КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Лужкова не оголосять персоною нон-грата
25.02.2007

21 лютого в Севастополі мер Москви Юрій Лужков дозволив собі публічно поставити під сумнів статус Кримського півострова у складі України, на що негайно відреагувало українське МЗС. В коментарі прес-служби Міністерства закордонних справ України висловлювання Лужкова в Севастополі розцінені як крок, направлений на нагнітання напруженості в суспільстві, підрив добросусідських відносин і стратегічного партнерства між Україною і Росією. Особливу стурбованість у МЗС викликали також публічні заклики Лужкова до громадян України брати участь у масових акціях, які носять політичний характер, що є прямим втручанням у внутрішні справи іноземної держави.Як відзначають у прес-службі МЗС, в даний час, коли українсько-російські відносини спільними зусиллями президентів України і Росії поступово позбавляються від заідеологізованості і стереотипів минулого, заяви російського регіонального діяча не можна кваліфікувати інакше як сплановану акцію, направлену на підрив цих позитивних зсувів. «Не маючи, очевидно, повноважень виступати від імені Росії, пан Лужков, у той же час, оголосив, нібито ця сусідня країна не має наміру виконувати свої міжнародні зобов'язання, зафіксовані, зокрема, в базових угодах про тимчасове перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України», - наголошується в коментарі МЗС.

МЗС України виражає надію, що такі дії згаданого посадовця отримають відповідну оцінку з боку російської влади, про що буде проінформована українська сторона. Зі свого боку, українська сторона залишає за собою право вдатися до відповідних заходів, керуючись положеннями чинного законодавства, яке передбачає прийняття рішень з метою запобігти створенню іноземними громадянами передумов для здійснення протиправних проявів, пов'язаних з посяганням на територіальну цілісність і недоторканність України, - наголошується в коментарі прес-служби Міністерства закордонних справ України.

В той же час народний депутат з фракції Партії регіонів Ганна Герман вважає, що Юрія Лужкова потрібно і можна пускати до України. На її думку, якщо правоохоронні органи України оголосять мера Москви Юрія Лужкова персоною нон грата в Україні, це пошкодить відносинам Росії і України. Про це радник прем'єр-міністра України, депутат Верховної Ради, член фракції Партії регіонів заявила в четвер.

«Оголошувати мера Москви персоною нон грата в Україні – потрібно бути остаточним ідіотом», – сказала вона. «МЗС нагадує мені крайніх радикалів, радикальну опозицію, адже це – державна структура, яка повинна працювати на зближення з нашими сусідами», – додала Герман. «Ми повинні працювати передусім над економічною співпрацею України і Росії», – підкреслила радник Януковича, передає «Новий Регіон».

А представники Блоку Юлії Тимошенко вітають сьогоднішню заяву МЗС України щодо можливості оголошення Лужкова персоною нон грата. «Ми правильно робимо, що караємо таких людей. Я вчора одним вухом чув, що заявляв Лужков, тому оголошення його персоною нон грата – нормальна санітарна лінія для Лужкова, щоб цей політик більше думав перед тим, як говорити», – заявив представник БЮТ, депутат Олександр Ковтуненко.

Він нагадав, що недавно лідер кримських комуністів Леонід Грач заявив, що Крим відділиться від України у разі її вступу до НАТО, і вчорашні похвали Лужкова учасникам антинатовських пікетів були співзвучні із заявами Грача. «Лужков також про це заявляв і хвалив дії Грача і тих проросійських сил, які діють у Криму. Я думаю, що ще за це його треба було оголосити персоною нон грата», – вважає представник БЮТ.

Ковтуненко також заявив, що всі антинатовські акції в Криму координуються ФСБ Росії. «За цим стояло ФСБ Росії, цей штаб управлявся Чорноморським флотом Росії», – упевнений український депутат.


Коментарі


Сергій Терьохін  Сергій Терьохін, народний депутат України, фракція БЮТ

По-хорошому, Лужков заслужив такий почесний статус навіть більше, ніж Затулін. Якщо порівнювати вирази мера Москви з виразами Затуліна, то останній завжди був коректнішим. Говорив те ж саме, але тільки підбирав вирази. А Лужков з категорії людей, які рубають те, що в них на язику, а не в голові.

Проблема в тому, що оголошення Лужкова персоною нон грата може привести до доить сильної ескалації наших відносин. І тому найкраще, звичайно, на дипломатичному рівні вирішити питання російських «чорних списків» щодо українських політиків, як ми бачили у разі Порошенка. Там взагалі незрозуміло. У нас хоч рішення ухвалювалося гласно, і про це мовилося заздалегідь перед тим, як люди збиралися відвідати Україну. А там незрозуміло, хто і як ухвалює це рішення. Треба домовитися про те, щоб кремлівська влада сама якимсь чином приструнила такого роду горлодерів, як Лужков, хоча б для того, щоб не псувати, а покращувати відносини між нашими народами.

Андрій Єрмолаєв Андрій Єрмолаєв, президент Центру соціальних досліджень «Софія»

Я чув фрагмент виступу Лужкова, не можу судити про всю його промову, але той фрагмент, який прозвучав по телебаченню, звичайно ж, виходить за рамки дипломатичної пристойності. Але, чесно кажучи, робити з цього якийсь дипломатичний скандал, мені здається, не варто було б. Тим більше, що тема радянської спадщини ще довгий час залишатиметься предметом риторики, волань. Тому на порожньому місці створювати новий скандал – це вже буде дійсно скандал, тому що Юрій Лужков дуже впливовий політик, мер столиці. Звичайно, така реакція на його дії викличе стрічну реакцію. Мені здається, що просто не варто.

Достатньо просто публічної позиції, що засуджує і волає до дипломатичної етики. Більшого робити не потрібно.

Але якщо МЗС піде на такі рішення, це вже говоритиме про певну гру. Недостатньо підстав, щоб перетворювати це на дипломатичний скандал, але якщо цей скандал буде створений, то це говоритиме про зацікавленість частини МЗС у розкручуванні антиросійської кампанії, на жаль.

Є сили, зацікавлені в організації нової антиросійської кампанії. Для української політики російське питання завжди було елементом мобілізації. Є замовлення на антиросійську кампанію, тим більше, що на заході зараз організована досить могутня антипутінська кампанія. І мені дуже шкода, що до цієї кампанії почали підключатися деякі українські політики.


Юрій Каракай Юрій Каракай, народний депутат України, фракція Регіони України

Я думаю, що, незважаючи на порушення Лужковим політичної етики і відношення до громадян і законів тієї країни, в якій він був у гостях, я маю на увазі Україну, тому що Кримський півострів – це, безумовно, частина України, напевно, така поведінка традиційно для нього. Але, на мій погляд, безглуздо робити його персоною нон грата, тому що навряд чи заява Лужкова приведе до якоїсь дії, до якогось результату. Це лише на його думку. Подібні висловлювання у нього в тій чи іншій мірі були не раз. Думаю, що навіть з погляду України немає значення на якийсь ачхи оголошувати людину персоною нон грата.

Пішла реакція у пресі, ми бачили в ці дні. МЗС повинне прийняти офіційну заяву. Але навряд чи висловлювання своїх думок мером Москви може привести до відділення Криму. На мій погляд, оголошення його персоною нон грата тільки зробить йому незаслужений піар. Ця подія пройшла по новинах, ще буквально декілька днів і вона забудеться.


Рефат Чубаров Рефат Чубаров, народний депутат України, фракція «Наша Україна»

Думаю, що при нинішніх політичних обставинах, швидше за все, Лужкова не оголосять персоною нон грата. Хоча це треба було б зробити. Шкода, але деякі політики з сусідніх країн, які бачать наші внутрішні політичні склоки, вдаються до таких кроків, випробовуючи політичну міцність української держави.

Я переконаний у тому, що ця заява Лужкова була зроблена на дуже високому свідомому рівні. Адже Лужков є політиком, який якби і припустився такої обмовки, то обов'язково б виправився. Він це зробив свідомо.

Михайло Погребинський Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології

Я не думаю, що Лужков буде оголошений персоною нон грата в Україні. Не тільки тому, що він дуже велика фігура в російському політичному класі, і не тільки тому, що він багато робить для Криму (московські інвестиції дуже важливі для розвитку кримської інфраструктури). Але і також тому, що останнім часом змінилося відношення до процедури оголошення персоною нон грата. Після того, як Порошенка не пустили до Росії, для багатьох українських політиків, які не проти були б пограти в таку гру, стало зрозуміло, що вона досить ризикована. І можна отримати у відповідь удар і опинитися в складному положенні.

Висловлювання Лужкова не нові для України. Він багато разів про це говорив. Я вважаю, що українські політики можуть як завгодно реагувати, але спосіб, який використовували проти Затуліна і інших, виявився неефективним. Зрозуміло, що дуже багатьом людям, у тому числі тим, кому не подобається Росія, важливо мати нагоду поїхати в Москву до тітки або вирішити якісь питання.

Мені здається, що ця тема поступово буде відходоти. Я думаю, протягом цього року, після того, як у нас поміняється МЗС – а я сподіваюся, що рано чи пізно поміняється – можна буде домовитися про те, щоб зняти ці обмеження і залишити їх для людей, які реально загрожують національній безпеці країни.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня