КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Вашингтон найменше влаштовує біполярна модель, у якій полюсами будуть Партія Регіонів і БЮТ
2.03.2007

By: Володимир Тамарін, Комментарии, «E-media»

Про ймовірність дострокових виборів можна довго сперечатися, але вони точно стануть реальністю тоді, коли в їх корисність повірять хоча б два із трьох основних суб’єктів української політичної гри. Майже так само на початку ХХ століття у різних країнах довго міркували про можливість Світової війни, але вона почалася тільки тоді, коли у ключових столицях вирішили, що краще воювати, ніж дозволити опонентам підсилити свої позиції. Лідери Партії регіонів усе більше починають схилятися до того, що, якщо зараз піти на ризик можна зірвати банк і встановити повну монополію на владу у країні. У команді Юлії Тимошенко у важливості використати такий шанс взагалі мало хто сумнівається.Цього тижня повзуче розгортання виборчої кампанії вийшло за межі України, що засвідчив візит прем’єр-міністра Віктора Януковича у ФРН, але ще більше поїздка лідера БЮТ у США.

Другий шанс Юлії Володимирівни

На прем’єрство Юлії Тимошенко Вашингтон вимушено поставив ще у квітні минулого року. Тоді у ході зустрічі віце-президента США Діка Чейні із президентом України Віктором Ющенко у Вільнюсі американці запропонували два варіанти: «широка» коаліція з «регіоналами» за умови реалізації прозахідного зовнішньополітичного курсу і відсутності у складі уряду Віктора Януковича, або «помаранчева» коаліція на чолі з Юлією Тимошенко. Останній варіант здавався більш реалістичним і більш вигідним із пропагандистської точки зору у світлі саміту G8, який готувався у Санкт-Петербурзі. Джордж Буш хотів виступити 22 червня на Майдані у підтримку «демократичної» коаліції без проросійських «регіоналів». У США прекрасно розуміли, що таку коаліцію можна створити, тільки якщо запропонувати Тимошенко прем’єрське крісло. Крім того, саме вона виглядала найбільш придатною кандидатом для розірвання тіньових газових угод з Росією, які досі дратують США. Тоді нічого не вийшло через взаємну недовіру між «помаранчевими» партіями, постійних коливань Віктора Ющенко і низки незграбних кроків самої Тимошенко. Після цього інтерес Вашингтона до БЮТ помітно знизився. Багато послідовних прихильників відриву України від Росії стали шукати шляхи залучення на свою сторону Партії регіонів. Тим більше, що багато лідерів «регіоналів» докладали величезних зусиль для створення собі на Заході іміджу надійних партнерів.

Зараз Тимошенко одержала другий шанс заручитися підтримкою хоча б частини американської еліти. По-перше, взаємини між Росією й США продовжують неухильно погіршуватися, у зв’язку з чим і в Москві, і у Вашингтоні стає усе менше прихильників ідеї зберегти Україну у статусі буферної зони, «нічийної території». В обох столицях підсилюється вплив тих, хто вважає, що у переддень президентських виборів (і в США, і в Росії вони пройдуть в 2008 році) важливо ясно вказати, що влада в Україні орієнтована тільки на один з геополітичних центрів. Це вкрай ускладнює реалізацію багатовекторного курсу для Януковича, а на відкритий розрив з Москвою він, звичайно, не піде. По-друге, «антикризова» коаліція так і не зробила виразних кроків у напрямку того, щоб зробити взаємини з Росією у газовій сфері більш прозорими. А недавні розмови про підготовку до передачі в управління «Газпрому» української газотранспортної системи взагалі злякали багатьох представників американської еліти. Все це призвело до того, що умови, які підштовхнули Вашингтон рік тому зробити ставку на Юлію Тимошенко, виникають знову і навіть у більш загостреній формі.

Багатовекторність не пройде

Проте у Сполучених Штатах не все так вже і райдужно для лідера БЮТ. По-перше, американські піар-структури, які працювали кілька років на лобіювання інтересів Партії регіонів, після створення уряду Януковича не зменшили, а навпаки наростили свою активність. Плюс до цього у команді прем’єра успішно працює колишній посол України у США і колишній міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко, який підтримує хороші особисті стосунки з багатьма представниками американського істеблішменту. Що це приносить на практиці показав успішний візит Віктора Януковича у Сполучені Штати у грудні минулого року. Тож отримати підтримку за рахунок критики «регіоналів», апеляцій до Майдану і вказівок на зв’язок Януковича з режимом Леоніда Кучми у Тимошенко не вийде.

До того ж в основному її візит у США організовує міністр закордонних справ у її тіньовому уряді Григорій Немиря, який пов’язаний переважно з політиками-демократами. У свій час, Немиря представляв в Україні інтереси Джорджа Сорроса, що робить його досить заангажованим в очах значної частини американської еліти, особливо, тієї частини, яка орієнтована на Джорджа Буша, якого Соррос неодноразово привселюдно називав своїм ворогом.

Та найсерйознішим викликом для Тимошенко є те, що у США від неї чекають відкритої демонстрації прихильності прозахідному курсу, чого вона багато років намагалася уникати з міркувань збереження симпатій виборців Східної, Південної й Центральної України. Лідер БЮТ ніколи відкрито не заявляла про підтримку ідеї якнайшвидшого вступу України у НАТО, ніколи не говорила про необхідність більшої відкритості української економіки для транснаціональних компаній. Все це розраховують від неї почути у США. Причому мова йде не про обіцянки при особистих зустрічах, а про узяття цих тез на озброєння у ході виборчої кампанії й включенні відповідних положень у програму її можливого майбутнього уряду. Поки ж у документі про створення коаліції у наступному парламенті, який підписали у минулу суботу Тимошенко і Балога, мова йде тільки про вступ у Євросоюз, а входження у НАТО обумовлено проведенням референдуму. Правда, точно такі ж декларації готові проголошувати і «регіонали».

Немаловажливим є і те, що, незважаючи на численні розчарування, у Вашингтоні однаково лояльніше ставляться до команди Ющенка, ніж до команди Тимошенко. Американці вимагають і будуть чекати від БЮТ збереження президента і «Нашої України» як впливового центру влади. Це необхідно Вашингтону для того, щоб контролювати Тимошенко і не давати їй виходити за певні рамки. Двопартійна система з полюсами у вигляді БЮТ і Партії регіонів американців не влаштовує. Іншими словами, у США хотіли б відтворити ситуацію першого півріччя 2005 року, коли Тимошенко очолювала уряд, але діяла під повним контролем Ющенка і його соратників. Тимошенко ж і більшість членів її команди готові зробити усе, що завгодно, щоб уникнути такої опіки.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня