КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Чи варто боятися перевиборів?
14.07.2006

By: Сергей Климович, Подробности

Напевно, тільки найаполітичніша людина ще не чула про те, що в Україні діяльність законодавчої влади паралізована через фактичну її відсутність І протриває така ситуація ще досить довго. У цьому матеріалі "Подробиці" вирішили за допомогою експертів розглянути подальший розвиток подій.   "Двійка" за поведінку   Поштовхом до нинішньої ситуації став вихід партії Олександра Мороза з так званої "помаранчевоої коаліції" і створення соціалістами, регіоналами й комуністами нової, "антикризової". Аналітики по-різному оцінюють дії вже обраного спікера.Наприклад, Юрій Якименко, директор політико-правових програм Українського центру політичних і економічних досліджень імені Олександра Разумкова вважає, що, у принципі, це обрання можна визнати легітимним із процедурної точки зору. Інше питання, що з політичної точки зору це не так. У цій ситуації фактично входять у конфлікт два види легітимності: юридичний і політичний. 

Однак заступник директора львівського центра політичних досліджень. Любомир Скочиляс говорить, що з юридичної точки зору дане обрання не було легітимним з тієї причини, що не пройшло десятиденного терміну з моменту розпаду парламентської коаліції в складі БЮТ, НСНУ й СПУ.

У цілому ж, більшість експертів відзначають, що Олександр Мороз може привітати себе з повною законністю свого сидіння в кріслі спікера. Світлана Конончук, керівник політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень вважає, що в СПУ із приводу самоправності її лідера розколу не відбудеться. Звичайно, адже похід Мороза в голови Верховної Ради подається соціалістам ледь не як порятунок партії. Тим більше результат говорить сам за себе, 4-та за розмірами фракція поки залишається у владі, та ще й спікера делегувала. Тому більшість партійців його підтримають у майбутньому.
Але зроблене навряд чи повернеш, і в нас є те, що в нас є, як скаламбурив колись екс-нардеп і екс-президент Леонід Кравчук. І хоча БЮТ з "Нашою Україною" поки що задоволені розвитком ситуації, усе ще може змінитися. Залишається зрозуміти, яким чином? У цій ситуації незадоволеним осколкам помаранчевого союзу може допомогти президент.
Після нас хоч... перевибори

У цьому випадку зараз рішення за одною людиною. У цьому контексті примітним є добрий анекдот про бджіл, що полетіли, Ющенко й про розвалену коаліцію. І дійсно, аналітики практично в один голос уточнюють, що позиція Віктора Андрійовича поки остаточно не викристалізувалася. З цього приводу цікаве пояснення президента Української Академії політичних наук Миколи Михальченка. Експерт переконаний, що провести дострокові вибори не вдасться. По-перше, за його словами, це не вигідно президентові - ще шість місяців країна буде перебувати в невизначеному стані. По-друге, це не вигідно "Нашій Україні" - тому що, якщо піднімуть прохідний відсоток, то вона може не пройти в парламент. По-третє, щоб провести парламентські вибори тепер, коли коаліція вже заявлена, потрібно, щоб більшість у парламенті погодилося із цим. Президент не має повноважень розпустити парламент, коли коаліція вже оголошена, - заявляє експерт, додаючи, що зараз немає юридичних підстав для проведення дострокових виборів, і політичний момент цьому не сприяє.
Йому вторить Олесь Доній. На думку голови Центру досліджень політичних цінностей, вимоги перевиборів поки ще виглядають, скоріше, як елемент політичного тиску на президента й суперників, аніж як реальність. Тим більше, що у випадку реальних перевиборів ще не відомо, які сили візьмуть гору. Експерт відзначає: "Якщо в результаті перевиборів "помаранчеві сили" програють, то реванш "біло-блакитних" буде набагато могутнішим, і наступними достроковими виборами стануть президентські.
Тут пригадується вимога Віктора Андрійовича до парламентаріїв призначити свою квоту суддів Конституційного Суду. Тому директор Київського інституту проблем управління імені Горшеніна Кость Бондаренко зауважує, що нові положення Конституції, на які покладаються політичні силиі, що вимагають розпуску парламенту й дострокових виборів, можуть трактуватися лише Конституційним судом, якого немає от уже 9 місяців.

І хоча час для формування уряду ще є, трапитися може багато чого. Але не все втрачено. За словами директора Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимира Малінковича, якщо президент не підтримає БЮТ і  деяких своїх радикалів, то підстав для розпуску парламенту не буде й надалі.
І все-таки, народ хвилює питання, чи зробить Ющенко собі, як виразився експерт Михайло Погребинський, політичне харакірі, чи ні? Директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології стверджує, що з юридичної точки зору він може це почати. Для цього багато прийомів можна придумати. Наприклад, висунути свою кандидатуру на пост прем'єр-міністра. Інше питання, чи готовий президент це зробити. Варто помітити, що рішення про розпуск Верховної Ради абсолютно нормально, воно не є трагедією.

Як відзначає Любомир Скочиляс, зараз видно, що Ющенко чекає результатів переговорів з Партією регіонів і входження НУ в широку коаліцію. Шанси на це в "Нашої України" є. Але дана подія може відбутися, якщо високі сторони, що домовляються, якимось чином розв'яжуть принципові питання, такі, наприклад, як кандидатура Януковича на пост прем'єр-міністра України.

Також небажано для "Нашої України" і присутність у широкій коаліції представників КПУ, які, втім, і самі не дуже прагнуть "співпрацювати із владою".

Наша пісня гарна, починаємо знову... голосувати

І все-таки, якими можуть стати можливі вибори осені 2006? Тут думки експертів розділилися в деталях, але не в цілому. Результат, загалом, буде схожим на березневий.
Юрій Якименко відзначає, що наслідки розпуску парламенту будуть дуже серйозними. Такого не було з 1993 року. І то, тоді були просто дострокові вибори. Перевибори ж додадуть ще більше гостроти в нинішню ситуацію. Український політикум ризикує стати біполярним, що дуже небажано для України. Поки, щоправда, до кінця невідомо, у якому форматі ці сили можуть піти на перевибори, говорить політолог.
Аналітики вважають, що Юлії Тимошенко варто об'єднатися з "Нашою Україною". Знаковою тут є думка експерта Світлани Конончук. Вона відзначає, що НУ й БЮТ доведеться відмовитися від амбіцій, бо їхня шкода добре помітна на прикладі з розвалом "помаранчевої коаліції". Їм потрібна монолітність, така, яка є у регіоналів, говорить експерт.
У свою чергу, СПУ також знайде, з ким об'єднатися, вважає Михайло Погребинский. Однак Любомир Скочиляс відзначає, що електорат Мороза може не простити йому перехід "наліво". Як результат, СПУ треба постаратися, щоб потрапити в гіпотетичний парламент 6 (осіннього) скликання зразка 2006 року.

Аналітик відзначає, що в КПУ більше шансів пройти у ВР, аніж у соціалістів, але менше, ніж було в березні через те, що вони об'єдналися з регіоналами, які в голові у виборця асоціюються з олігархами. Об'єднання ПР і КПУ можливо, інше питання, у якому форматі. Адже на виборах ПРУ показала себе абсолютно самодостатньою силою, що не готова піти на створення блоку, але може "переварити" комуністів. Тому ПР скоріше залишиться партією, а не блоком.
У той же час, Михайло Погребинський відзначає, що ПСПУ, якій не вистачило дуже мало до подолання бар’єру , може об'єднатися з комуністами, хоча в неї непогані шанси самої потрапити в Раду. Це ж стосується, на думку більшості спостерігачів, і інших, "що майже, що виграли вибори," за винятком, мабуть, блоку Литвина.

Ізюминкою майбутніх гіпотетичних виборів може стати створення потужної правоцентристської політичної сили. Як про це говорить Любомир Скочиляс: "Зараз у Галичині багато говорять про гіпотетичне створення "правицы" - партії або блоку партій, куди можуть увійти "Пора", ПРП, УНП, "Воля". Вона могла б на Заході країни стати противагою союзу БЮТ і НУ". З ним згодний Михайло Погребинский. Він відзначає, що сильний правоцентристський блок буде мати шанси на проходження у ВР. І тільки від цієї "братської могили" буде залежати її результат. Адже в країні є близько 8% правих. Однак Світлана Конончук сумнівається в успіху такого задуму. Вона говорить, що хоча й не виключений подібний варіант, однак він мало реальний через відсутність часу. Адже за 2 місяці розкрутити політичну силу дуже складно.
Взагалі ж, як говорить Погребинський, помаранчеві або біло-сині гасла успіху мати не будуть. Переможе тільки об'єднуюча фігура. Такою може стати Тимошенко за умови, якщо вона відкине помаранчеву риторику.

Залишилося тільки дочекатися розв'язки цієї політичної дилеми всеукраїнського масштабу. А розв'язка обіцяє бути не гіршою, ніж у голлівудських блокбастерах: в останні секунди 23 липня 2006 року учасники "прем'єрської ночі" у єдиному патріотичному пориві голосують за кандидатуру нового прем'єра. І всім стає добре. Як у казці.


Джерело:  "Подробности"Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня