КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Львівський обласний комітет Соціалістичної партії України
28.12.2005

Громадська інтернет-газета "КуПол" у співпраці із Центром політичних досліджень продовжує серію публікацій про місцеві організації політичних партій. Метою публікацій є інформування громадськості про партійні структури регіону, адже згідно із виборчим законодавством вибори 2006 року до представницьких органів влади відбуватимуться за пропорційною системою. Проект є політично незаангажованим і не має на меті підтримки жодної політичної партії. Сьогодні пропонуємо матеріал про Львівський обласний комітет Соціалістичної партії України. Матеріал складається з двох частин: 1) об'єктивка - інформація, отримана шляхом інтерв'ювання від самої партії; 2) оглядовий матеріал про діяльність партії у 2005 році в дзеркалі медіа.Адреса: вул. Володимира Великого, 52 кімната 200,
Контактний телефон: 63-31-90
Керівництво - Євген Таліпов, перший секретар ЛОК СПУ.

СПУ була створена на установчому з’їзді 26 жовтня 1991 року. Львівська міська партійна організація розпочала свою діяльність 18 січня 1992 року, а 22 лютого 1992 року створена обласна організація.

Сьогодні в лавах Соціалістичної партії на Львівщині - 5700 осіб. Зареєстровано 985 первинних партійних організацій. Всього в місті Львові - 1509 членів партії. Партійні осередки створені у всіх 9 містах обласного підпорядкування і в 20 районах області. Таким чином існує 29 суб’єктів, які мають юридичні адреси, всі мають приміщення, печатки.

Представництво місцевої партійної організації в представницьких органах влади та органах виконавчої влади. Наприкінці жовтня була створена соціалістична група в Львівській міській раді. Понад 40 соціалістів - депутати міських, районних, сільських, селищних рад безпосередньо на Львівщині. В обласній раді зараз немає депутатів від СПУ. В міській раді є Колодко, Широн, Пелещишин. Зараз готуються соціалістичні групи в Дрогобицькому, Пустомитівському, Золочівському, Буському, Стрийському районах, в Самборі, Бродах. В. А. Козлов, колишній член СПУ і колишній редактор „Галицької правди” є керівником прес-центру УМВС у Львівській області. Було запропоновано 85 представників СПУ у владні структури, але домовленостей не було досягнуто. СПУ пропонувала голів Буської райдержадміністрації (Геращук Я.С., перший секретар районного осередку партії), Пустомитівської райдержадміністрації (Шклієнко Д. П., член політради, голова фермерського господарства „Цезар”).

Мережа первинних партійних осередків. Наявність молодіжних організацій, друкованих органів тощо. Зареєстрована спілка молодих соціалістів, яка зараз нараховує понад 500 членів. Створено первинні організації спілки у всіх 20 районах і 9 містах обласного підпорядкування. Вони зареєстровані в управлінні юстиції. Склад партійної організації: до 30 років – понад 30%, до 40 років – 24%, від 60 і старше – 8,2 %. В цьому році до партії було прийнято більше 2000 членів , більшу частину яких складає студентська молодь і молодь до 25 років. В 2004 році кількість членів партії зросла на 894 чол. Омолодження складу Львівської обласної партійної організації є одним з стратегічних завдань СПУ. Окрім того постає питання зміни кадрів. Так, 75-річний керівник дрогобицького міського комітету СПУ не хотів здавати свої позиції, проте його зміна призвела до зростання кількості членів з 63 до більш, ніж 300. Така ж проблема існувала і в Самбірському районі. На Львівщині немає боротьби між старшим і молодшим поколінням членів СПУ.

Друкований орган - в обласного комітету партії є газета „Галицька правда”, тираж якої 60 тисяч. Передплачено газети „Товариш” – 49 тисяч, „Сільські вісті” 22 тисячі.

Заяви, звернення та ініціативи місцевих партійних осередків протягом 2005 року. Заява по справі Гонгадзе, по увічненню його пам’яті, подання на присвоєння Гонгадзе Героя України, прохання про перейменування вулиці в Києві, встановлять пам’ятний знак Г. Гонгадзе. На Львівщині львівський міськвиконком дав відповідь, що одна з вулиць буде перейменована у вулицю Г. Гонгадзе, але відмовили одну з аудиторій держуніверситету назвати імені Гонгадзе, мотивуючи це тим, що вже є аудиторії Франка і Шевченка.

Звернення щодо житлово-комунальних послуг. Заява до Президента України в зв’язку з ситуацією, що склалася після відставки уряду Тимошенко. Заява в зв’язку з подіями 15 жовтня у Києві. СПУ засуджує дії тих, хто дав дозвіл одночасно проводити заходи двом протилежним сторонам. СПУ знає, що примирення між правими і лівими ортодоксами не буде через різні постаті і відсутність діалогу. Інша справа - порозуміння. СПУ підтримала Президента України з приводу початку діалогу між ветеранами, щоб   закінчилась в їх душах боротьба. Щоб на майбутнє вони не сприймались як дві ворогуючі сили. Наприкінці жовтня СПУ провела акцію „чистий лист” по прибиранню сміття. СПУ також за те, щоб з політичної арени пішли ті, хто забруднюють Україну. В СПУ особливе ставлення до Меморандуму. Влада дала індульгенцію тим, хто знущався з українського народу під час виборчої кампанії. Позицією Президента про об’єднання нічого не об’єднаєш. Одна справа, коли з бізнесом потрібно вести діалог. Проте український бізнес закривавлений. Який же чесний бізнес у Суркіса, Ахметова, Медведчуків і у Пінчука? Всі ж знають, що це за бізнес. Інша справа, що Україною зацікавлені інвестори., бізнесмени, що покращують економіку України і доходи йдуть від інвестицій. Такий підхід СПУ сприймає по-іншому.

СПУ підняла питання з приводу дитячих майданчиків і дитячих садочкків. Тільки в місті Львові з 637 дитячих майданчиків 317 продані для забудови, 89 дитячих садочків знищені. Стоїть черга в 10 тисяч чол., чекають на дитячі садочки. Вони ж продані за безцінь приватним структурам. СПУ підняла питання, пов’язане з харчуванням дітей, щоб діти з 1 по 4 клас безкоштовно харчувались. СПУ не піариться як „Самопоміч”. Голова обласної організації СПУ розуміє, що йде боротьба за посаду мера. Вона стала політичною посадою, а тут має бути господарник, який би розумів, що Львів – це прикордонне місто. Воно на слуху у всієї України. І це місто, яке дало демократичний поступ не тільки в 90-х роках, але й раніше. В нас постійні йдуть ініціативи не заради PR чи передвиборчої кампанії. СПУ все робить послідовно. Якщо СПУ бере проблему, пов’язану з дитячими майданчиками, то це не для передвиборчої кампанії, а для реального її вирішення.

Ще одна заява СПУ з приводу ОУН-УПА. Таліпов Є. М. вважає, що та політика, яка ведеться, не приведе до примирення. Завдання СПУ полягає в тому, щоб ВРУ, якою зараз керує Литвин, прийняла остаточне рішення в законодавчому порядку. Є документ напрацьований комісією Кабінету Міністрів, є подання Кириленка. Цю проблему потрібно вирішити шляхом голосування. Або ж можна провести референдум і встановити позицію народу щодо цього питання.

Навчання членів місцевих партійних осередків, активістів, потенційних працівників виборчої комісії. На професійній основі в обласному комітеті партії працює 4 чоловіки і в львівському міському комітеті 2 чоловіка. Решта всі працюють на громадських засадах. СПУ постійно проводить семінари з секретарями по організаційно-партійній роботі, бере участь у всіх міжнародних заходах. 15-16 жовтня був семінар для начальників штабів міських і районних комітетів партій, який проводили поляки, Інститут демократії США і посольство Великобританії. Навчання проводилось по технологіям передвиборчих кампаній. Наприкінці жовтня були громадські слухання при міському голові на тему покращення життя львів’ян.  В СПУ також є п’ять помічників-консультантів.

Публікації в ЗМІ про діяльність місцевих партійних осередків. У ЗМІ постійно з’являються інформаційні матеріали. В СПУ є й власна газета „Галицька правда”. Сьогодні створені всі штаби. Таліпов Є. М. очолює обласний штаб, в якому працює 16 чоловік.  Є всі 12 окружних виборчих штабів, призначені начальники штабів, 24 уповноважених – по 2 на кожен виборчий округ і вже є керівники районних штабів. Вони пройшли навчання. З ними щомісячно проводяться наради, на яких обговорюються питання проведення виборчої кампанії, перевірка списків. Робота по створенню на кожній виборчій дільниці первинних партійних організацій, завданням яких буде фактично  працювати від дому до дому, від дверей до дверей. Для цього вже працює постійна схема.

Основні проблеми місцевості, вирішення яких стане пунктами передвиборчої програми. На сьогодні ЛОК СПУ розглядає декілька проблем. По-перше, це питання, пов’язане з безкоштовною освітою. СПУ запропонувала міністру освіти Ніколаєнко підтримати пропозицію про те, щоб студенти першого курсу вузів навчалися безкоштовно. Це пов’язано із незабезпеченістю студентів. Інші питання стосуються дитячих майданчиків, безкоштовного харчування, соціального захисту, боротьби з безробіттям, соціального захисту ветеранських організацій, шляхи порозуміння між ветеранами Великої вітчизняної війни і ОУН-УПА. СПУ має масу напрацювань, пов’язаних з соціальними питаннями. Проводиться робота з партійними керівниками. Також питання залучення інвесторів, зближення політичного спектра, підготовки проведення круглих столів за участю облдержадміністрації. Було запропоновано, щоб при голові облдержадміністрації була політрада, яка б проговорювала всі питання пов’язані з покрашеннями соціально-економічної ситуації в регіоні. СПУ звернулась до депутатів ВРУ, які представляють регіон з тим, як вони лобіюють інтереси львів’ян, що вони роблять для того, щоб сюди йшли кошти на соціальне забезпечення, покращення стану доріг, села. Соціальна сфера в селі не розвинена, відсутні пошта, аптека, магазини, відсутнє освітлення, телебачення, радіомовлення, проблема працевлаштування, міграції. А найголовніше, що вимоги Майдану не виконуються.

Актуальний стан та перспективи співпраці із осередками інших партій. Можливі коаліції або блоки із осередками інших партій на місцевому рівні під час виборів 2006. СПУ потужно працює з НСНУ. В Таліпова склалися хороші стосунки з Олійником ще  у 2003 році і вони такими залишають й по сьогодні, також з керівництвом ОДА і облради. Сьогодні політичні сили в Україні і на Львівщині зокрема повинні прагнути до співпраці, а не конкурувати за посади.

В СПУ були непогані стосунки з „Батьківщиною”, але сьогодні вони розірвані. СПУ не має протиріч всередині, на відміну від „Пори”, „Батьківщини”.

Оцінка представниками осередку основних колізій політичного життя всеукраїнського масштабу: звинувачення оточення Ющенка у корупції, відставка уряду Тимошенко, оцінка нового уряду Єханурова. Щодо входження України в НАТО СПУ займає нейтральну позицію. В України існує внутрішній борг понад 200 млрд. і зовнішній понад 12 млрд. А для того, щоб здійснити структурне переобладнання потрібно 39 млрд.  для збройних сил. А в державі на сьогодні існують проблеми з виплатами пенсій, виплати боргів викладачам, медикам. СПУ співпрацюватиме з партіями, які виступають за Україну, це державницькі партії, партії центристського, лівоцентристського спрямування. СПУ буде виступати незалежно від ідеологічних догм з тими політичними партіями, які дбають про Львів.
Уряд Тимошенко більше був заполітизований, він працював на те, щоб „пропіарити” себе на майбутніх виборах. Кожен міністр повинен працювати на свою галузь, на те міністерство, за яке він відповідає.

Сьогодні СПУ підтримує уряд Єханурова, в якому є три міністри від СПУ і голова ФДМУ В. Семенюк. Є також два голови облдержадміністрацій: Полтавської (С.Бульба)  і Одеської (В. Цушко).

Діяльність обласної організації партії у 2005 році у дзеркалі медіа

Обласна організація соціалістичної партії України є чи не єдиною політичною силою на Львівщині, яка маючи невисокий рівень підтримки електорату, в межах до 3% - за результатами парламентських та президентських виборів, делегувала у владу значну кількість своїх представників. Такий, на перший погляд парадокс, слід пов’язувати з активною участю партії в помаранчевій революції.

Не отримавши значної підтримки виборців в першому турі президентських виборів, про що свідчить результат кандидата від СПУ Олександра Мороза 1,57 %, партія отримала 25% квоту на представництво у владі. Такий розклад викликано наслідком загальнонаціональних домовленостей між учасниками коаліції „Сила народу”. Тому відповідь на питання про адекватність між роллю львівської СПУ у перемозі „помаранчевого кандидата” та бонусів, що їх отримали соціалісти у вигляді владних крісел є очевидною.

Загалом, якщо оцінювати діяльність ЛОК СПУ, то потрібно назвати її надзвичайно активною. Особливо вражає вміння соціалістів отримувати посади. Так під час переговорного процесу з новопризначеним губернатором Олійником, секретар ЛОК СПУ Євген Таліпов кілька разів заявляв про порушення домовленостей губернатором щодо поділу посад. Таким чином, ставлячи голову ОДА перед загрозою розвалу переможної коаліції, соціалісти змушували обласного чільника йти на новий раунд переговорів. Врешті решт після серії заяв про те, що соціалісти незадоволені розподілом посад, СПУ прийшла до спільного знаменника з чільником області, хоча лідер ЛОК час від часу говорить про недостатнє залучення кадрового потенціалу партії.

Взагалі, діяльність ЛОК СПУ як і партії в цілому характеризується чіткою орієнтацією на використання принципу  політичної доцільності та отримання політичних дивідендів. Саме тому місцеві соціалісти неодноразово проводили акції протесту під стінами львівської ОДА проти політики уряду та місцевої влади в агропромисловому комплексі. Ще однією рисою політичної поведінки соціалістів стало їх тотальне дистанціювання від комуністів та комуністичної ідеології. Ключові та знакові для лівих дати (як 1, 9 травня, 7 листопада) представники СПУ святкують окремо від комуністів.

Таке позиціювання призвело до виникнення конфлікту не тільки між осередками партій, а й до особистого протистояння їх секретарів Таліпова та Калинюка. Взаємний обмін звинуваченнями двох лідерів мав місце на сторінках місцевих ЗМІ і явно не додав прихильності виборців ні для одних, ні для інших. Між місцевими осередками СПУ та КПУ можна провести чіткий вододіл в плані використання політичної стратегії та адаптації до специфіки регіону. Якщо КПУ залишається в своїй ідеології та діяльності ортодоксально лівою і відстоювання комуністичних ідеалів для неї є пріоритетнішим, ніж певна їх модернізація заради здобуття виборця, то ЛОК СПУ, особливо, у 2005 році показала себе як партія, що ставить на перше місце успіх у наступних місцевих виборах.

Одним з численних свідчень цьому може бути позиція партії в питанні визнання воїнів ОУН.-УПА. Якщо місцеві комуністи виступають проти зрівняння їх у правах з воїнами радянської армії, більш того пропонують створити меморіал жертвам УПА, то соціалісти показали себе більшими бандерівцями, ніж деякі праві. Принаймні, заяви місцевого СПУ про необхідність визнання ОУН.-УПА неодноразово звучали у місцевих ЗМІ. Таку позицію слід оцінювати як елемент свідомої політичної стратегії, розрахований на західний регіон.

Власне, цього не приховує і сам секретар ЛОК Євген Таліпов, який, за його словами, є автором цієї стратегії. Передвиборчий характер таких заяв стає очевидним і з позиції центрального керівництва партії та парламентської фракції. Вона полягає у тому, що дане питання, за словами головних соціалістів в кращому випадку не на часі. Взагалі, місцеві соціалісти відмовились від будь-яких гасел про захист російської мови, критики націоналістів, чітко націлившись на розширення своєї електоральної бази. Простежується і зміна стратегії щодо регіону з боку керівництва партії. Вперше керівником виборчого штабу СПУ в області призначено О. Донія з Києва, який був серед лідерів студентського голодування, має імідж реформатора.

 

* * *

Ця публікація підготовлена Центром політичних досліджень в рамках проекту „Місцеві вибори-2006: моніторинг готовності партій Львівщини”, який реалізовується за підтримки Міжнародного Фонду „Відродження”. Думки, висловлені у матеріалі, є власною точкою зору експертів Центру політичних досліджень і не обов'язково збігаються із позицією МФВ.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня