КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Помаранчева революція: хто наступний?
16.12.2004

By: Сергій Таран, ІМІ

Традиція екпорту революцій прокотилась Європою під час першої хвилі національних рухів1848 року, що закінчилось польським повстаннням проти російського царизму та початком українського національного відродження. А коли в Росії почалась більшовицька революція, уже в інших країнах Європи почали хвилюватись, що комуністична хвиля докотиться і до них. Особливо вразливою революційна хвиля ставала для великих імперій, які часто виявлялись беззахисними перед революційними рухам, які починалися ззовні. Паніка перед експортом революцій штовхала радянські війська до Будапешта і Праги, де в 1960-х починався могутній антикомуністичний спротив. Такий самий страх перед “ефектом доміно” штовхав американців у В”єтнам, де вже комуністична революція загрожувала перетворити весь азійський регіон на філію Радянського Союзу. Нарешті, під час горбачовської перебудови розпад комуністичного режиму у Східній Європі теж відбувся хвилею – одна за одною країни пройшли через мирні оксамитові революції, серед яких румунський чи, пізніше, югославський варіанти були швидше винятками.Нині, коли перемога “помаранчевої революції” в Україні стала очевидною, у всьому регіоні знову заговорили про можливість експорту революції – насамперед у країни посткомуністичного світу, багато з яких, позбувшись комуністичного ярма опинилися в тенетах авторитарних режимів.
   Власне, такі розмови почались ще під час ревоюлюції троянд в Грузії, але тоді багато хто вважав, що події в Тбілісі радше винятком, ніж правилом. Однак після подій на майданах Києва, помаранчова примара – страшний сон атократичних режимів – почала насуватися насуватися на посткомуністичний світ.
   Знаковою стала недавня перемога опозиції у Румунії, де після оголошених лічильної комісією попередніх результатів виборів опозиція вийшла на вулиці Бухареста у помаранчових стрічках та звинуватила владу у фальсифікації виборів. Загроза “українського варіанту” мала свій ефект: після остаточного перерахунку голосів переможцем було оголошено представника опозиції.
   Яка влада може стати наступною жертвою народного спротиву?
  
Молдова
   До кандидатів на помаранчеву революцію легко потрапляє влада комуніста Вороніна. По-перше, він не має особливої підтримки молдовської еліти, яка має виразно проєвропейські орієнтації. Власне, до влади він прийщов завдяки підтримці селян, які, як відомо, не виявляють особливої політичної активності і наврядчи стануть підтримувати того, за кого голосували.
   По-друге, важливим стримуючим фактором революції в Молдові як і в Україні був і є російський фактор, який завдяки придністровській проблемі має в країні істотну вагу. Однак як засвідчили українські події, Москва зараз не здатна чинити вирішальний вплив на події у своїх колишніх регіонах.
   Крім того, у самого Вороніна з Кремлем останнім часом не завжди складалися добрі стосунки, і цей факт може стати додатковим стимулом для революційних дій опозиції. А привід для таких виступів буде дуже скоро – наступного року у Молдові парламеньскі вибори, і якщо у нинішньої влади з”явиться нездорові нахили до фальсифікації, помаранчові прапори переможно замайорять на вулицях Кишинева.
   Не останню роль відіграє і близькість Молдови до Європейського Союзу, який явно не зацікавлений у авторитарному режимі у себе під боком і готовий буде надіслати до країни ціле армію спостерігачів та журналістів.
   Білорусь
   Хоча Білорусь теж географічно наближена до Європи, шансів на революцію у цій країні менше. Насамперед тому, що режим Лукашенка вже не перший рік перебуває у стані постійної політичної облоги, і вже виробив механізми самозахисту.
   Насамперед, усі ці роки Лукашенко підкупляв високими бюджетними зарплатами не пенсіонерів, – як це почав було робити Янукович, – а представників силових структур. Саме вони мають в Білорусі найвищі зарплати і наврядчи замислюватимуться двічі, якщо їм надійде наказ застосувати силу проти демонстрантів.
   До того ж, білоруська еліта та чиновництво не однозначно підтримує революційні зміни. Багато хто має виразні проросійські орієнтації і не стане на бік повсталого народу, який в свою чергу, через довгу інформаційну ізоляцію теж стоїть осторонь полтіичних процесів, які розхитують посткомуністичний регіон.
   У республіці досить слабка та роздроблена опозиція, яка поки не може мобілізувати народ на масові акції протесту.
   Загалом, політичні процеси в країні перебувають у жорсткій залежності від політичних подій в Росії. Якщо влада Путіна в Росії захитається, зовсім не виключено, що це відобразиться на конфігурації сил у Мінську.
   Азербайджан
   Серед кавказьких республік найбільш авторитарний режим існує в Азербайджані. Відповідно ця країна має шанси на місцевий аналог помаранчової революції.
   З першого погляду режим Алієва виглядає непорушним. Його батькові вдалося передати владу своєму наступнику. Опозиція, хоча і заявляла про масові фальсифікації виборів під час передачі влади, так і не змогла вивести на вулиці тисячі людей.
   Однак, опозиція у Азербайджані має чітку структуру і може стати рушійною силою революційних змін. Вона також має непогані міжнародні зв”язки, які можуть “пропіарити” ідею революції закордоном.
   Певні панічні настрої перед небезпекою експортом революції з України вже прозвучали на політичному олімпі Баку. У стінах парламенті прозвучали звинувачення на адресу української громадської кампанії ПОРА у тому, що вона ніби-то фінансує азербайджанську опозицію. З достовірних джерел відомо, що це неправда. Але також відомо, що ПОРА бачить саме Азербайджан пріоритетним напрямком своєї міжнародної діяльності.
   Власне, порятунком і загибеллю режиму Алієва є нафта. Якщо Баку надагодить безперешкодний експорт нафти на Захід, режиму Алієва може бути дана відкупна за порушення громадянських свобод, - як її отримала низка країн на Близькому Сході. Однак, альтернативою авторитарним режимам у тих країнах є ісламська диктатура, а не демократична опозиція. Тому якщо азербайджанська опозиція зуміє довести світові, що вона здатка утвердити в країні демократію, Захід може вирішити, що режим Алієва не найкращий партнер на Кавказі.
   До речі, Росія в цій колишній радянській республіці має мінімальний вплив – все через ту ж нафту, яка робить Баку незалежним від Кремля.
   Середня Азія
   Шансів на революцію у країнах Середньої Азії мало. Насамперед тому, що в країнах ще не сформована національна еліта, яки здатна мислити демократичними цінностями. Але серед усіх середньоазійських країн найімовірнішим кандидатом на можливу революцію є Казахстан, де у 2006 році мають бути проведені предизентські вибори.
   Ця країна ще за радянських часів зазнала найбільшого впливу модерної системи управління суспільством, і це може зіграти свою роль у нинішній демократизації суспільства, - адже якоїсь ісламської альтернативи нинішньому авторитаризму не існує.
   Важливим для революції є і те, що нинішня казахська правляча еліта розколота – опозицію очолюють колишні союзники Назабаєва, багато з яких, до того ж, перебувають на волі і проводять активну політичну діяльність.
   Режим Назарбаєва має і погану міжнародну репутацію - у корупційному скандалі замішаний сам президент, який за повідомленнями американських ЗМІ брав хабарі у представників американських нафтових компаній.
   Перспектива революційної ситуації на пострадянському просторі створює перед Києвом нові цікаві перспективи. Якщо нові українські політики та українські революціонери виявлять достатньо політичної волі, вони можуть перетворити України на центр політичного впливу у регіоні. Таким центром, який розповсюджував політичний вплив на ідеологічно чужі країни за часів холодної війни була Західна Німеччина. За часів постраданського авторитаризму новим центром стала Прага. Тепер шанси на політичний центр регіону, який поступово може демократизуватися має Київ.Назад до списку

08:58 ( 5.12.2022)
Литва передає Україні 155-мм снаряди

08:40 ( 5.12.2022)
Блінкен: адміністрація США працює з Конгресом над визнанням Росії державою-терористом

11:43 ( 1.12.2022)
Ціни на Starlink в Україні зростуть майже вдвічі

09:57 (26.11.2022)
США організували в Польщі ремонтну базу для артилерії з України

09:28 (26.11.2022)
Нардепи Зеленського пішли інспектувати "Центри незламності" у Києві

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

08:56 ( 5.12.2022)
Макрон вважає, що нова архітектура безпеки має передбачати гарантії для РФ

08:54 ( 5.12.2022)
Путін має бути притягнутий до відповідальності за воєнні злочини - Макрон

09:17 (23.11.2022)
Росіяни вдарили ракетами по пологовому відділенні на Запоріжжі, загинуло немовля

17:54 (19.11.2022)
Росіяни обстріляли гуманітарну точку на Херсонщині, 5 поранених

12:30 (18.11.2022)
Аксьонов наказав будувати фортифікації в окупованому Криму

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня