КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Соціологія засвідчує: розкол України поглиблюється
25.10.2006

By: Валентин Пустовойт, Українська правда

Боротьба за соборну Україну призвела до зворотного – до розколу не тільки по лінії політичних симпатій, але й світоглядних установок. Факт винятково тривожний, оскільки розбіжність в оцінках минулого й сьогодення поклала початок формуванню різної соціально-політичної психології населення на заході й сході країни.   Коли це формування закінчиться, для розвалу України буде достатньо невеликого поштовху. А про те, що процес пішов, свідчать результати соціологічних досліджень, котрі зафіксували різне, в залежності від регіону, ставлення до історії й проблем сучасності.Визнання Голодомору актом геноциду. Чи повинна новообрана Верховна Рада законодавчо визнати Голодомор в Україні актом геноциду проти української нації?
   Опитування, проведене Інститутом соціальної й політичної психології АПН України (ІСПП) у вересні 2006, дало наступні результати: в цілому по країні ствердно відповіли 57,3% опитаних, заперечували таку можливість – 21,4%, 15,2% не змогли дати відповідь, а 6,2% опитаних висловили байдужість до даної проблеми.
   Зрозуміло, в західному регіоні сконцентрована найбільша кількість прихильників цього рішення – 77,1%, і найменша кількість противників – 10% опитаних. Оцінка Голодомору, як акту геноциду, найбільш поширена також у центральному (65,9%) й південному регіонах (50,8%).
   У східному регіоні найбільша кількість опитаних не підтримує рішення про визнання Голодомору актом геноциду ( 38,6%). Але майже така ж кількість висловлюється за – 39,4%.
   Реабілітація УПА. Оцінка, котру дає населення країни українському Опору, змінюється з часом. Згідно з даними ІСПП, за визнання УПА воюючою стороною й присвоєння ветеранам національно-визвольного руху 40-50-х років статусу ветеранів війни, висловлювалося: у 2000 році – 20,5% опитаних (проти – 43,4%). У 2002 – 28,4% (проти – 40,4%). У травні 2005, напередодні 60-річчя Перемоги, за – 33,5%, а проти – 42,7%.
   У вересні 2006 відповідний законопроект, підготовлений урядом Єханурова, підтримувало 35,9% населення, проти були 41,1%.
   Кількість прихильників реабілітації УПА в цілому по країні поступово зростає за рахунок тих, хто раніше був байдужим з цього приводу. Кількість противників – стабільна. При цьому на заході країни прихильники реабілітації УПА складають 68%, на сході – 65,8% опитаних проти.
   Ставлення до незалежності України. Соціологічні дослідження свідчать, що 15 років незалежності країни не виправдали очікувань населення України.
   Більше половини українців (51,1% опитаних) зізналися, що не вірять у повну незалежність країни, 49,4% опитаних вважають Україну справді незалежною державою. Такими є результати опитування, проведеного в серпні минулого року Центром Разумкова напередодні 14-річчя святкування незалежності.
   Дослідження 2006 року не свідчать про поліпшення очікувань українців. На початку року, за даними того ж Центра Разумкова, 48,7% опитаних українців хочуть повернення до СРСР. Правда, 28,3% з-поміж них усвідомлюють утопічність свого бажання.
   Наведені дані не додають оптимізму, особливо на тлі результатів референдуму 1991 року, коли більше, ніж 90% населення України висловилися за незалежність.
   Після святкування п'ятнадцятиріччя незалежності, інтерв'юери ІСПП з'ясовували ставлення громадян до перерахованих президентом Ющенком у ході його привітальної промови, досягнень країни.
   Отже, ствердження в Україні демократії вважають значимим на заході країни – 23,3% опитаних, на сході – 8,1%.
   Формування в Україні зрілого суспільства, котре домоглося першої перемоги в 2004 році оцінили 17,5% опитаних на заході країни й 2% на сході.
   Курс на європейську інтеграцію оцінили 16,2% опитаних серед жителів західної України й 3,7% жителів сходу.
   І, нарешті, 23,7% опитаних на заході й 58,7% на сході вважають, що все перераховане вище не відповідає дійсності або не є досягненням.
   Цікаво, що й західна, й східна Україна невисоко оцінюють зміни у владі й результати її діяльності. Створення фундаменту для нових інститутів влади й суспільства оцінили тільки 7,5% опитаних на заході й 3,7% на сході. Зростання реальних доходів людей – 6,7% і 3,9% відповідно.
   Зовнішні пріоритети. Жителі України віддають перевагу союзові України з Росією й Білоруссю. Про це свідчать результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у січні 2006 року.
   На запитання, в якому союзі держав було б краще жити народові України – в Європейському Союзі або в союзі з Росією й Білоруссю, за другий варіант висловилися 56% респондентів. Тільки 31% опитаних назвали Євросоюз, 13% не змогли дати відповідь.
   Аналогічні результати отримав і Центр соціальних досліджень "Софія" в ході опитування, проведеного у вересні. Природно, найбільш прихильними до ЄС є жителі західної України – 61%.
   Різне, в залежності від регіону, ставлення до вступу України в НАТО. За даними Фонду "Демократичні ініціативи", весною цього року в центрі країни за НАТО висловилися 15% опитаних, проти – 57%. На заході – 32% і 38% відповідно.
   За даними опитування, що проводилося ІСПП у серпні, більшість українських громадян (59%) оцінюють нинішні відносини між Україною й Росією як "прохолодні, напружені". Причому, в цій оцінці респонденти були практично одностайні, незалежно від регіону проживання.
   Але з приводу окремих проблем думки розділилися. Наприклад, винною в "газовій війні" вважають Росію – 31,9%, Україну – 10,2% опитаних на заході країни. На сході Росію звинувачують – 11,6%, Україну – 41,3%. На півдні – Росію звинувачують 13,3%, Україну – 45,0% опитаних. У центрі практично половина (49,1%) респондентів вважає, що винні обидві сторони.
   Значна регіональна поляризація спостерігається й у ставленні до конфліктів, пов'язаних із перебуванням на території України російського флоту. В Криму 43,4% опитаних звинувачують українську сторону, на Галичині – 58,9% – російську.
   Фактично половина (48,1%) опитаних вважає, що політичний розкол і конфлікти між окремими регіонами України зумовлені боротьбою різних бізнес-еліт за владу (Центр "Софія", липень 2006).
   Що ж стосується політичної кризи, викликаної створенням коаліції в парламенті, то з деякими процентними коливаннями по регіонах, але досить рівно, винним називають президента.
   Про це свідчать дані телефонного опитування, проведеного в липні Центром Разумкова у семи містах України. Так, у Львові президента звинувачують 37,2% опитаних, у Києві – 32,8%, у Вінниці – 32,5%, у Херсоні – 39,9%, у Сімферополі – 56,9%, у Дніпропетровську – 51,2%, у Донецьку – 43,4%.
   Рейтинг президента стрімко падає. І якщо нове керівництво секретаріату буде так само ефективно трудитися над погіршенням іміджу президента, як і "любі друзі", то в Ющенка з'являться шанси консолідувати країну, досягнувши єдності з питання свого імпічменту.________________

Для аналізу регіональних особливостей використано умовний поділ України на такі регіони:

Західний (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька області);
Центральний (Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська області);
Східний (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Харківська області);
Південний (АР Крим, Миколаївська, Одеська, Херсонська області).Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня