КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

“То була війна нервів. Хто мав здатися першим? Дякувати богу, у всіх нерви виявилися міцними” – “The New York Times” про Кучму
21.01.2005

By: Переклад статті “The New York Times” Анни Огняник, ІМІ

“Він ще продовжує правити, реалізуючи залишки своєї влади, віддавши наказ повернути до дому українських миротворців з Іраку. Він чекає, він каже, що планує відігравати певну роль в житті нації, яка в ході процесу, що став зараз відомим як Помаранчева революція майже з алергічною реакцією відторгнула майбутнє, яке він накреслив для неї. Після 10 років у влади, десяти років впливу, скандалів і ганьби ближче, президенту Леоніду Кучмі залишаються лічені години влади. Він не спростовує, що впав до меланхолії та каже, що його гордість через те, чого досягла Україна з тих пір, коли заявила про свою незалежність в 1991 році, заплямана жалем, що країна залишається розділена. Він припускає, що може бути заарештованим. Непевність його положення наявна.“Не можна бути повністю задовільненим, є багато речей, на які зараз я дивлюся під іншим кутом зору”, - каже він, схиляючись злегка уперед в своєму оббитим шовком та тонким листовим золотом кріслі в кабінеті будинку президентської адміністрації, тій самій, яку взяли у блокаду минулого місяця демонстранти, що співали на повний голос: ”Банду геть!”
   “Проте, озираючись назад, на своє життя, я вважаю, це не можна було зробити іншим чином”, - каже він і швидко додає, – “якби я знав, де спіткнуся та впаду, то поклав би подушку”.
   В інтерв’ю, що він дав в своєму кабінеті, Кучма говорив про події, які вразили його націю, дуже докладно, намагаючись оцінити свою власну роль в тих подіях.
   (Пан Кучма на цей момент формально переобраний. В ніч на середу Верховний суд відхилив скаргу щодо результатів виборів з боку колишнього прем’єр-міністра Віктора Януковича, таким чином відкривши шлях для інаугурації обраного президента Віктора Ющенка, як це і планувалося на неділю. )
   Різні теми викликали у Кучми різні емоції. Іноді він сміявся, іноді відмахувався від питань, або переадресував їх членам свого уряду. Він був поглиблений в свої думки і час від часу вдавався до самокритики.
   З помітною обережністю він говорив про колишніх політичних гравців, що пояснюється або його обережністю, або ж ввічливістю. Він дав позитивну оцінку усім втягнутим у революцію, від урядової армії, двох кандидатів у президенти і до протестуючих, які наповнили вулиці Києва, яка зрештою пройшла мирно через те, що вони ледве зуміли запобігти насильству.
   “То була війна нервів. Хто мав здатися першим? Дякуючи богу, у всіх нерви виявилися міцними”.
   Тепер час давати оцінки, але цей процес, як він каже, триватиме.
   Як колишній директор ракетного заводу, який успадкував владу розваленої пост-радянської держави, пан Кучма 66-річний технократ, що став головою країни і мав використовувати увесь свій інтелект, досвід управління і політичні опори в могутньому клані, зіткнувшись з майже нерозв’язними проблемами. Він йде, залишаючи по собі націю, що відчуває себе здоровішою, але також складну спадщину.
    Для тих, хто його критикував і для мітингуючих, що паралізували Київ у листопаді-грудні він є президентом, що керував корумпованою приватизацією ресурсів нації, віддаючи багатства тим, хто його підтримував, членам родини і кланам на сході країни.
   Його звинувачували в тому, що він віддав розпорядження вбити журналіста Георгія Гонгадзе в 2000-ому, що він дав добро на продаж радарних систем режиму Хусейна в Іраку і сфальсифікував вибори на користь пана Януковича.
   Опинившись на перетині інтересів Росії і Заходу, він не зміг задовольнити нікого. Його значення на світової політичної арені сильно зменшилося (...)
   “Україна ствердилася як держава”, - каже він. “Усі ці роки Москва мала сумніви, що Україна зможе бути справді незалежною державою. Та ми врегулювали усе з нашими сусідами, і мусимо сказати, що ми мали не менше проблем, ніж будь яка республіка колишнього СРСР. Але ми зуміли вирішити їх цивілізованим, демократичним шляхом, не проливши жодної краплі крові”.
   На питання, про те, як на його думку, на нього будуть дивитися через 10 років, Кучма спробував поєднати різні образи: автократа, який мав підкоритися демократії, автократ, який опирався, доти, доки в нього не залишилося вибору. І він визнав свої помилки.
   “Ми виявилися неспроможними дійти згоди з елітою і обрати шлях більш толерантної політики”, - каже він. “Я хочу сказати, що ми не змогли записати у нашу Конституцію дійсно демократичну систему влади і принципи відповідальності влади. Отже, спроби надати більше повноважень президенту мають свої побічний ефект”.
   Він також казав і про те, що викликає сум. Під його керівництвом в Україні проявися глибокий розкіл. (...)
   Він сказав, що сподівався частково відіграти роль у національному приміренні. Він керуватиме віднині фондом, з метою просувати ідею єдності.
   Його критики казали, що президент часто був невпевнений в обраному курсі: чи схилитися до прозахідного Києва, чи до Росії і авторитарного способу керування.
   Володимир Полохало, директор Інституту Світової економіки і іноземних справ НАНУ. Заявив, що Кучма хотів би встановити свого роду авторитарне правління за прикладом путінської Росії і лукашенківської Білорусі, але не був спроможний на це. “В нього не вистачило ні спритності, ні волі”, каже Полохало.
   Проте Полохало також відзначив політичний здоровий глузд пана Кучми на відміну від його супротивників. В грудні в обмін на повторні вибори він домігся від опозиції конституційних змін, що зменшать повноваження його наступника, таким чином направивши виборчу кризу в русло, що дозволить йому зберегти свій вплив. “Він обійшов усіх на дуже короткої дистанції”.
   Проте зараз час спливає. І скоро опозиція віддаватиме накази органам правопорядку, які довгий час знаходилися під його орудою. Дехто з його опонентів згадував про необхідність заарештувати Кучму. Безумовно, я не можу виключити, що деякі спроби будуть зроблені, проте я ставлюся до цього по-філософському.
   “Якщо полювання на відьом стане головною характеристикою нової адміністрації, - додає він, - тоді нова адміністрація “не матиме жодних перспектив у майбутньому, адже країна буде кинута у нову конфронтацію”.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня