпеки має передбачати гарантії для РФ

08:54 ( 5.12.2022)
Путін має бути притягнутий до відповідальності за воєнні злочини - Макрон

09:17 (23.11.2022)
Росіяни вдарили ракетами по пологовому відділенні на Запоріжжі, загинуло немовля

17:54 (19.11.2022)
Росіяни обстріляли гуманітарну точку на Херсонщині, 5 поранених

12:30 (18.11.2022)
Аксьонов наказав будувати фортифікації в окупованому Криму

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня