КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Бюджет -2007 прийнято у першому читанні, або Антикризова коаліція продовжує вражати своєю „рішучістю”
31.10.2006

By: Віталій Литвини, КуПол

Незважаючи на шквал критики парламент 31 жовтня прийняв проект Державного бюджету-2007. Отож, наразі всі ключові рішення, в яких були зацікавлені антикризовики, парламентові вдавалося приймати. Однак спробуємо проаналізувати, чи такий вже довершений Держбюджет-2007 як це видатися після нинішнього результату голосування за цей документ. З чим виступив уряд, які претензії сторін процесу, що в переспективі чекає пересічного громадянина у 2007 році. Ці питання покищо перебувають в площині теоретичного вирішення, яке передбачає чималу кількість претензій та протиріч сторін бюджетного процесу.Сторони мають власні амбіції. Президент вимагає змін щодо соціальних гарантій у проекті Держбюджету-2007. Перший віце-прем'єр і міністр фінансів Азаров обіцяє врахування поправок президента під час підготовки документу до другого читання. Проте про скорочення соціальних гарантій в програмі бюджету, запропонованій урядом, не йдеться, натомість передбачене збільшення фінансування місцевих бюджетів. Проект Державного кошторису на наступний рік у першому читанні парламент розглядає вже сьогодні.

Голова Верховної Ради Олександр Мороз взагалі був упевнений в тому, що Бюджет-2007 буде проголосований вже в першому читанні. На його думку, державний кошторис на наступний рік кращий за попередній за соціальними показниками, перерозподілом ВВП, а також співвідношенням центрального й місцевих бюджетів. „Проте деякі недоробки проекту будуть виправлені під час розгляду в сесійній залі”, - сказав спікер 5 каналу.
Цікаве бачення адекватності проекту Бюджету-2007 зі сторони політичних партій, що представляють народ України в парламенті. Антикризова коаліція (в особі СПУ, КПУ та „Регіонів”) напередодні ще не визначилась, чи підтримає вона проект Бюджету на наступний рік, який пропонує Уряд. Зверталася увага на те, що як для першого розгляду в Парламенті, документ був ще сирий. Втім, переносити це засідання депутати не хотіли.
„Наша Україна” пропонувала свої зауваження до проекту Бюджету-2007. Голова комітету з питань фінансів та банківської діяльності Верховної Ради  Петро Порошенко, зокрема, наголосив, що лише за умов врахування антикризовою коаліцією пропозицій його однопартійців – „Наша Україна” проголосує за урядовий проект бюджету.  А це передбачає ліквідацію трьохмільярдного стабілізаційного фонду, збільшення фінансування соціальних програм, Збройних Сил, місцевих бюджетів. А Депутати Верховної Ради Микола Катеринчук, Володимир Лановий, Ксенія Ляпіна пропонували Раді перенести розгляд проекту держбюджету-2007 в першому читанні на 10 листопада. Вихідими пунктами пропозиції про перенесення розгляду проекту стали посилання на необхідність доопрацювання висновків і пропозицій бюджетного комітету до законопроекту про держбюджет на 2007 рік.

Представники БЮТ взагалі звинуватили уряд Януковича в непрофесійності, наголошуючи на порушеннях фундаментальних фінансових балансів країни, повному викривленні соціальної програми, а тому й на потребі суттєвих доопрацювань до проекту Бюджету-2007. А подана заявка на співдоповідь Юлії Тимошенко на першому читанні була відхилена.
А яке ж ставлення в пересічного громадянина до питання бюджету на наступний рік? Це питання, з яким кожен українець житиме протягом наступного року, адже саме від нього залежить як він житиме, які прерогативи отримуватиме, як буде здійснюватись захист основних прав та інтересів пересічного українця. Відповісти на це питання досить складно, проте певні, помітні неозброєним оком тенденції в розвитку бюджетної програми, а тому гіпотетично і в розвитку економічної, гуманітарної та соціальної сфер в 2007 році очевидні.

Бюджет 2007 року виглядає недоцільно сформованим з точки зору залученості капіталовкладень в розвиток економіки. Лише розрив в газовому секторі становить 1, 578 мільярдів гривень у зв’язку з подорожчанням ціни на російський газ. Проблема доповнюється необґрунтованим на ефективність використанням газу зі сторони промислових підприємств України.

В Україні болючим фактом залишається надзвичайно великий рівень тінізації національної економіки, при чому з посиланням тінізації на легальну форму свого функціонування в рамках існуючої політичної системи.  Тіньова схема поширюється на хімічну промисловість, металургію, експортні операції, діяльність малих фірм з великими оборотами, що створюються навколо великих підприємств, наголошує „Українська правда”.
Це в свою чергу створює підґрунтя нереалізованості платформ виходу із економічної плутанини в Україні. Бюджет з обмеженими надходженнями через різницю в понад півтора мільярда лише в газовому питанні створює складності в вирішенні інших соціальних та гуманітарних питань в державі. Тоді яка мова може йти про соціальну спрямованість бюджету на 2007 рік.
Про що це говорить? А про те що такі процеси явно індикуються урядом Віктора Федоровича, команда якого стала на шлях продовження налагодження тіньових схем в економічних процесах України. Страждатимуть від такої схеми підприємства, на які буде покладений додатковий податок на прибуток у валовому доході для закриття прогалин в планованому доході від підприємств на кінець 2007 року.

З іншої сторони питання із закритістю схем по вирішенню проблеми виходу української економіки із тіні кладе черговий початок для зростання цін, як на газ, так і на електроенергію, так і на товари першої необхідності, адже вже тенденцією стало одномоментне дорожчання цін на найбільш необхідні для людини послуги (при підвищенні заробітних плат громадян України в розрахунку з планованим бюджетом курсом лише в кінці 2007 року). А в додачу – прогнозоване зростання цін.  Що маємо – зниження доходів громадян, розчарування в діяльності уряду, чергове громадське невдоволення...

Слова Азарова про більш соціальний характер бюджету на 2007 рік ніж в бюджеті на 2006 рік мають здатність бути лише словами, адже вони не прикріплюються до реального і прогнозованого зростання цін. Не допоможе й пропозиція Комітету Верховної Ради з питань бюджету про збільшення прогнозів надходжень до загального фонду держбюджету на 741 мільйон гривень, запропонована главою комітету Володимирим Макєєнком в ході першого читання проекту Бюджету-2007. Розпис випадків збільшення складових в соціальній сфері покривається зниженням в економічній сфері (зокрема в газовому питанні та проблемі відновлення вільних економічних зон), з одночасною необґрунтованістю в питанні щодо тарифів на житлово-комунальні послуги. Це найбільш болісно битиме по пенсіонерах, в яких бюджетом передбачене зростання пенсії на порядок нижче ніж в попередні роки.  Крім того, за оцінками експертів, на 2010 рік можливе надзвичайне загострення питання з провадженням економічних та соціальних програм при умові реалізованості схожих бюджетів в наступні роки.

Висновок напрошується один. Команда Віктора Федоровича виробила блискучий план перемоги на виборах до парламенту, чому і репрезентується в урядових структурах, проте вона недалекоглядно ставилась в ході розробки передвиборчої програми до реальних викликів у всіх сферах українського суспільства після виборів.  Як наслідок – відсутність плану розвитку країни навіть на 2007 рік. Бюджет не відображає реальних потреб та запитів громадянина, лише тіньові та приховані схеми партійних та фінансових босів. А залучення схем забезпечення основних соціальних інтересів громадян України лише перед виборами – не зріла основа ефективного політичного курсу. Цілком реальною є негативна кінцева позиція Президента України щодо бюджету на наступний рік, тому очікування вето від Віктора Андрійовича цілком адекватні (при тому, що вже 25 законопроектів на середину жовтня в питаннях бюджету на 2007 рік, були відхилені Президентом).Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня