КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Очищення по-антикризовому: уряд Януковича хоче позбутися „шкідників”
25.11.2006

By: Віталій ЛИТВИН, КуПол

Відставка Юрія Луценка з поста міністра внутрішніх справ і Бориса Тарасюка - з поста міністра закордонних справ неминуча, а про персональну відповідальність міністра оборони України Анатолія Гриценка говорити передчасно, заявив заступник лідера фракції Партії регіонів Євген Кушнарьов під час інтернет-конференції, повідомляє proUA.   За його словами, Тарасюк «завдав великої шкоди зовнішній політиці України». Кушнарьов вважає, що різко збільшена ціна на російський газ - «це зокрема і плата за його агресивну антиросійську риторику і форсування втягування України в НАТО».За його словами, також неминуча відставка Луценка, і «або це зробить Верховна Рада, або він сам прийме рішення». Як сказав Кушнарьов, Луценко своїми заявами навмисно провокує ситуацію з тим, «щоб виглядати в очах своїх прихильників жертвою політичних переслідувань».

Він зазначив, що вже зібрано «дуже багато фактів, які можуть серйозно заплямувати мундир одного з польових командирів Майдану». Він закликав почекати результатів роботи Тимчасової слідчої комісії парламенту, яка перевіряє діяльність МВС.

Кажучи про міністра оборони, Кушнарьов зазначив, що Верховна Рада не «привласнюватиме собі роль Генеральної прокуратури або суду». За його словами, без реальних доказів зловживань, тим більше його особистої вини, говорити про особисту персональну відповідальність Гриценка передчасно.

* * *

Планована відставка трьох міністрів, Гриценка, Тарасюка та Луценка, призначених за квотою президента – досить спірне явище, яке сьогодні  стає однією з ключових проблем в політичному протистоянні і може породити колізії, пов’язані із ефективністю змін, внесених до Конституції. Аби звернутись до аналізу даної проблеми, заглянемо в історію визрівання цієї проблеми.

Спочатку розпочався конфлікт із міністром оборони. Хоча сам міністр оборони України Анатолій Гриценко не писав і не мав наміру писати заяву про відставку. Про це А.Гриценко заявив в інтерв'ю журналістам ще 12 жовтня.

Міністр наголосив, що може піти у відставку лише у двох випадках: якщо вирішить так сам або якщо таким буде рішення Президента. „Я вважаю, що рішення будь-якої політичної сили, наймогутнішої, шанованої, думку якої поділяє або не поділяє Президент, не може бути підставою для добровільної відставки тих міністрів, які призначаються за квотою Президента. Це визначено Конституцією”, – зазначив А.Гриценко.

Конфлікт же з Тарасюком розпочався із питання вступу України в СОТ. Відповідаючи на запитання, хто гальмує цей процес, глава МЗС сказав: „Лобісти від різних сфер економіки, які не бажають адаптувати свою діяльність до вимог світового ринку, для того щоб ми були повноправними учасниками цього ринку. Вони фактично у такий спосіб намагаються законсервувати ситуацію, вигідну для себе, без будь-яких зусиль, без того, щоб модернізувати відповідні сфери виробництва”.  При цьому міністр робив посилання на „Універсал національної єдності”, аби показати фракційні структури, які зацікавленні в затягуванні процесу набуття членства.

Каменем спотикання є питання законності ймовірної відставки міністрів за квотою Президента, тому виникають питання про те, чи президент може звільняти міністрів, призначених по його квоті, чи звільняти їх можна в іншій процедурі.

Якщо відставка міністрів відбудуться, то це стане яскравою ознакою того, що Партія регіонів як провідна сила антикризової коаліції все ж таки пішла по шляху реваншу. В антикризовій коаліції тривалий час була спокуса розправитися, зокрема, з Тарасюком, і сьогодні є унікальна можливість, якою вона, швидше за все, скористається. Як вважає радник президента по політичних питаннях Тарас Стецьків, в рішенні питання щодо Гриценка і Луценка „яструби, які зараз отримали верх в антикризовій коаліції, можуть піти за тим же конфліктним, конфронтаційним сценарієм”. Такі дії антикризової коаліції показують, що „Універсал національної єдності” для Партії регіонів служив приводом для отримання і подальшої монополізації влади і не більше.

Проте, у Ющенка є достатньо можливостей реагувати на такі дії, наприклад, звернутися до Конституційного Суду. У випадку, якщо такі дії з боку антикризової коаліції форсуватимуться, президент має можливість найближчим часом обнародувати свою позицію може також використовуватись важіль питання розпуску парламенту, що проте, поки що на порядку денному не стоїть.

Що ж до Луценка, то тут особлива ситуація. Верховна Рада постановою від 2 листопада запропонувала Кабінету міністрів тимчасово усунути міністра внутрішніх справ Юрія Луценка від виконання службових обов'язків. Парламент створив Тимчасову слідчу комісію по перевірці можливих корупційних дій і зловживання службовим положенням з боку Луценка. За постанову № 2160 від 14 вересня „Про створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань перевірки фактів корупційних дій, зловживання службовим положенням з боку окремих посадовців Міністерства внутрішніх справ України”, які викладені у статті „Інша міліція” газети "2000" від 8 вересня 2006 року проголосувало 235 депутатів при 226 необхідних. Термін діяльності комісії - 2 місяці з дня ухвалення проекту постанови.

Протягом двох місяців в газеті „2000” було навіть опубліковано 19 матеріалів в розвиток цієї теми. В цих матеріалах приведено велику кількість аналогічних фактів системних зловживань службовим положенням і корупційних діянь. Зокрема, йдеться про призначення на високі посади в системі МВС людей, які себе скомпрометували, при цьому йдеться про можливість хабарів при таких службових призначеннях; йдеться про відсутність реакцій на численні звернення громадян на свавілля працівників міліції; йдеться про незаконні звільнення з посад; йдеться про незаконний оборот наркотиків, який контролюється працівниками органів внутрішніх справ; незаконному зберіганні вогнепальної зброї; схемах контрабандного ввезення і легалізації автотранспорту в Україні; незаконному продажу об'єктів, власності і земельних ділянок, які належать системі МВС. В цілому факти висловлені по 9 обласним управлінням внутрішніх справ, по центральному апарату органів внутрішніх справ на транспорті. Проте розгляд справи по Луценку перенесений.

Є ще один момент нагнітання відносин із міністром внутрішніх справ України. „Юрій Луценко має займатися або роботою міністра, або політикою”. Про це в програмі „Точка зору” на Першому національному телеканалі заявив 13 листопада прем’єр-міністр України Віктор Янукович. За його словами, Луценко „занадто політизує свою посаду”, і йому потрібно дистанціюватися від політичного життя. Нагадаємо, що 11 листопада під час виступу на третьому з’їзді політичної партії „Народний Союз Наша Україна” міністр внутрішніх справ Луценко закликав всі демократичні партії до об’єднання і не виключив можливості очолити цей об’єднаний рух.

Представники коаліції в справі Луценка характеризуються вираженим реваншним настроєм. Це зокрема демонструє Кушнарьов: „я вимагаю посадити його у в'язницю … хай він подумає, як було тисячам людей, яких абсолютно безпідставно звинувачували і навіть кидали за грати”, інформує УНІАН. Джерела в Кабміні повідомили, що Юрій Луценко піде з поста міністра внутрішніх справ, а на його місце буде призначений Микола Джига.

Внаслідок можливої відставки міністрів виникне нова колізія в правовому вимірі. Відповідно до Конституції, якщо протягом 30 днів не буде повністю сформовано уряд, Президент України має право розпустити парламент. В той же час, у разі відставки Тарасюка, Гриценка і Луценка, Президент може протягом 30 днів не подати нові кандидатури на ці посади, що і стане підставою для розпуску Верховної Ради. І навряд чи Партія регіонів не знає про таку можливість. Враховуючи це, можемо припустити, що таким чином правляча коаліція розглядає варіант „зняття з себе відповідальності за ті кризи, які можуть відбутися з початком зимового періоду”. При цьому слід відзначити, що вірогідне рішення коаліції про відставку Тарасюка і Гриценка є шляхом до конфронтації і подальшого поглиблення кризи. А говорячи про питання процедури звільнення міністра чи то закордонних справ, чи то оборони, чи то внутрішніх справ варта сказати, що існує такий принцип в правознавстві: якщо не прописана процедура зняття, тоді застосовується процедура, яка передувала призначенню.

Але всім зрозуміло, що тут є проблема в тлумаченні Конституції, оскільки з одного боку президент вносить кандидатури цих міністрів, а з іншого - президент не бере ніякої участі при звільненні з посад. Це дозволяє починати постійну гру і просто дестабілізувати роботу в тих сферах, за які перед суспільством відповідає Президент. Якщо буде зроблена така спроба, президент, безумовно, повинен  звертатись до КСУ.

Слід звернутись і до Конституції, яка тлумачить повноважень парламенту щодо уряду. Стаття 85 Конституції передбачає розгляд і прийняття рішення щодо схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України; надання згоди на призначення Президентом України Прем'єр-міністра України; здійснення контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України.
Стаття 87 КУ передбачає можливість Верховної Ради України за пропозицією не менш як однієї третини народних депутатів України від її конституційного складу розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюції недовіри Кабінетові Міністрів України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України. Саме це посилання розглядається Верховною Радою як основа для можливого звільнення міністрів. Дилема полягає в тому чи може законодавчий орган здійснювати такі повноваження щодо міністрів, призначених за квотою Президента, без відповідного подання Президента, або – чи може Верховна Рада висловити недовіру окремим міністрам, оскільки в Конституції передбачено висловлення недовіри усьому Кабмінові? Це і повинно стати предметом розгляду Конституційного Суду України в разі відставки Тарасюка , Гриценка і Луценка.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня