КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Електоральний пінг-понг
13.03.2007

By: Дмитро СОФІЙ, КуПол

Питання про позачергові вибори активно обговорює український політикум.   Але що стоїть за заявами політиків? Яка реальна можливість проведення виборів найближчим часом?   Нагадаємо, 28 лютого заступник голови фракції Партії регіонів Василь Кисельов пообіцяв 2 березня зареєструвати в парламенті проект документа про одночасне проведення президентських і парламентських виборів.   Проектом документа передбачалось, що одночасні вибори будуть проведені 30 вересня 2007 року.Питання про позачергові вибори активно обговорює український політикум.

Але що стоїть за заявами політиків? Яка реальна можливість проведення виборів найближчим часом?

Нагадаємо, 28 лютого заступник голови фракції Партії регіонів Василь Кисельов пообіцяв 2 березня зареєструвати в парламенті проект документа про одночасне проведення президентських і парламентських виборів.

Проектом документа передбачалось, що одночасні вибори будуть проведені 30 вересня 2007 року.

Вслід за цим повідомленням в інформаційному просторі з’явилось багато спростувань і зустрічних заяв представників різних таборів.

Зокрема, в той же день (28 лютого) Микола Азаров заявляє, що керівництво Партії регіонів не ініціювало законопроект про призначення на 30 вересня дострокових парламентських і президентських виборів.

«Керівництво Партії регіонів не ухвалювало таких рішень. Але я можу зрозуміти членів партії і політради партії, які висловлюються в такому ключі. Чому? Та просто нас ображають, розказуючи, що ми боїмося дострокових виборів. Та нічого ми не боїмося дострокових виборів!», - сказав М.Азаров.

В цей же день свою заяву зробила і Юлія Тимошенко: "Якщо всі сильні і хочуть служити народу, то непогано піти на дострокові вибори. Як, наприклад, це зробила Маргарет Тетчер, коли вона почала сумніватись, що її владі довіряють. І якщо Янукович також сильна людина, яка також відчуває підтримку суспільства, то йому нічого боятися дострокових виборів".За її словами, дострокові вибори "народять стабільність в суспільстві".

Тимошенко припустила, що Конституційний Суд вже до кінця березня може винести рішення щодо легітимності діючого уряду, що створить необхідні правові підстави для розпуску парламенту та позачергових виборів.

За її прогнозами, на цих виборах демократичні сили зможуть здобути більшість в парламенті, найбільше голосів набере БЮТ, "Наша Україна" візьме не менше, ніж має сьогодні, а також до них долучаться одна-дві демократичні сили, не представлені сьогодні в парламенті.

Також лідерка опозиції негативно оцінила ініціативу Партії регіонів щодо проведення одночасно дострокових виборів президента і парламенту. "Партія регіонів, намагаючись зв’язати ці дві речі в одне, практично унеможливлює проведення будь-яких виборів", - сказала Юлія Тимошенко.

На думку лідерки БЮТ, зараз можна говорити лише про проведення дострокових парламентський виборів.

Громадянський рух "Народна самооборона" підтримає розпуск парламенту, якщо у Президента Віктора Ющенка з'являться для цього правові підстави.

Про це заявив лідер руху Юрій Луценко у неділю, 4 березня на прес-конференції в Чернівцях.
"Якщо відповідне рішення прийме Конституційний суд щодо легітимності діяльності нинішнього уряду Януковича, і у Ющенка з’явиться можливість розпустити парламент, то "Народна самооборона" буде негайно під вікнами президентського палацу, надавши главі держави народну підтримку для підписання історично необхідного для нинішньої України рішення", - заявив Луценко.

Водночас, на його думку, перспектива дострокових виборів залежить сьогодні не від заяв політиків, а від майбутнього рішення Конституційного суду. "На сьогодні немає правових можливостей розпустити парламент", - уточнив він.

Радник Президента України Павло Ігнатенко вважає дострокові парламентські вибори – організаційним і потрібним кроком для українського суспільства. Про це він сказав у понеділок, відповідаючи на запитання журналістів у Кіровограді.

За словами Ігнатенка, позиція Президента полягає в тому, що безпосередньо зараз підстав для розпуску Верховної Ради України немає, але це не означає, що їх не буде.

«На мою думку, цей парламент зробив серйозні, невідворотні кроки. Одна політична сила, я говорю про СПУ, пішла на неорганічні кроки по відношенню до своїх виборців, інша – реформувала свої погляди. Якби люди не стомилися, було б правильним, щоб вони отримали шанс знову зробити вибір, вже переосмислений», - відзначив Ігнатенко.

При цьому він зазначив, що повторні вибори повинні торкнутися лише Верховної Ради України.
Ігнатенко не виключив проведення соціального опитування думки населення в регіонах перед можливим ухваленням рішення про розпуск парламенту.

Дуже специфічну думку у відповідь на заяви опозиції висловив народний депутат від соціалістичної партії Василь Волга: „Антикризова коаліція не виконуватиме указ про розпуск Верховної Ради у разі підписання його Президентом.”

Народний депутат наголосив, що у випадку появи відповідної ухвали - усі центральні органи виконавчої влади візьмуть під жорстку охорону війська МВС. Крім того, за словами Волги, після такого указу парламентом буде прийняте рішення не визнавати легітимними укази глави держави.

Секретаріат Президента має свою позицію щодо заяви Кисельова: «На мою думку, відсутні правові підстави на сьогоднішній день говорити як про президентські, так і про парламентські дострокові вибори», - сказав заступник глави Секретаріату Ігор Пукшин.

Він зазначив, що відмова нашоукраїнців та бютівців від депутатських мандатів у повному складі теж не може спровокувати розпуск парламенту.

Дострокові президентські вибори можуть стати реальністю, якщо антикризова коаліція піде на відвертий антиконституційний переворот.

Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив представник Президента у парламенті Роман Зварич: “Конституція визначає вичерпний перелік підстав, відповідно до яких може бути ухвалене рішення Верховної Ради щодо оголошення дострокових Президентських виборів. Для цього, насамперед, потрібно ухвалити рішення щодо дострокового припинення повноважень Президента. А таке рішення, відповідно до 108-ї статті Конституції, може бути ухвалене в одному із чотирьох можливих випадків: коли Президент подає у відставку, коли за станом здоров’я він не може виконувати свої повноваження. Коли приймається чи завершується процедура імпічменту Президента або ж у випадку його смерті”.

Подібну думку висловив глава Секретаріату Президента України Віктор Балога: «Ініціатори дострокових і одночасних виборів Верховної Ради та Президента України, оголосивши цю дивовижну з точки зору права ідею, добровільно виставили себе на посміховисько». «Це ілюстрація правового невігластва у стані «регіоналів», що має спонукати партійне керівництво організувати курси конституційного лікнепу для своїх підлеглих», – зауважив В. Балога.

Глава Секретаріату Президента вказав на чіткі норми Основного Закону, які регламентують порядок проведення дострокових парламентських і президентських виборів. «Зокрема, це положення про те, що позачергові вибори до Верховної Ради призначає саме Глава держави і ніхто інший. Більше того, парламент не може саморозпуститися або призначити власні дострокові вибори. Тобто законотворче соло депутата Кисельова є нічим іншим, як навмисною дезорієнтацією суспільства», – підкреслив В. Балога.

Усім авторам ідеї провести у вересні вибори Верховної Ради і Президента України В. Балога порекомендував «прочитати, принаймні, одну книжку – Конституцію. Це хоча б убезпечить надміру рвучких політиків від народного глузування».

Президент України Віктор Ющенко розцінює заяви про дострокові президентські і парламентські вибори як шантаж, провокацію і психологічний тиск.

Під час свого візиту в Грузію, Ющенко зазначив, що кожна ініціатива повинна ґрунтуватися на законі, і нагадав, що процедура оголошення президентських і парламентських виборів чітко виписана в Конституції, тому він навіть не хоче на цьому зупинятися.

Як сказав Президент, сьогоднішня ситуація в Україні вимагає діалогу і консолідації політичних сил. За його словами, не варто очікувати, що результати дострокових виборів змінять ситуацію в країні, оскільки суспільні настрої свідчать про те, що після виборів залишаться ті ж політичні сторони, що повинні домовлятися. Тому дострокові вибори Ющенко називає "дорогою в нікуди".

Насправді, у питаннях, що стосуються виборів у державі є чимало юридичних обмежень. Тому, більшість заяв про реальність дострокових виборів в найближчому майбутньому не має під собою ніякої законодавчої основи. Згідно із Конституцією (стаття 90), позачергові вибори парламенту призначає Президент України у разі:

1) якщо протягом 60-и днів після відставки уряду не сформовано новий Кабінет Міністрів;
2) якщо протягом 30-и днів пленарні засідання не можуть розпочатись.
Натомість, згідно з статтею 108 Конституції України дострокові президентські вибори оголошуються Верховною Радою, але тільки у разі:
1) відставки Президента;
2) неможливості виконання ним своїх повноважень за станом здоров’я;
3) імпічменту Президенту;
4) його смерті.

Теоретично, підставою для розпуску парламенту може стати рішення Конституційного суду про скасування нової редакції Конституції або ж визнання нелегітимним формування уряду.

Наприклад, голова Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович вважає неможливим проведення позачергових одночасних парламентських та президентських виборів.

Давидович зазначив, що чинна законодавча база щодо позачергових виборів цих гілок влади не кореспондується між собою, тож для одночасного проведення двох видів позачергових виборів необхідно прийняти абсолютно новий закон. Що за нинішніх умов, на думку Давидовича, здійснити дуже складно.

При цьому Давидович зазначив, що важко прогнозувати навіть внесення змін до закону, а стаття 102 Закону про вибори народних депутатів України, якою й регламентується проведення позачергових виборів, не містить досконало викладених механізмів організації і проведення цього виду виборів.

Слід також мати на увазі, зауважив керівник головної виборчої інституції, що у разі оголошення позачергових виборів парламент припиняє свою роботу в сесійному режимі, і жодних змін до Закону внести просто не вдасться.
Він також зазначив що дострокові вибори до парламенту, у разі їх проведення, коштуватимуть Україні 400 млн грн.

На сьогоднішній день, дострокові президентські вибори можна організувати лише за бажання самого Президента, в разі його добровільної відставки. Ситуація з достроковими парламентськими виборами є більш заплутана і можлива в випадку визнання Конституційним Судом нелегітимності внесених змін до Конституції і тому, власне, незаконності теперішнього парламенту.

На даний момент в українській політиці питання дострокових виборів є ключовим. Воно дає могутній інструмент в руки політиків, що може послужити як засіб згуртування народу, або навпаки, сприяти загостренню кризи.

При підготовці матеріалу використано інформацію УНІАН, РБК-Україна, proUA, НТН, сайту Офiцiйного представництва Президента України.

 

 Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня