КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Українське політичне дежав’ю: у віддаленій і не дуже ретроспективі
27.09.2006

By: Назар Горін, КуПол

„Давно те діялось на Вкраїні...”- рядки з поезії генія українського народу Тараса Шевченка, аналізуючи природу і характер умов за, яких був підписаний Універсал Національної Єдності змушують заглибитися в історичне минуле і привести в аналогію епоху визвольних змагань 1648-1657р.р. А саме „Березневі статті” підписані між Хмельницьким і Москвою, а потім, згодом після смерті великого провідника українського народу ревізовані східним сусідом.Схоже, що політична ситуація на сучасному етапі(в умовах нової політичної реальності та й загалом епохи) рухається у тому ж векторі навколо  тексту Універсалу, підписаного на круглому столі за участю Президента України, прем‘єр-міністра та лідерів парламентських фракцій, та практичного виконання змісту підписаного (як, до речі, було оголошено – об’єднуючого націю) документа.

Тепер зупинимось на окремих пунктах Універсалу національної єдності, які зумовлюють своїм змістом гостроту дискусій, і дій, як з боку перших осіб держави, так і політичних сил.

Пункт 10 передбачає: Забезпечення статусу української мови як єдиної державної та мови офіційного спілкування органів влади з одночасним гарантуванням прав мов національних меншин відповідно до Європейської хартії.

Однак в рамках першого офіційного візиту прем‘єр-міністра Віктора Януковича до Москви можна було почути резонансну заяву, яка одразу викликала гостру дискусію в суспільстві, про розгляд в найближчому майбутньому питання щодо надання російській мові статусу другої державної.

Звичайно після повернення до Києва прем’єр акцентував увагу на словах „про найближче майбутнє”, про недостатність голосів для внесення змін у Конституцію. Однак слід констатувати той факт, що цю заяву можна розглядати як перші спроби зондування під політичного ґрунту, оскільки Янукович наголосив, що це питання є пунктом програми, з якою йшли „регіонами” на вибори і це відповідає інтересам виборця.

Другим проявом своєрідного „рецидиву” можна назвати  нещодавній візит прем’єра до Брюсселя, де з вуст Віктора Федоровича лунає заява про неготовність України вступу в НАТО.

Однак знову ж таки в пункті 23, тексту Універсалу підписаного в тому числі Януковичем ішлося: Неухильне виконання Плану дій „ Україна-ЄС”, невідкладний початок переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС та приєднання до плану дій щодо членства в НАТО.

Отже, наслідком „брюссельської витівки Януковича” є зокрема те, що Україна втратила найближчу можливість отримати запрошення про приєднання до Плану дій для здобуття членства в НАТО, що гіпотетично могло статися на Ризькому саміті НАТО у листопаді 2006 р., і цим опинилася у ситуації невизначеності. Тому що, заява Януковича, яка суперечила принципам Універсалу, не була погоджена ні з президентом (інститутом, який в державі відповідає за зовнішньополітични курс), ні з міністерством закордонних справ.

Таким чином ефект від авангардної політики Януковича очевидний,  - теоретично можна очікувати загальмовування процесів євроінтеграції, оскільки євроструктури в першу чергу реагують на імпульси, що виходять із внутрішнього середовища держав налаштованих на поглиблення співпраці і подальший вступ.

Але не менш вагомим наслідком таких ініціатив головного регіонала стануть політичні пертурбації усередині України. Відповідно до цього можна розглянути кілька причин і сценарії розвитку ситуації, що склалися.

Як уже зазначалося,  дії Януковича можна розцінювати як своєрідний процес зондування реакції Президента на зростання самостійницького курсу прем‘єра. Якоїсь однозначної і тим паче категоричної реакції від Ющенка ми не отримали, хоча були „погрози” викликати Януковича на особисту розмову. Проте заява Віктора Федоровича кореспондентам української служби BBC про те, що жодного разу він (прем‘єр) не був у президентському кабінеті, свідчить, що як такої розмови не відбулось.

До речі ситуація, що склалася, зокрема навколо Президента Ющенка, нагадує собою розгортання подій, що відбулися у 1995 р. з Леонідом Кучмою, який дистанціювався від своєї команди, з якою йшов на перші вибори і витворив нове політичне оточення. Та ситуація з Кучмою була продиктована обставинами необхідності сходження на політичну орбіту нових „ облич”, до яких лояльно поставилося б тогочасне суспільство. І Леонід Данилович майже протягом десятиліття зумів лавірувати зростаючими впливами політичних сил ( СДПУ(о) ) і окремих особистостей ( таких як Павло Лазаренко), допоки намагаючись протиставити ”київським” – „донецьких” не опинився в ситуації вакууму влади.

У свою чергу Віктор Андрійович, можна припустити, втрачає, а не позбавляється цілеспрямовано від найближчого оточення. Вірний друг Рибачук іде із Секретаріату Президента в силу зростаючої політичної кризи, позиція Безсмертного нагадує позицію штатного штабіста і не більше, Порошенко переходить у ранг „друголігового” політичного гравця. І нарешті учора ми дізнаємося, що ще одна соратниця Віктора Андрійовича – прес-секретар Ірина Геращенко подала у відставку!..

Як не прикро це визнавати, однак позиція Президента нагадує агонію безсилля, але аж ніяк не схожа на продуману стратегію.

Що ж до Віктора, але вже Федоровича, то й справді лунали заяви, що він постане в новій „іпостасі”, але будували експерти образ трансформованого, конформного прем‘єра. Однак, ніхто не сподівався, що процес „ звільненням” з-під опіки Банкової виявиться таким раннім і жорстким. Свідченнями зростаючого впливу як особисто Віктора Януковича так і Кабінету міністрів як інституту влади є також спроби законодавчо закріпити так звані „контрасигнуючі” повноваження (візування указів Президента) за урядом. Зокрема,  в законопроекті про Кабінет міністрів, що розглядався на засіданні уряду в середу, 13 вересня, передбачено, що підписами прем'єра і профільного міністра будуть скріплюватися акти президента, видані ним при виконанні повноважень, визначених пунктами 5, 18, 21 і 23 частини 1 ст. 106 Конституції.

Це, фактично, означає спробу обмежити права Президента України форматом повноважень, які є у класичних парламентських демократіях Європи, де за президентом зберігаються функції зовнішнього представництва, а участь у внутрішньому політичному функціонуванні є вкрай обмеженими.

Тож Віктора Андрійовича б‘ють  політ реформою. Що залишається, за наявної кон‘юктури інтересів і сил  для Президента - так це зайняти позицію очікування, яка за прогнозами уже під кінець 2006-початку 2007 років має принести свої плоди. Оскільки уряд утворений „ антикризовою коаліцією” в парламенті не зможе подолати паливно-енергетичної кризи ( Москва гальмує процес переговорів, незважаючи на лояльність позицій українського уряду стосовно політики „ Кремля”), дефіциту бюджету, який, до речі, незважаючи на одну зі складових його назви як соціально-орієнтованого, передбачав зменшення виплат при народженні дитини і в статтях якого уже були закладені майбутні кошти, що мали надійти від подорожчання житлово-комунальних тарифів. Тому коли лунають закиди у сторону блоку „ Наша Україна” стосовно затягування процесу переговорів з „ антикризовою коаліцією”, скептики мабуть не мають рації, адже нашоукраїнці теж ведуть гру і намагаються відбутися „ малою кров’ю”.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня