КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Парламентський „пакет”: аналіз вигод і витрат
9.12.2004

Любомир Скочиляс, політолог, коментар для радіо «Українська хвиля», Чікаго, США   Рішення парламенту від 8 грудня 2004 року, коли в пакеті було проголосовано за зміни до закону про вибори, зміни до Конституції, а також змінено склад ЦВК, стали справді епохальною подією в історії помаранчевої революції. Тим більше, якщо до цього додати, що де-факто у відставці вже зараз перебуває Віктор Янукович (хоча формально – це називається відпусткою), а також те, що написав рапорт про звільнення вихідець з донецьких і вірний виконавець вказівок Медведчука генеральний прокурор Васильєв. Також, за деякими даними – на черзі відставка міністра внутрішніх справ Білоконя. Усе це є свідченням глибокої тріщини у ще недавно здавалося б незламному моноліті режиму.Звичайно, з емоційної позиції – перемога революції не є цілковитою. Адже більшість людей прагнули до беззастережної капітуляції правлячої верхівки на чолі з Кучмою, а також покарання винних у всіх тих авторитарно-тоталітарних діях, які практикувалися владою упродовж останніх кількох років. Але Кучмі вдалося проштовхнути політичну реформу і таким чином, хоча б частково врятувати себе від цілковитого політичногоо остракізму. Бо, нагадаємо – політична реформа – це саме те, що на думку політтехнологів з Банкової, мало забезпечити їм певні гарантії від народного гніву. Згідно із політичною реформою Україна стає парламентсько-президентською державою і Верховна Рада стає реальним центром впливу,  а повноваження президента значною мірою обмежуються. Але навіть якщо ця реформа буде повністю втілена у життя, слід зауважити, що за президентом зберігається теж широке коло повноважень і він залишаєтьсся останньою інстанцією. Крім того в кращому випадку впровадження політичної реформи заплановане на 1 вересня 2005 року, у гіршому – на 2006 рік.
   Тому мабуть не варто робити якоїсь трагедії із того, що опозиції довелося піти на вимушений компроміс. Зрештою, як на виглядає на те, що це був єдиний вихід для опозиції вирішити нинішню ситуацію у правових рамках при небажанні влади іти на повну капітуляцію.
   Відтак нинішні рішення парламенту є беззаперечною перемогою опозиції, українського народу і української демократії. І тому, спробуємо проаналізувати парламентський „пакет” з точки зору не емоційної, а раціональної: що здобула і що втратила кожна із сторін конфлікту:
   1) Опозиція, а точніше – український народ - фактично отримала позитивні рішення на всі свої вимоги: було визнано вибори сфальсифікованими, було призначено переголосування (наголошуємо, переголосування, а не нові вибори, як того хотіли спочатку Кучма та Путін). Також було сформовано новий склад ЦВК, до якого не увійшв одіозний екс-голова Ківалов, а новим головою обрано Давидовича, який одним із чотирьох не підписав сфальсифіковані результати виборів другого туру. Тобто, після політичного рішення парламенту про визнання виборів сфальсифікованими і юридичного рішення Верховного суду, нинішнє рішення парламенту остаточно розставило крапки над і щодо характеру і процесу проведення переголосування.
   На жаль, для цього довелося піти на політичну реформу, проти якої опозиція донедавна активно виступала. І це можна вважати негативним моментом для опозиції. Але як ми вже говорили рішення щодо політичної реформи можуть вступити в дію тільки першого вересня наступного року, а до цього часу ще багато що може змінитися. Тим паче, що Ющенко, перебуваючи у залі під час голосування за політичну реформу, особисто не проголосував на її підтримку, а тому ставши президентом матиме моральне право вимагати перегляду прийнятих рішень у разі такої потреби. Навіть те, що за реформу не голосувала фракція БЮТЮ є радше позитивом, і ні про який розкол говорити тут не можна. Радикальна позиція Юлії Тимошенко і її прихильників змушує владу іти на компроміс із Вікторм Ющенком на його ж умовах, чого без революційних гасел леді Ю могло би і не бути. Це при тому, що стратегічно лідерка БЮТ є до кінця відданою загальній справі і перемозі Віктора Ющенка на президентських виборах.
   2) У зв’язку із підтримкою політичної реформи можемо говорити про певні досягнення для Леоніда Кучми, принаймні у його власних очах. Адже за умов посилення парламенту і послаблення президента його політичне майбутнє не виглядає аж таким трагічним. Але на наш погляд, у нинішній ситуації бажання помсти Кучмі не є таким важливим – значно важливіим є політчине майбутнє українського народу і українського демократії. Що Кучма втрачає із прийняттям „пакетних” рішень? По-перше, остаточно поставлено крапку на сподіваннях привести до влади свого спадкоємця. Спроба зробити таким спадкоємцем Януковича провалилася завдяки протесту народу і прийнятим рішенням про фальсифікацію. Спроба провести нові вибори замість переголосування, що дало би Кучмі можливість висунути іншого кандидата від влади (зокрема, говорилося про Тігіпка). А політична реформа стала тією соломинкою, за яку він вирішив схопитися, фактично „здавши” Януковича і тих, хто його активно підтримував.
   3) В абсолютно програшній ситуації опинився Янукович, який так і не стане очевидно президентом, хоч як не старався досягти цього, використовуючи найбрутальнші методи залякування, підкупу, фальсифікацій і брехні. Звичайно, Янукович вже пробує також знайти у нинішніх рішеннях парламенту раціональне зерно для себе. Зокрема, перебуваючи у Донецьку він висунув гасло, що опозиція разом із владою вдалися до свавілля, і таким чином „недопрезидент” приміряється одягти шати опозиціонера. Очевидно, це буде ключовим гаслом його агітаційної кампанії перед переголосуванням. І для нього - це єдиний позитив із нинішніх рішень. Але також очевидно і те, що в цю неприховану брехню вже мало хто повірить. Тим паче, що у порівнянні із передвиборчим періодом, період перед переголосуванням вже не відзначається таким тотальним контролем над ЗМІ і відповідно – тенденційністю інформації. Навіть ті люди, які були введені в оману, тепер вже чітко знають, хто є хто. Як сказав свого часу Авраам Лінкольн, можна нетривалий час обдурювати велику кількість людей, і можна тривалий час дурити незначну кількість людей, але не можна обдурювати усіх і постійно.
   Попри беззаперечний позитив нинішніх рішень, мусимо проте наголосити, що остаточну крапку у помаранчевій революції має поставити народ, ті люди, завдяки яким революція стала можливою. Саме переголосування і стане завершальним етапом тріумфальної ходи української помаранчевої революції. Тому лідерам революції не слід впадати в ейфорію, а наполегливо працювати над втіленням нинішніх рішень парламенту, над забезпеченням чесних і прозорих виборів. Адже україці продемонстрували собі і усьому світові, що вони гідні жити у демократичному суспільстві, що вони заслуговують на чесну і прогресивну владу, що вони не електорат, яким можна маніпулювати, і який саркастично один політолог назвав в українських умовах одноразовим народом, що його політики використовують під час виборів, а потім викидають, а що вони є українською нацією, яка є джерелом і сувереном влади згідно із демократичними засадами. Політики ж лише виконавці народної волі, а не навпаки, як це було донедавнього часу.Назад до списку

08:58 ( 5.12.2022)
Литва передає Україні 155-мм снаряди

08:40 ( 5.12.2022)
Блінкен: адміністрація США працює з Конгресом над визнанням Росії державою-терористом

11:43 ( 1.12.2022)
Ціни на Starlink в Україні зростуть майже вдвічі

09:57 (26.11.2022)
США організували в Польщі ремонтну базу для артилерії з України

09:28 (26.11.2022)
Нардепи Зеленського пішли інспектувати "Центри незламності" у Києві

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

08:56 ( 5.12.2022)
Макрон вважає, що нова архітектура безпеки має передбачати гарантії для РФ

08:54 ( 5.12.2022)
Путін має бути притягнутий до відповідальності за воєнні злочини - Макрон

09:17 (23.11.2022)
Росіяни вдарили ракетами по пологовому відділенні на Запоріжжі, загинуло немовля

17:54 (19.11.2022)
Росіяни обстріляли гуманітарну точку на Херсонщині, 5 поранених

12:30 (18.11.2022)
Аксьонов наказав будувати фортифікації в окупованому Криму

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня