КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Віктор Янукович: між шісткою і тузом
30.10.2004

Перебуваючи на Житомирщині, кандидат у Президенти Віктор Янукович заявив, що збирається виставити свою кандидатуру на президентських виборах у 2009 році... Схоже, що президентська посада стала для Віктора Федоровича ідеєю фікс і заради перемоги він готовий на все. Ще не так давно, у реальні шанси Януковича виграти вибори не вірили навіть його найщиріші прихильники. Навіть він сам мав достатньо приводів засумніватися у щирості намірів президента Кучми зробити його своїм спадкоємцем. Коли Кучма призначив Януковича прем”єр міністром, більшість політиків поділяли тезу, що головне завдання такого призначення – “спалити” ставленика донецьких перед президентськими перегонами.Однак, Янукович втримався у прем”єрському кріслі, і таки зміг стати єдиним кандидатом від влади. Очевидно, що складовою такого успіху Януковича стала його здатність до компромісів, поступок, і, як це не дивно, його вразливість. Саме вразливий кандидат найбільше влаштовував владу у нинішній ситуації, коли владі потрібні гарантії самозбереження. По суті, влада призначала своїм кандидатом людину, яка не мала шансів виграти вибори без сприяння влади, тобто без фальсифікацій як у довиборчий період, так і в день виборів.

Відома теза про те, що уряд в Україні є такою собі виконавчою філією адміністрації Президента. За весь час перебування на посаді прем”єра Янукович не чинив жодного супротиву такому стану речей. Він добросовісно виконував накази з сусідньої вулиції Банкової. Подейкують, що зважаючи на вищезгаданий факт, Януковичу далеко не завжди вдавалося лобіювати інтереси навіть донецького бізнесу.

Те, що Януковича влаштовувала роль “керованого прем”єра та кандидата”, видно хоча б з команди, що визначає стратегію його виборчого штабу – до недавна всі ці люди працювали на так званий “київський клан”, що завжди конкурував з донецькими.

І сьогодні відомі політтехнологи заклали у його виборчу кампанію дуже багато суперечливих технологій, які за наявності медіа-ресурсу, можна повернути як на користь Януковича, так і проти нього. Чого варта теза про подвійне громадянство, яка з одного боку, має сподобатися тим, хто за єднання з Росією, а з іншого, може навіяти перспективу війни з Чечнею та повернення Радянського Союзу. Те саме стосується і пенсійного хабаря. Соціологи твердять, що такий крок уряду додав Януковичу суттєвий відсоток голосів. З іншого боку, ці дії призвели до неконтрольованого зростання цін, - ідеальної контрпропаганди для опозиції.

Але зараз за кілька днів до першого туру вибору досі контрольований кандадит Янукович, здається, відчув, що може вести самостійну гру, оскільки владі залишається надто мало часу і шляхів до відступу. Втім, попри рішучий настрій Януковича у його кампанії залишається ще дуже багато проблем, які не дозволять ні політичним колам, ні всьому суспільству сприймати його самостійним, а, головне, перспективним політиком.

Власне, Янукович взагалі ніколи не був політиком. Його імідж – це максимум успішний господарник-губернатор. Коли Януковича призначили прем”єром, то головним аргументом на його користь називали рекордні економічні показники Донецької областї. Так само як і зараз головним аргемнтом на користь кандидата у Президенти називають макроекономічні показники української економіки. Щоправда, все це не дуже відчула основна маса українців, як і не відчувала переважна частина донеччан.

Та й самі методи керуваня економікою Януковичем часом виликали чимало критики у визнаних економістів Йому постійно дорікають захопленням адміністративними методами керування економікою. Найбільш яскраві ситуації – зернова та паливна криза. Янукович завжди діяв методом тиску на виробників та посередників, ставлячи перед ними вимоги втримувати ціни на визначеному урядом рівні. Чим довів, що він не має жодного уявлення про основоположні принципи функціонування ринкової економіки та економічного мислення у масштабах 50-мільйонної країни.

Головне завдання дл Януковича – довести, що він може бути політиком, а не лише адміністратором, та й то регіонального масштабу. Поки що Януковичу не вдалося досягти жодного вагомого політичного успіху. У парламенті він має лише одну фракцію – Регіони України, яка є не стільки політичною структурою, скільки клубом донецьких бізнесменів. Всі коаліційні угоди його уряду з парламентом -- такий собі ПУК –замість нього організовувала адміністрація Президента.

За два роки на посаді прем”єр міністра Януковичу не вдалося посадити у найвпливовіші крісла своїх людей. По суті, прямо підлеглі йому керівники областей – губернатори, це люди або Кучми, або Меведчука. Те ж саме стосується центральних ключових посад, а особливо силовиків.

Тема силовиків є особливо проблематичною для Януковича. Не лише тому, що вони підпорядковані на пряму Президенту, а не прем”єру, але й через відомі факти його нелегкою трудової біографії. У разі силових дій Янукович буде прямо залежати від Кучми, що зберігає повний контроль над керівниками силових органів.

У випадку перемоги на виборах перед Януковичем постане серйозна проблема кадрів – Янукович не має не тільки власної політичної команди, але й навіть потужної команди менеджерів.

Відсутність кадрів дуже відчувається під час виборчої кампанії. У кампанії владного кандидата дуже помітні прогалини, які не може дозволити собі один з основних претендентів на президентське крісло, який до того ж обіймає посаду прем”єра. Янукович ніколи не порушував питання зовнішньої політики, стосунків з такими центрами впливу як ЄС та США, проблеми глобалізації. Його зовнішньополітична програма по суті обмежилася єдиною тезою про відмову вступу України до НАТО.

Янукович не демонстрував особливої обізнаності і у питаннях внутрішньої політики, які останнім часом були особливо актуальні. Його позиція щодо політреформи досить не чітка, він уникає питань про свободу слова, громадське суспільство, залежність суддів, розбудову партій. Він ніколи навіть не окреслював свою прихильність до тієї чи іншої політичної ідеології.

Все це вказує на те, що Янукович – такий собі “кіт у мішку”, і до кінця ніхто не знає, чого від нього можна чекати. Відтак, ставши у керма держави він буде керуватися сьогоденними потребами та власними інтересами, а не системною стратегією розвитку держави.

Іншою великою проблемою, яку ще потрібно буде вирішити кандидату від влади у разі перемоги є проникнення підконтрольних йому капіталів на ринки Заходу. Це також стосується і залучення західних інвесторів, які після оргназованої російськими політтехнологами виборчої кампанії, наврядчи повірять у щирість його намірів дотримуватись цивілізованих правил гри.

Це можна також сказати не лише про донецькі капітали – хоча відомо, що вони останнім часом виявляють неабияку зацікавленість власністю на Заході, а не в Росії – а і про українські капітали загалом. Треба зауважити, що переважна більшість українських бізнесменів зберігають свої гроші у західних банках. Зважаючи на все це, та на сигнал у вигляді позбавлення американської візи Григорія Суркіса, підтримка Януковича представниками бізнесу буде прямо залежати від того, чи зможе він забезпечити їм стабільні зв”язки із Заходом.

Для цього Януковичу треба, щонайменше, бути легітимним президентом, якого визнає Захід. А це означає, що йому вже зараз треба демонструвати вміння виграти політичним шляхом, без застосування адмінресурсу та маніпуляцій. Принаймні на словах Януковичу треба припинити танцювати під балалайку керованих російських політтехнологів і заявити про готовність грати за правилами, які існують в цивілізованому світі.

Часу для цього залишилось критично мало – кілька днів.

Сергій Таран, Вікторія Сюмар, ІМІНазад до списку

08:58 ( 5.12.2022)
Литва передає Україні 155-мм снаряди

08:40 ( 5.12.2022)
Блінкен: адміністрація США працює з Конгресом над визнанням Росії державою-терористом

11:43 ( 1.12.2022)
Ціни на Starlink в Україні зростуть майже вдвічі

09:57 (26.11.2022)
США організували в Польщі ремонтну базу для артилерії з України

09:28 (26.11.2022)
Нардепи Зеленського пішли інспектувати "Центри незламності" у Києві

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

08:56 ( 5.12.2022)
Макрон вважає, що нова архітектура безпеки має передбачати гарантії для РФ

08:54 ( 5.12.2022)
Путін має бути притягнутий до відповідальності за воєнні злочини - Макрон

09:17 (23.11.2022)
Росіяни вдарили ракетами по пологовому відділенні на Запоріжжі, загинуло немовля

17:54 (19.11.2022)
Росіяни обстріляли гуманітарну точку на Херсонщині, 5 поранених

12:30 (18.11.2022)
Аксьонов наказав будувати фортифікації в окупованому Криму

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня