КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Орбіти Юлії Тимошенко
21.03.2006

By: Сергій Лещенко, Українська правда

Своїми публічними виступами Юлія Тимошенко та її соратники багато зробили, щоб дискредитувати милозвучне українське слово "оточення". Спочатку це стало політичним матюком для Кучми, зараз – для Ющенка. Тому коли мова заходить про саму лідерку БЮТ, вона вживає синонім – "команда". Хоча суть від цього не змінюється. У політичному житті Юлії Тимошенко пощастило більше, ніж Віктору Ющенку – у неї є соратник, на якого вона може стовідсотково покластися, на кілька днів зникнути в особистих справах і не турбуватися про результат роботи. В надійності Олександра Турчинова вона не сумнівається. Загалом у питанні відносин зі своїм оточенням Юлія Тимошенко не є оригінальною. Як і всі політики, вона піддається впливу. Хоча, на відміну від Віктора Ющенка, робить це незрівнянно рідше, її свита набагато менша, і їх шанси доступу до тіла – на порядок вищі."Після висунення в президенти на Співочому полі до Ющенка уже було не пробитися. З Юлею все трохи інакше – з нею можна говорити, вона не завжди чує, але завжди слухає. Вона може врахувати пропозицію чи ні, але з нею можна сперечатися", - каже один із представників оточення Тимошенко, який раніше входив також до команди Ющенка.

Втім, протягом останніх півроку оточення Тимошенко мінімум двічі вплинуло на її позицію.

Через жорстку позицію оточення також не потрапили у список ще кілька людей, наприклад, Петро Димінський. Лідерка БЮТ не хотіла псувати відносини з цим галицьким магнатом, але і не хотіла дратувати своїх близьких соратників.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Примітка: нумерація не означає ступіть впливу і не є рейтингом наближеності.
1 - Юлія Тимошенко, 2 - Олександр Турчинов, 3 - Ярослав Федорчук, 4 - Віталій Чепінога, 5 - Віктор Швець, 6 - Олег Надоша, 7 - Андрій Кожем'якін, 8 - Сергій Сас, 9 - Анатолій Семинога, 10 - Андрій Веревський, 11 - Олександр Абдуллін, 12 - Олег Білорус, 13 - Олег Ляшко, 14 - Сергій Буряк, 15 - Таріел Васадзе, 16 - Олександр Фельдман, 17 - Костянтин Жеваго, 18 - Василь Хмельницький, 19 - Іван Кириленко, 20 - Микола Сивульський, 21 - Антоніна Ульяхіна, 22 - Євген Шаго, 23 - Євгенія Карр-Шон Карр, 24 - Михайло Бродський, 25 - Олег Медведєв, 26 - Дмитро Видрін, 27 - Олексій Данилов, 28 - Ігор Коломойський, 29 - Богдан Губський, 30 - Максим Кавджарадзе, 31 - Микола Томенко, 32 - Андрій Шевченко, 33 - Микола Баграєв, 34 - Сергій Пашинський, 35 - Олександр Ковтуненко, 36 - Сергій Осипенко, 37 - Володимир Полохало, 38 - Григорій Немиря, 39 - Ольга Трегубова, 40 - Михайло Ливинський, 41 - Василь Онопенко, 42 - Андрій Шкіль, 43 - Степан Курпіль, 44 - Сергій Терьохін, 45 - Володимир Яворівський, 46 - Левко Лук'яненкоСпроби збалансувати відносини Тимошенко з оточенням ілюструє одна цікава історія.

Так, кажуть джерела, Олександр Мороз дуже хотів зробити депутатом свою доньку, але, щоб не потрапити під підозри у "кумівстві", попросив провести її в парламент у складі блоку Тимошенко. В обмін він пропонував включити в свій список людину, яку назве Юлія Володимирівна. Вона ледь не погодилась влаштувати до соціалістів Димінського, але в підсумку цього не сталося.

Беззаперечне лідерство в номінації "найближчий соратник Тимошенко" має Олександр Турчинов. Він багато років є начальником штабу Юлії Володимирівни, на яких би посадах ця пара не перебувала.

Якщо Тимошенко виступає на політичній сцені, то він керує всією роботою за лаштунками. Вони можуть не бачитися кілька днів або тижнів, але їм не треба стелефоновуватися, щоб синхронізувати свої дії. Турчинов – це руки Тимошенко та інколи її ліва півкуля мозку.

Поруч із Турчиновим знаходяться ще два дуже близьких однодумця.

Ярослав Федорчук протягом багатьох років керує роботою секретаріату фракції БЮТ, а також відповідає за партійну мережу. Зараз він є заступником керівника виборчого штабу блоку.

"Ми з ним вісім років будуємо партію", - охарактеризувала цю людину сама Тимошенко. Вплив Федорчука проявився при формуванні списків БЮТ на місцевих виборах. І саме в цієї людини треба питати, як в списки Тимошенко на виборах до дніпропетровської облради потрапили менеджери Коломойського.

Третя впливова людина в оточенні Тимошенко – її багаторічний прес-секретар Віталій Чепінога. Яких би політтехнологів не залучала вона до виборів, Чепінога залишається її головним піар-консультантом. І всі дотепні начебто експромти, які читачі можуть прочитати в інтерв’ю Тимошенко – це плід його діяльності.

В оточенні Тимошенко є люди, які можуть з нею не спілкуватися, але формувати її позицію опосередковано.

Так, в орбіті Турчинова знаходиться Андрій Кожем'якін – колишній заступник голови СБУ. Він не має прямого виходу на Тимошенко, але впливає на неї як дуже близький соратник її дуже близького соратника. Як голова управління "К", яке розслідувало всі резонансі злочини, від убивства Гонгадзе до газової справи, Кожем'якін є носієм компромату. Цей конфліктний у поведінці соратник Турчинова у
штабі навіть сидить зі своїм начальником у одному кабінеті.

У Києві за партію Тимошенко, яка є лідером популярності в столиці, відповідає депутат Анатолій Семинога – також близький до Турчинова. Між іншим, його колишньою дружиною Семиноги є Айна Гасе – улюблена вітчизняна модельєрка Тимошенко. Крім того, його брат балотується до Київської міської ради, також за списками БЮТ.

Заступником Семиноги в київському осередку "Батьківщини" є Андрій Павловський (п’ятий номер списку Тимошенко до Київради). Він – син померлого депутата Михайла Павловського, який був другом Турчинові, і у майбутньому цей молодий чоловік матиме потенціал зростання сходами БЮТ.

Разом з Турчиновим працюють депутати Олександр Абуллін (екс-соратник Бакая, зараз є начальником штабу БЮТ на рідній для цього втікача Рівненщині) та Андрій Веревський (олійний бізнес, начштабу Полтавщини).

На Турчинова орієнтується і редактор газети "Свобода" Олег Ляшко, який став куратором чернігівського штабу Тимошенко. Своє видання він перетворив на рупор БЮТ, його спецвипуски безкоштовно поширюють через мережу агітаторів за Юлію Володимирівну...

Також в орбіті Турчинова знаходяться депутат Сергій Сас, який зараз є представником БЮТ в Центрвиборчкомі, а раніше був постпредом уряду Тимошенко в парламенті.

Заступником керівника штабу БЮТ є Олег Надоша, який під час президентських виборів-2004 обіймав аналогічну посаду в Ющенка. У Тимошенко Надоша відповідає за візити Тимошенко в регіони, а також за рекламу – його прізвище як замовника поліграфії значиться на друкованій агітпродукцій БЮТ.

Також в орбіті Турчинова знаходиться ще один молодий хлопець, якого лідери БЮТ цінують за те, що він не дав проти них покази під час арешту за часів Кучми. Це фігурант "чорного списку Луценка" Руслан Лук’янчук, який був затриманий за підозрами у переведенні в готівку значних сум грошей для акції "Повстань, Україно". На його суд в команді підтримки особисто приходили і Тимошенко, і Турчинов.

Зараз Лук’янчук є керівником департаменту з фінансового забезпечення та контролю в центральному штабі БЮТ.

Крім того, дотичний до орбіти Турчинова, але при цьому доволі самостійний політик Андрій Шкіль. Він є одним із тих в БЮТ, хто публічно артикулює позицію блоку. Але очолює штаб на Львівщини не Шкіль, а власник газети "Високий замок" Степан Курпіль.

Напряму з Тимошенко працюють колишні кучмісти Таріел Васадзе та Олександр Фельдман, які, відповідно, є кураторами Запорізької та Харківської областей. Кажуть, що під час візиту до Запоріжжя Тимошенко особливо відзначила гарну роботу штабу і роль в цьому власника "АвтоЗАЗ" – якого ще рік тому, будучи прем’єром, вона ледь не проклинала з парламентської трибуни за спецпільги, отримані заводом.

Крім того, Фельдман відповідає за контакти БЮТ з нацменшинами.

Трохи далі від Тимошенко знаходиться власник групи "Фінанси та кредит" Костянтин Жеваго, який супроводжував лідерку БЮТ під час поїзди до Кременчуку (там знаходиться "АвтоКраз", який входить в структуру холдингу "Фінанси та кредит"). Крім того, наприклад, Жеваго був поміченій на нарадах у Тимошенко в розпал газової кризи.

Співвласник "Запоріжсталі" Василь Хмельницького віддав Тимошенко на час виборів свій офіс. За версією Тимошенко, вони орендують це приміщення, за версією одного із лідерів блоку – нерухомість була викуплена. Оскільки це великий будинок на Подолі, він справді коштує чималі гроші й міг бути внеском Хмельницького за участь у списку БЮТ.Новий офіс Юлії Тимошенко

Крім того, за списком БЮТ до Київради балотується компаньйон Василя Хмельницького на "Запоріжсталі" Андрій Іванов.

Власники "Брокбізнесбанку" брати Буряки крім того, що є одними з головним спонсорів БЮТ, відповідають за Хмельницьку область.

За словами опонентів Тимошенко, з усіх депутатів-кучмістів ставка збору була мінімум п’ять мільйонів доларів за місце.

Окремо існують на орбітах Тимошенко патріархи української політики Левко Лук’яненко і Володимир Яворівський. Тимошенко поважає їх авторитет, на кожному мітингу лідерка БЮТ згадує про 27 років у таборах, які провів Лук’яненко, але на процеси вони не впливають. Яворівський займає більш активну позицію – він є одним із тих, хто їздить в агітаційному турі Україною.

Приблизно на тому ж рівні наближеності знаходиться і Олег Білорус – керівник фракції БЮТ, який уже багато років поруч з Тимошенко, але в силу свого пенсійного віку втрачає позиції.

Позиції Сергія Терьохіна тримаються скоріше за рахунок його солідарності з Тимошенко під час роботи в уряді. Протягом кампанії він був взагалі непомітний, і лише останнім часом став більше з'являтися в медіа.

До речі, Терьохін був представником інтересів Тимошенко в нинішній Верховній Раді у прямому смислі слова – у 2002 році він балотувався за київським округом тієї території, де проживає лідерка БЮТ.

Василь Онопенко є лідером другої структури-засновниці блоку Тимошенко: Української соціал-демократичної партії. У нього рівні відносини з Тимошенко, він є заступником керівника БЮТ разом з Томенком, Бродським і Губським. Онопенко має гарні стосунки з харизматичними церквами. До Київради за списком БЮТ балотується його зять.

Доволі близько до Тимошенко знаходиться її радник часів прем’єрства, директор Центру європейський і міжнародних досліджень Григорій Немиря. Це пояснюється інтересом, який лідерка БЮТ проявляє до свого іміджу в Європі та США. Вона хоче, щоб її голос був почутим, і цей напрямок веде Немиря. У 2006 році він супроводжував Тимошенко під час поїздок до Лондону та Брюсселю.

Інші урядові радники знаходяться далі. Сергій Осипенко організував феєричний для Тимошенко-прем'єра візит до Парижу в червні 2005, Олександр Ковтуненко допомагає донецькому штабу. Під час цукрової кризи Тимошенко спиралася на Сергія Пашинського – за часів прем’єрства він очолював держпідприємство "Укррезерв".

У 1999-2000 роках Пашинський був заступником голови "Ощадбанку", який мав статус уповноваженого за розрахунки на енергоринку. Як відомо, саме на цьому концентрувала свою діяльність Тимошенко в кріслі віце-прем'єра.

Історія Пашинського тих часів як анекдот кочує з сайту на сайт. Розповідають, що він влаштував гулянку з дівчатами прямо в робочому кабінеті в "Ощадбанку", а коли закінчилися гроші, у "веселому" вигляді спустився до сховища і став вимагати видати йому готівку. Цим і пояснюється безрезультативність спроб Тимошенко-прем'єра влаштувати його у раду Ощадбанку.

Керівником штабу БЮТ на рідній Дніпропетровщині є Іван Кириленко, близькості якого не заважає те, що на минулих виборах він очолював центральний штаб кучмістського блоку "За єду". Колись дуже давно він був заступником Лазаренка в обласній раді, а потім як член "Батьківщини" став міністром сільського господарства в уряді Ющенка.

Дніпропетровський же міський штаб очолює рідна тітка Тимошенко Антоніна Ульяхіна. Після мами це найближча родичка лідерки БЮТ. Вона також є гендиректором фірми "Беютага", яка займається видобуванням і обробкою граніту. Крім Ульяхіної, співвласниками цієї фірми виступили сама Юлія Володимирівна, її мати і донька Євгенія.

Представник родинного бізнесу Тимошенків має шанс пройти до парламенту – 130 місце в списку БЮТ посів Ігор Жиденко, який є старшим юрисконсультантом ТОВ "Беютага".

До речі, Євгенія Карр з чоловіком Шоном, як розповіла нещодавно Тимошенко, живуть у будинку, придбаному тіткою. Хоча дочка не займається політикою, вона впливає на лідерку БЮТ як будь-яка дитина на маму – проблеми або радості відповідним чином відбиваються на серці батьків. Євгенія також долучилися до виборів, через день виступаючи з агітаційними рок-концертами у різних містах України.

Євген Шаго теж міг би претендувати на звання напівродича Тимошенко – як екс-керівник ЄЕСУ він побував у турецьких та українських слідчих ізоляторах, а потім заступником міністра Кабінету міністрів. Зараз Шаго очолює департамент кадрової роботи центрального штабу БЮТ.

До нинішньої команди Тимошенко входить ще один її соратник з часів ЄЕСУ, а в 2005 керівник Головного контрольно-ревізійного управління Володимир Сивульський. Як кажуть джерела в БЮТ, він з'являвся під час нарад з газових питань. І через нього начебто Тимошенко може отримувати інформацію від деяких чинних урядовців.

Керівник служби Тимошенко Михайло Ливинський є людиною, з якою лідерка БЮТ проводить найбільше часу під час виборчого туру. З часів прем’єрства він формує її робочий графік. На виборах він також робить ще одну непомітну роботу – в ході мітингів відбирає записки із запитаннями для Тимошенко.

Також близькою до Тимошенко є її давня порадниця Ольга Трегубова. Це людина, до якої Тимошенко може звернутися з особистим питанням. Дехто навіть незаслужено називає її другою "Вірою Іванівною".

До п’ятірки найбільш наближених до Тимошенко людей входить Віктор Швець – її адвокат, а за часів прем’єрства – начальник одного з управлінь Генпрокуратури. У 2001 році він був фактично нав’язаній попередньою владою для Тимошенко, коли їй не могли висунути звинувачення, бо вона приходила на допити без свого захисника.

Політолог Володимир Полохало давно співпрацював з Тимошенко, тому його поява у виборчому списку БЮТ не була несподіванкою. Він менш помітний у виборчій кампанії, хоча також відвідує регіони.

Другим, після Турчинова, стовпом оточення Тимошенко є Микола Томенко. Він є заступником керівника БЮТ, має свою розписану програму агітаційного туру по регіонам, а також очолює список до Київради, на виборах якої БЮТ планує посісти перше місце.

Оскільки за часів прем’єрства Тимошенко готовність Томенка коментувати будь-які теми стала предметом анекдотів, він дещо відійшов у тінь у публічній сфері, хоча і далі є одним з ключових гравців, які ухвалюють рішення у БЮТ.

Томенко входить до групи, яка виробляє стратегічні та піар-кроки в команді Тимошенко, реалізацією яких займаються Микола Баграєв чи Олег Медведєв.

Микола Баграєв як батько "Таврійських ігор" має великі таланти в організації масових видовищ. Зокрема, він є автором акції презентації списку БЮТ у палаці "Україна". У штабі він очолює департамент з інформаційного забезпечення на центральних каналах телебачення. Саме через нього відбуваються всі контакти Тимошенко з ТБ.

Андрія Шевченка у БЮТ привів Томенко, але за ці три місяці він встиг вибудувати свої стосунки з Тимошенко. Шевченко також має свій окремий передвиборчий тур. Схоже, він розпрощався з надією швидко повернутися на УТ-1 керівником і освоюється у ролі політика.

До своїх заслуг Шевченко відносить те, що він був ініціатором лютневої наради в штабі БЮТ – коли постало питання зміни стратегії виборчої кампанії Тимошенко в зв’язку з її низькою ефективністю.

Богдан Губський з фірмовим напором і цинізмом має шанс посісти одне з провідних місць у оточенні Тимошенко. Уже зараз він є заступником керівника БЮТ і заступником начальника штабу з правових питань. Крім того, він є одним із тих, хто визначає парламентську позицію БЮТ, а також є куратором Черкаської області.

Губський був єдиним політиком, який супроводжував Тимошенко під час поїздки до Великобританії та Європарламенту. Він це пояснює тим, що має добрі відносини з деякими британськими політиками другого ешелону, зокрема, міністром в уряді Тетчер лордом Хау.

Крім того, Губський має свої контакти в Інституті соціальної і політичної психології Академії педагогічних наук, яким БЮТ замовляв дослідження під час виборів.

Губський хвалиться, що провів у прохідну частину списку блоку Тимошенко найбільше своїх людей – 11 осіб. До їх числа відноситься депутат Сергій Осика, який став керівником Київського обласного штабу БЮТ.

Ще Губський в силу свого минулого у разі потреби може виступати контактером БЮТ з Віктором Медведчуком.

Як відомо, опоненти Тимошенко неодноразово звинувачували лідера СДПУ(о) в організації її поїздок до Росії. Сама лідерка БЮТ спочатку підтверджувала факти зустрічі з Путіним (чат в УП), а потім спростовувала (інтерв’ю УП).

Максим Кавджарадзе є тією людиною, яка допомогла Тимошенко налагодити стосунки з нинішнім московським керівництвом. Як відомо, під час осіннього візиту до Росії з неї було знято кримінальні звинувачення.

Кавджарадзе є бізнесменом з аграрного сектору і сенатором верхньої палати російського парламенту від Ліпецької області. Як кажуть недруги, цього він досягнув, начебто давши хабара в п’ять мільйонів доларів Георгію Полтавченку – другу Путіна, який є постпредом президента РФ в Центральному федеральному окрузі Росії.

За словами джерела в таборі опонентів Тимошенко, після її звільнення з посади прем’єра Кавжарадзе разом з Полтавченком спочатку організував телефонну розмову лідерки БЮТ з Путіним, яка відбулася у приміщенні посольства РФ у Києві.

Після цього Тимошенко начебто двічі бачилася з Путіним. Спочатку – 24 вересня під час святкування дня народження Ігоря Іванова на його дачі по Рублево-Успенському шосе, а через три дні відбувся обід Тимошенко і Путіна. Ці ж джерела кажуть, що тривав він дві з половиною години.

Відразу після повернення лідерки БЮТ з Москви враження Тимошенко від зустрічей красномовно прокоментував бютівський політолог Дмитро Видрін. "На моє питання про враження від поїздки вона відповіла "Супер!", - сказав політолог.

Третім стовпом в оточенні Тимошенко є Михайло Бродський. Він є найбільшим яструбом її команди, виступаючи за радикалізацію позиції БЮТ. Бродський допомагає чітко артикулювати позицію блоку Тимошенко, але водночас і наживає для неї ворогів.

Бродський не балотується до парламенту, але планує стати одним із ключових діячів у Києві. Він може очолити фракцію БЮТ, яка має шанс стати найбільшою у міській раді.

Бродський є заступником керівника БЮТ і заступником начальника центрального штабу з інформаційних питань. Він відіграє не аби яку роль у створенні публічного образу Тимошенко. Разом із своїм давнім товаришем Олегом Медведєвим він є в числі головних піарників екс-прем'єрки.

При цьому Медведєв притримується більш поміркованих поглядів, ніж Бродський.

Третім піар-радником Тимошенко є Дмитро Видрін, який є одночасно близьким і до Тимошенко і до Бродського. Він має свою давню історію відносин з кожним із цих політиків. За часів Кучми проти нього навіть порушували кримінальну справу "за розтрату бюджетних грошей" – у зв’язку з тим, що в далекому 2000 році Тимошенко дала йому службову машину, щоб Видріна відвезли додому після наради.

Заступником Видріна у Європейському інституті інтеграції та розвитку є Олексій Данилов, якого зняли з посади Луганського губернатора під час осінньої чистки органів влади від людей Тимошенко. Зараз цей друг Бродського очолює обласний штаб БЮТ – під час президентських виборів він керував у цій області кампанією Ющенка.

Цікавим є ще один факт – від Луганщини в парламентський список БЮТ потрапила Наталія Королевська, яка має гарні контакти з мером Москви Юрієм Лужковим і начебто відігравала роль у його запрошенні на з'їзд сепаратистів у Сіверодонецьку у листопаді 2004.

За інформацією деяких джерел, інтереси Тимошенко і Лужкова перетиналися в програмі "Територія якісного житла", коли прем'єрка збиралася залучати для заміни хрущовок на сучасні будинки будівельні фірми лужковської дружини Олени Батуриної.

До орбіти Бродського можна віднести також Андрія Портнова, який очолює юридичний департамент центрального штабу БЮТ. Колись ця людина була помічена в співпраці з власниками "Приватбанку". А починав вести юридичні питання БЮТ екс-постпред Кучми Олександр Задорожній, який відійшов, не отримавши місця в списку.

І, нарешті, найбагатший герой орбіти Тимошенко – співвласник групи "Приват" Ігор Коломойський. Хай навіть Тимошенко ніколи в житті з ним не
спілкувалася навіть по телефону, але ця людина завжди зможе донести свою позицію до лідерки БЮТ. Останній рік функцію "шаттла" виконував Михайло Бродський, який, втім, дуже образився, коли Луценко назвав його представником Коломойського.

Щоправда, кажуть, останнім часом їх стосунки справді охолонули, а Коломойський став більше орієнтуватися на деяких діячів у оточенні Ющенка. Там "прагматичних" жінок також вистачає.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня