КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Політична партія „Народний союз Наша Україна” на Львівщині
2.12.2005

Громадська інтернет-газета "КуПол" у співпраці із Центром політичних досліджень продовжує серію публікацій про обласні та районні організації політичних партій. Метою публікацій є інформування громадськості про партійні структури регіону, адже згідно із виборчим законодавством вибори 2006 року до представницьких органів влади відбуватимуться за пропорційною системою. Відтак виборцям важливо знати про діяльність, ідеологічне спрямування, програмні принципи тих структур, за списки яких вони голосуватимуть. Проект є політично незаангажованим і не має на меті підтримки жодної політичної партії. Сьогодні пропонуємо матеріал про регоінальну організацію Народного союзу "Наша Україна". Матеріал складається з двох частин: 1) об'єктивка - інформація, отримана шляхом інтерв'ювання від самої партії; 2) оглядовий матеріал про діяльність партії у 2005 році в дзеркалі медіа.Львівська обласна організація НСНУ.
Загальна кількість членів партії у Львівській області станом на 28.11.2005 р. –  6109.
Адреса: Проїзді Крива Липа 9/1.
Контактний телефон 80322 96-73-53
Голова ЛОО „НСНУ” Петро Олійник.
Керівник виконкому ЛОО „НСНУ” Володимир Михайлович В’язівський
Заступник керівника Ігор Богданович Стефанишин.

Представництво обласної партійної організації в представницьких органах та органах виконавчої влади. Партія широко представлена у виконавчих та законодавчих органах влади на різних рівнях, зокрема заступник голови Сокольської райдержадміністрації, голова Старосамбірської районної ради, голова і заступники голови ЛОДА, голова Стрийської районної державної адміністрації, голова Дрогобицької районної ради, перший заступник голови Камянко-Бузької РДА, голова Турківської районної ради, голова Самбірської районної ради, в.о. мера м. Львова, голова районної державної адміністрації Перемишлянського району, начальник управління ЛОДА, голова Старосамбірської РДА, голова Радехівської РДА.

Мережа первинних партійних осередків. Наявність молодіжних організацій, друкованих органів та інше. Кількість сільських, селищних, міських організацій – 155. При партії діє молодіжне крило, яке функціонує у статусі громадської організації „Молодіжний Союз Наша Україна”.
Друкованим органом партії на Всеукраїнському рівні є газета „ТАК!”. У Львівській області видається газета „ТАК Захід!”

Публікації в ЗМІ про діяльність місцевих партійних осередків. Співпраця із ЗМІ відбувається у щоденному режимі. Функціонують центральний (
www.razom.org.ua) та Львівський обласний сайти (www.razom.lviv.ua) партії.

Актуальний стан та перспективи співпраці із осередками інших партій. Можливі коаліції або блоки із осередками інших партій на місцевому рівні під час виборів 2006. 25 листопада була підписана угода про створення Політичного Блоку Віктора Ющенка "Наша Україна".  Угоду підписали Голова Ради Політичної партії "Народний Союз Наша Україна" Роман Безсмертний, Голова Народного Руху України Борис Тарасюк, Голова партії промисловців та підприємців Анатолій Кінах, Голова конгресу Українських націоналістів Олексій Івченко, заступник Голови партії Християнсько-Демократичний Союз Володимир Марушенко, Голова Української республіканської партії "Собор" Анатолій Матвієнко. Відповідно можна припустити, що подібне блокування буде й на рівні областей.


Діяльність партії у 2005 році у дзеркалі медіа

Народний союз „Наша Україна” є однією з наймолодших партій на Львівщині. Проте, вплив цієї організації на політичні процеси в області є найпотужнішим. Характерною ознакою партії є те, що створена вона була зверху, власне ініціатива створення цієї політичної сили належить Президенту Ющенку.

Львівські обласна та міська організації НСНУ були створені у квітні 2005 року. Основними донорами членів організації стали ПРП, НРУ, УНП, КУН, тобто партії на базі яких було створено виборчий блок В.Ющенка під час президентських виборів. Також до партії прийшли і представники інших політичних партій і безпартійні. Вперше за багато років прийом нових членів партії здійснювався на підставі рекомендацій та на засіданнях бюро. Формальною метою було недопущення небажаних членів та партійна чистота. Характерно, що очолив  обласний осередок партії губернатор Львівської області Петро Олійник. В лави НСНУ перейшли також перший його заступник та два з трьох заступників. Знаково, що така партійно-політична рокіровка не стала причиною для конфлікту між партіями, що делегували їх на ці посади (НРУ, УНП) та НСНУ.

Якщо оцінювати представництво НСНУ в органах влади Львівщини, то найсильніші позиції нашоукраїнців у структурі Львівської обласної державної адміністрації, досить слабке на рівні голів РДА та їх заступників. Причиною цього є партійно-квотний принцип поділу посад, який був застосований в області під час кадрових призначень ще до появи місцевих організацій НСНУ. Проте, партійне поповнення Народного союзу відбувається за рахунок, зокрема, переходу членів інших партій, що займають керівні посади різного рівня.

Власне, такі процеси є досить ідентичними, принаймні візуально, до тих, що відбувалися за часів „керівної та спрямовуючої” ролі НДП та СДПУ (о). Відповідно і закиди на адресу НСНУ є аналогічними тим, які висувались колишнім „партіям влади”. Стосуються ці закиди, перш за все, використання адмінресурсу при створенні партії, лобіювання інтересів бізнесу, наближеного до партії. Проте, знаковим є те, що подібні звинувачення на адресу львівського НСНУ значно частіше лунали з боку вчорашніх союзників по коаліції „Сила народу” – УНП, „Батьківщини”, СПУ, ніж новітньої опозиції: СДПУ (о) та партії „Регіонів”.

Особливого резонансну на Львівщині набув скандал між головою ЛОО НСНУ і одночасно губернатором Петром Олійником та місцевою „Батьківщиною”. Остання звинуватила голову ОДА у системному тиску на членів ВО та його представників у радах різного рівня. Враховуючи, що цей скандал був широко розтиражований у місцевих ЗМІ з наведенням специфічних висловів, які нібито належать Петру Олійнику, іміджу губернатора та НСНУ було завдано удару. Цей скандал був першим за рахунком і став точкою відліку протистояння між двома найбільш популярними партіями на Львівщині. І, справді, за всіма соціологічними дослідженнями сукупний рейтинг цих двох партій коливався весною 2005 р.  в межах 90%. В жовтні сукупний рейтинг цих партій вже склав 60%. З огляду на це, боротьба між ними у базовій області „помаранчевих” виглядає закономірністю. Ще більше загострили конфронтацію події пов’язані з відставкою уряду Юліїї Тимошенко.

Серію скандалів навколо НСНУ та його голови продовжили питання сумісництва П.Олійником депутатського мандату та посади голови обладміністрації, що суперечить Конституції України, його непереконливе пояснення можливості такого сумісництва та прагнення уникнути позбавлення депутатського мандату. Наступним проблемним місцем став „Олійникгейт” Богдана Федоришина. І хоча жодних політико-правових наслідків цей скандал не мав, але репутації НСНУ було завдано чергового удару. Починаючи з вересня в ЗМІ активно почали обговорювати питання можливої відставки, в тому числі шляхом переходу на партійну роботу до Києва. Сама відставка Олійника у вигляді переходу на партійну роботу в загальноукраїнську НСНУ була практично фактом доконаним та публічним.  Вибір Президента про збереження Олійника на своїй посаді, на одностайну думку аналітиків, свідчить, що перед Петром Михайловичем поставлено завдання максимально ефективно провести виборчу кампанію на Львівщині та досягти адекватної для НСНУ підтримки виборців. Фактично, НСНУ опинилась перед загрозою застосування тих самих методів ведення виборчої кампанії, що використовувала минула влада. Спокуса використання адмінресурсу – головна проблема, що стоїть перед партією, яка має ключові посади в області. Власне тому, П.Олійник не лише робить регулярні заяви про те, що він займається партійною діяльністю у позапартійний час, але і почав регулярно брати участь у телепередачах – зустрічах із журналістами. Єдино виник казус, що на передачу не можуть попасти «сторонні» журналісти, а беруть лише своїх, яких відбирає апарат обладміністрації. Відповідно характер питань і відповідей носить іміджевий для П.Олійника характер.

Про реальність повторення виборчої стратегії колишнього режиму свідчить і повна відсутність публічної передвиборчої кампанії ЛОО НСНУ. Головна увага обласної та міської організацій зосереджена на підготовці людей до роботи у складі виборчих комісій, спостерігачів та вирішення проблеми формування списків. НСНУ мабуть найбільш «професійно» підійшло до вироблення критеріїв за якими можна було б сформувати списки партії на місцевому та обласному рівні ( в обласній та міській організаціях було розроблено чотири відмінних методик визначення майбутніх кандидатів в депутати місцевих органів). Найбільш активно НСНУ працювала у форматі фракції партії у міській раді. Власне партійна фракція спільно з фракцією НРУ та групою УНП з кінця серпня виступили головними опонентами міського голови Л.Буняка і провідниками процедури його відставки. Публічна заява голови ЛОДА П.Олійника про політичну відповідальність за зняття міського голови не лишає сумнівів, що це рішення і саме зняття не були спонтанними, а були попередньо прийнятими/підтриманими керівництвом НСНУ. Активність партійної організації також була виявлена під час візиту до Львова Президента України В.Ющенка. Зокрема, у організації мітингу/віча через привезення з районів представників, випуск наочної агітації. Хоча під час візиту виникало питання – що зробила партійна організація НСНУ, що обласна адміністрація?

За період діяльності партії по жовтень 2005 року процес партійної розбудови Народного союзу на Львівщині мав дуже високі темпи. За короткий час було створено осередки в районах, містах обласного підпорядкування і навіть по багатьох селах. Народний союз „Наша Україна” має потужне представництво у Львівській міській та обласних радах, а також в інших радах області. Фракції НСНУ в основному були створені на базі фракцій блоку „Наша Україна”. У цьому відношенні процес створення фракцій для НСНУ, на відміну від тієї ж „Батьківщини” був безпроблемним.

Окремо варто торкнутися питання про співробітництво фракцій депутатської групи НСНУ у львівській міській та обласних радах з головою ЛОО НСНУ Петром Олійником. Нашоукраїнці обласної ради певний період не досить активно співпрацювали з губернатором, і було зумовлено це, перш за все ігноруванням останнім кадрових пропозицій обласної ради, де були присутніми прізвища багатьох майбутніх членів НСНУ. Потім був певний період похолодання відносин двох гілок влади на Львівщині під час якого навіть однопартіці з ради не мали контактів з головою ЛОДА. Однак підписанням меморандуму про створення в обласній раді пропрезидентської більшості, фактично було відкрито новий період співробітництва нашоукраїнців з двох гілок влади.

Інша ситуація спостерігалась у міській раді, де фракція НСНУ так само як і в обласній раді, є найчисельнішою. Особливу єдність депутатів-нашоукраїнців з міськради та нашоукраїнцями виконавчої влади було продемонстровано під час голосування по „Цвинтарю Орлят”. В даному випадку можна говорити про певний феномен, оскільки депутати нашоукраїнці вибрали пріоритетом реалізувати партійну лінію (яка полягала у відкритті цвинтаря навіть на умовах поляків), знехтувавши тим, що їх як представників місцевої громади, які повинні, згідно закону, самостійно вирішувати такі питання, поставили перед фактом необхідності виконання домовленостей, які на себе взяла центральна влада.

Початок виборчої кампанії ставить на порядок денний цілий ряд складних питань перед НСНУ. По-перше, серед членів партії є багато діючих депутатів, велику групу представляють також бізнесмени, які входять до складу ради підприємців при голові міської організації О.Мандюку і які надають фінансову допомогу в роботі міської організації, відповідно вони будуть претендувати на попадання в партійні списки. Зменшення рейтингів підтримки НСНУ буде вести до зменшення прохідної квоти партії. По-друге, на рівні держави НСНУ створює виборчий блок з числа НРУ, ХДС, КУН, УРП «Собор», відповідно партійні організації на місцях, особливо НРУ, будуть претендувати далеко не на символічне представництво у партійному списку блоку на місцевих виборах. По-третє, існує дуже гостра проблема кандидата на міського голову. В середовищі НСНУ заявили про бажання кандидування А.Садовий і, можливо, З.Сірик та М.Сеник. НРУ вже офіційно висунув В.Куйбіду. Однак, А.Садовий і В.Куйбіда є головними конкурентами на виборах, більше того між ними присутній конфлікт. Вихід з цих та цілого ряду інших проблемних питань буде далеко не простим.

Ця публікація підготовлена Центром політичних досліджень в рамках проекту „Місцеві вибори-2006: моніторинг готовності партій Львівщини”, який реалізовується за підтримки Міжнародного Фонду „Відродження”. Думки, висловлені у матеріалі, є власною точкою зору експертів Центру політичних досліджень і не обов'язково збігаються із позицією МФВ.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня