КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Ющенко завдяки Тимошенко став весільним генералом
14.01.2007

У п’ятницю, 12 січня Верховна Рада України подолала вето президента Віктора Ющенка на закон Про Кабінет міністрів України. За подолання вето проголосували 366 народних депутатів. Зокрема, «за» проголосували 185 депутатів від Партії регіонів, БЮТ - 121, «Наша Україна» - 0, СПУ - 31, КПУ – 21, позафракційні - 8. Фракція "Нашої України" залишила зал засідань Верховної Ради.   11 січня Ющенко скористався правом вето до закону Про Кабінет міністрів України, направивши його зі своїми пропозиціями для повторного розгляду у Верховну Раду.   21 грудня парламент прийняв закон Про Кабінет міністрів України, що регламентує діяльність уряду. При цьому парламент відмовився підтримати більшість пропозицій Президента. До цього Верховна Рада вже 7 разів приймала законопроект про Кабмін, однак його щораз ветував Президент.Також у п’ятницю, 12 січня, Верховна Рада України проголосувала в першому читанні за проект закону Про парламентську опозицію. За прийняття відповідного законопроекту в першому читанні проголосували 362 з 366 народних депутатів, зареєстрованих у залі.

Законопроект був прийнятий з ініціативи фракції БЮТ і підтриманий представниками антикризової коаліції. Проект закону передбачає надати опозиції право створити опозиційний уряд, члени якого повинні працювати на громадських засадах.

Передбачається, що кількісний і персональний склад опозиційного уряду повинен визначатися учасниками парламентської опозиції. Відповідно до проекту закону, представники опозиції повинні очолювати 12 комітетів ВР і мають право обіймати посаду заступника голови парламенту.

Крім того, відповідно до проекту, парламентська опозиція повинна контролювати бюджетний процес на всіх його етапах. Представники опозиції також повинні висувати свою кандидатуру на посаду одного члена Вищої ради юстиції, двох представників - на посаді членів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Законопроектом також передбачається, що представник опозиції має право обіймати посаду голови Рахункової палати.

Проект закону Про парламентську опозицію був зареєстрований у ВР 4 грудня. Ініціаторами законопроекту є народні депутати В’ячеслав Коваль (фракція Наша Україна), Микола Комар (фракція Партії регіонів) і Юлія Тимошенко (лідер фракції БЮТ). 

Кірм того, Верховна Рада України прийняла закон Про внесення змін у деякі закони України щодо статусу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим і місцевих рад. За прийняття цього закону в цілому проголосували 362 з 368 народних депутатів, зареєстрованих у залі. На прийнятті цього закону наполягала фракція Блоку Юлії Тимошенко.

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту, закон передбачає обов’язковий вступ і постійне перебування депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим і місцевої ради (крім депутатів сільських, селищних рад) у складі депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної організації якої він був обраний депутатом відповідної ради.

Недотримання цієї вимоги є підставою для дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим і місцевої ради (крім депутатів сільських, селищних рад). У такому випадку повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково з дня ухвалення відповідного рішення вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчими списками відповідної організації якої (якого) він був обраний.

Однак Президент не підписуватиме закон Про Кабмін і в понеділок звернеться з цього приводу до Конституційного Суду. Таку заяву зробив 12 січня на брифінгу глава Секретаріату Президента Арсеній Яценюк.

Водночас Секретаріат Президента України називає подолання вето глави держави на закон Про Кабінет Міністрів України дестабілізацією державного устрою. Яценюк підкреслив, що цей закон порушує 11 норм Конституції України.

А от чинний прем’єр-міністр України Віктор Янукович подякував парламенту за подолання вето Президента України на закон Про Кабінет міністрів України. Про це Янукович заявив виступаючи на закритті другої сесії Верховної Ради України.

"Уперше за 15 років незалежності уряд одержав свої законні права, і ми побачили, що парламентарії можуть поєднуватися навколо тих питань, від яких залежить життя нашої країни", - сказав він. За його словами, пошук компромісів завжди приводить до успіху, створює умови для консолідації суспільства і поліпшення життя громадян.Разом з тим Янукович визнав, що друга сесія Верховної Ради України починалася складно. За його словами, у результаті налагодженої роботи уряду і парламенту вдалося перебороти бюджетну кризу.

Глава українського уряду запевнив депутатів, що у 2007 році ріст ВВП збереже динаміку останніх 5 місяців 2006 року. "Це означає, що ми будемо мати можливість залучати додаткові інвестиції, і бюджет буде цьому сприяти. З січня 2007 року ми на 100% забезпечимо виконання бюджету, строго за бюджетним розписом", - підкреслив він.

На думку Януковича, налагоджений механізм співробітництва між парламентом і урядом є свідченням зрілості українського парламентаризму. "Це головне досягнення року. У 2007 році нас очікує прийняття закону Про місцеве самоврядування. Але я впевнений, що ми пройдемо і цей шлях разом", - пояснив він.

Прем’єр-міністр також пообіцяв почати зусилля для виправлення "тих помилок, що зроблені, щоб відновити довіру людей до влади". 

Сама Юлія Тимошенко на засіданні парламенту заявила, що фракція БЮТ свідомо голосувала за подолання вето Президента України на закон Про Кабінет міністрів України для того, щоб припинити конфлікт між гілками влади.

"Ми абсолютно свідомо зараз усунули конфлікт, що руйнував державу, між Президентом України, прем’єр-міністром України, між секретаріатами для того, щоб навести порядок і не ганьбити державу на увесь світ внутрішньополітичними скандалами", - підкреслила лідер БЮТ.

Тимошенко зазначила, що очолювану нею політичну силу звинувачують ті політики, що "власне зруйнували першу помаранчеву команду, що зруйнували усе, що можна було зруйнувати". Лідер БЮТ зазначила, що вони "своїми руками внесли і кандидатуру прем’єр-міністра України Януковича". "Ганьба «Нашій Україні» за те, що вони збираються хаос зберігати в країні", - додала вона.

Заступник керівника фракції Партії регіонів Євген Кушнарьов підтвердив існування політичних домовленостей між коаліцією та фракцією Блоку Юлії Тимошенко. Про це також повідомив спікер Парламенту Олександр Мороз. За словами Кушнарьова, "політичні домовленості не є ні для кого таємницею".

Він зазначив, що парламентська коаліція підтримає закон про опозицію. За словами Кушнарьова, "немає сумніву, що він буде прийнятий". "Ми завжди дотримуємось політичних домовленостей. Без них політика є нудною справою", - наголосив Кушнарьов.

Депутата переконаний, що сьогодні у зв’язку із подоланням вето Президента на закон про Кабінет міністрів та після прийняття в подальшому закону про опозицію в Україні "юридично буде утверджено парламентсько-президентську модель влади". Він зазначив, що це дасть можливість вирішити питання щодо нормального функціонування влади.

Також Кушнарьов зауважив, що демонстративний вихід представників Нашої України із сесійної зали парламенту на знак протесту проти подолання вето Президента на закон про Кабмін - це їхня справа. За словами депутата, сьогоднішній день показав, що ця політична сила нині є "повним політичним банкрутом".

Регіонал зазначив, що у липні 2006 року між Партією регіонів та «Нашою Україною» велися переговори щодо створення коаліції, і «Нашій Україні» мала відійти посада прем’єр-міністра. За його словами, саме «Наша Україна» всі ці домовленості зруйнувала.

У свою чергу, голова Верховної Ради України Олександр Мороз також повідомив, що з БЮТ була досягнута політична домовленість в обмін на голосування коаліцією за закон Про імперативний мандат депутатів місцевих рад і Про опозиції. За його словами, це "не прихована домовленість, це справді політична домовленість". Мороз відзначив, що така домовленість - "цілком прийнятна і припустима".

Натомість партія “Народний Союз Наша Україна” звинуватила Блок Юлії Тимошенко в підтримці, на її погляд, антиконституційного та спрямованого на монополізацію влади Прем’єр-міністром закону про Кабінет Міністрів. Про це йдеться у відповідній заяві партії щодо сьогоднішнього подолання вето Президента на Закон України “Про Кабінет Міністрів України».

“Наша Україна” вважає, що сьогодні реально відбулася черговий іспит для помаранчевих і демократичних політичних сил. Після зради Соціалістичної партії, до так званої “антикризової” коаліції приєднався Блок Юлії Тимошенко, голосування якого з “антикризовиками” стало системним явищем. Нагадаємо, що БЮТ разом з регіоналами голосував за відставку помаранчевого Уряду Єханурова, підтримував відставку Міністра внутрішніх справ, польового командира Майдану Юрія Луценка, голосував за подолання вето Глави держави на закон щодо мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

У цих умовах БЮТ доцільно сказати правду народу України і заявити про своє входження до так званої “антикризової” коаліції. Після дій БЮТ, які своїм голосуванням підтримали антиконституційний переворот, у парламенті залишилася єдина сила, яка буде відстоювати ідеали Майдану, – це «Наша Україна». Ми ніколи не зрадимо інтересів України, інтересів виборців та цінності, які ми відстояли під час Помаранчевої революції!», зазначається у заяві партії.

Натомість БЮТ ці звинувачення відкидає. Блок Юлії Тимошенко заявляє, що незмінно залишається на позиції необхідності проведення дострокових виборів до Верховної Ради. Про це йдеться у заяві БЮТ.

«Ми виступаємо за те, що так звана антикризова коаліція повинна піти від влади, а політична реформа, яка породила хаос у владі, повинна бути скасована», - говориться у заяві. Крім того, у заяві стверджується, що «Блок Юлії Тимошенко не співпрацював і у жодному разі не співпрацюватиме з коаліцією Януковича-Мороза–Симоненка. А тим більше не йтиме на якісь міфічні і вигадані змови з більшістю, сформованою на підставі обману і кулуарному підкилимному перегляді результатів парламентських виборів».

За словами авторів заяви, “розуміючи, що протистояння Секретаріату Президента і уряду може тривати до наступного прильоту комети Галілея, опозиція була просто зобов’язана взяти на себе відповідальність за вирішення глибокої кризи у системі влади”. Як йдеться в документі, “протягом останнього часу країна жила у стані перманентної політичної ескалації конфлікту між Секретаріатом Президента і Кабінетом Міністрів, за якої ані глава держави, ані прем’єр не мали часу і можливостей виконувати свої безпосередні обов’язки, пов’язані з життєдіяльністю держави. Ще трохи, і Секретаріат Президента разом із Кабінетом міністрів були б змушені кожен конверт їхньої переписки відправляти на хімічну експертизу, боячись вірусу сибірської язви”.


У свою чергу політологи вважають голосування БЮТ разом з антикризовою коаліцією в п'ятницю у Верховній Раді з низки законів антипрезидентським кроком Юлії Тимошенко. Керівник правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко висловив думку, що альянс БЮТ і коаліції є тактичною і ситуативною з "певною стратегічною перспективою".

"Це альянс, який має явно антипрезидентську природу", - відзначив експерт. За словами політолога, це голосування, можливо, не остання подібна подія.

На його думку, дії Тимошенко обумовлені двома мотивами - ухвалення законів про опозицію і про імперативний мандат для депутатів місцевих рад, а також обмеження впливу президента на виконавчу владу.

"Одночасно вона хоче загнати президента в глухий кут, урізуючи за допомогою закону про Кабмін до мінімуму його повноваження, його вплив на виконавчу владу", - сказав експерт.

Фесенко також висловив думку, що ухвалення закону про Кабмін означає продовження політичної і конституційної реформи, її виведення на новий рівень.

"Тепер з кожним таким новим законом скасувати конституційну реформу буде усе складніше, тому що вона стає тілом законодавства, правовим тілом української політичної системи", - заявив політолог.

Експерт висловив думку, що ситуація в нинішньому році буде коливатися між спробами досягнення тимчасових компромісів і "новими спалахами політичної війни". Директор Інституту національної стратегії Кость Бондаренко вважає сьогоднішню ситуацію фактичною демонстрацією Блоком Юлії Тимошенко того, що вона не має зобов'язань ні перед ким.

"Це серія таких сигналів президентові щодо того, що з будь-якого приводу вона буде визначатися сама - як голосувати і яку політику вибирати", - підкреслив експерт.

На думку Бондаренка, відносини між гілками влади і надалі залишаться напруженими "навіть, незважаючи на те, що вчора президент, прем'єр і спікер зустрічалися і клялися у вічній любові, ці відносини будуть залишатися напруженими доти, поки оточення цих українських лідерів будуть формувати представники партій війни".

Єдиним можливим виходом зі сформованої ситуації політолог вважає проведення широких консультацій і переговорів, які повинні привести до вироблення спільної позиції сторін.


За матеріалами proUA, Кореспондент.net, УНІАН, Української правди. Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня