КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Від перетягування каната, до перетягування ковдри: поліваріантність боротьби за повноваження на українському владному олімпі
28.11.2006

By: Назар Горін, КуПол

У процесі виборчої кампанії 2006 одна з політичних сил аутсайдерів (зараз стане зрозуміло про кого йдеться) зображувала свою роль посередника у ролику, де помаранчеві та синьо-білі змагалися в перетягуванні каната. Взаємопоборювання двох сторін українського політичного спектру, який не став надто строкатішим від часу виборів, продовжується досі. Причому в новому форматі, з новими цілями та стратегічною метою. Замість прихильності електорату, який (так напрошується із логіки ролика) образно був –змальований як канат, тепер предметом протиборства є владні повноваження, які притримуючись такого ж рівня образності, можна представити як перетягування ковдри.Допоки точаться гучні дискусії стосовно усталеного уявлення  принципу бачення вертикалі влади, у форматі „ Ющенко – інститут президента „номер один”, „Янукович – чільник інституту уряду, точніше сказати „номер не два” і ідуть суперечки навколо „хто як висловився в ключі цієї патетики”, реальні події свідчать, що готується справді „новий грунт” для переформатування політичних повноважень і інструментів впливу (оскільки юридичні прописані в новій Конституції, незважаючи навіть на те, що почасти потребують роз‘яснень в Конституційному суді) явно на користь прем‘єра.

Логічно виникає питання, який алгоритм дій та поведінки повинен обрати Президент, щоб не опинитися в якості пасивного спостерігача процесу „поглинання” своєї „вотчини”.

Варіанти дій, що знаходяться у президентського „полі” і якими міг би (інше питання - наскільки ефективно) розпоряджатися Віктор Андрійович, можна представити таким чином.

Варіант 1. Розпуск парламенту, який знову „витає” в інформаційному просторі передбачає собою наступні моменти:

а) правові – пункт 2 статті 90 Конституції України пе6редбачає: „Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України”.

Формально Юлія Володимирівна і її блок не раз заявляли, що на те є підстави, оскільки за час від припинення повноважень уряду Єханурова і внесення кандидатури Януковича на посаду прем‘єра термін передбачений Конституцією було перевищено. Отже, роз‘яснення можуть бути надані Конституційним судом.

б) політичні – план Президента стосовно широкої коаліції так і не реалізований, і згідно нещодавньої заяви В‘ячеслава Кириленка представника фракції „Наша Україна” в парламенті (до речі, людини, близької до президента)  відповідальність за провал таких переговорів повинна взяти на себе не лише частина з помаранчевих міністрів, але й увесь склад парламенту, за традицією поширеною в Західній.Європі. Однак, це інакше як побажанням не назвш. Логічно, що партія регіонів не вдаватиметься навіть до реакції на такі сентиментальні заяви.

в) існування потенційно сильних союзників в блокуванні навколо цього питання. Це і усі демократичні сили, що не увійшли в пропрезидентський блок, а йшли на вибори самостійно. І що головне - Юлія Володимирівна готова такі стремління теж. З огляду на те, який відсоток виборців представляють ці сили, можна припустити, що значна частина населення позитивно поставилася б до такого кроку.

Варіант другий - відміна Конституційної реформи.

а) момент перший -  у зверненні Президента в День свободи, мабуть чи не вперше, Віктор Андрійович натякнув на готовність винести на всенародне голосування питання змін до Конституції. Однак, цей спосіб явно „кульгає”, оскільки імплементація результатів референдуму все одно має відбуватися у стінах парламенту, а зважаючи на конфігурацію сил, що склалася там - це із розділу фантастики.

б) момент другий – подання до Конституційного суду. Цим свого часу лякала пані Тимошенко, але не склалося, а можливо, Юлія Володимирівна залишида цей крок як аргумент для періоду справжньої „смути”.

Якщо говорити про президента -  слід відзначити, що юридичне право зробити подання існує, однак, мабуть такий варіант не надто прийнятний за нинішніх умов, оскільки за словами експертів ця тема є предметом „ підкилимових домовленостей”.

в) момент третій – це створення в конституційної комісії, офіційно задекларованою метою якої мало би бути  вдосконалення уже внесених змін до Конституції. Хоча, можливо, це лише спосіб, зважаючи на апріорі складність і очевидну неуспішність цього процесу (оскільки до складу комісії мали б увійти представники усіх політичних сил, то конструктивний діалог поміж ними навряд чи склався би) привернути увагу громадськості стосовно неефективності внесених змін і розчистити дорогу для „позитивного” голосування на референдумі.

Варіант третій – відставка уряду. Підставами можуть виступати:

а) недотримання конституційних термінів стосовно 60-денного терміну між відставкою попереднього уряду Єханурова і внесення кандидатури Януковича.

б) формування бюджету – зважаючи на критику стосовно неприділення достатньої уваги соціальним статтям, рівень інфляції та перндбачений дефіцит, президентського  вето не уникнути і так можна до безкінечності, 300 голосів „більшовикам” не знайти, а попасти під „роздачу” і суспілье невдоволення, а той погірше – ймовірно. Однак, тут можна очікувати ефекту „віддачі”, коли шквал критики, через звинувачення у блокуванні прийняття бюджету, відрекошетить на президента.

Варіант четвертий – залишатись на вихідних позиціях, блокувати урядовий проект закону „про Кабінет міністрів” і в подальшому намагатися не втратити, не здобуваючи. Що ж – теж своєрідний спосіб!?

Отже, сценаріїв і справді більш, ніж достатньо. Це з одного боку підтримує інтерс до політики як вже звиклого українцям мильного серіалу, але з іншого боку – в такій кількості потенційно існуючих варіантів не те, що звичайному громадянинові -  професійному технологові можна заблудитися. Швидше за все істина (тобто – реальний розвиток подій) виявиться десь посередині. Причому в українському, або ще точніше – ющенківському розумінні політичного компромісу та консенсусу.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня