КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

«Пропалі грамоти»
29.04.2005

By: Юлія Терьохіна, «Главред»

Зникнення багатьох документів і навіть цілих архівних справ з Центрального державного історичного архіву України у Львові фахівці вже назвали «гуманітарною катастрофою європейського масштабу».     Масштаби цього злодіяння повною мірою ще не відомі – правоохоронці проводять розслідування. Але навіть ті факти, що стали надбанням громадськості, змушують здригнутися.Раритетний подарунок

Кілька років тому львівські історики, що за родом своєї діяльності цікавилися архівними матеріалами з зібрання ЦДІАЛ, стали скаржитися, що там не вистачає певних документів, що відповідно до опису повинні були б знаходитися в справах. Але ці «пропалі грамоти» не починали розшукувати правоохоронці: звірення наявності окремих сторінок або ілюстрацій в архівних справах давно не проводилися, а отже не зрозуміти, що насправді зникло, а що – ні.

Тим часом, у 2003 – 2004 роках матеріали ЦДІАЛ майже відкрито можна було придбати на київському «чорному ринку» антикваріату, а також у США, Франції, Польщі, Росії... Серед них – десятки королівських пергаментних грамот, документи часів Австро-Угорської імперії, Польщі, матеріали з фондів мовознавця Кирила Студинського, наукового товариства ім. Шевченка, документи галицького метрополіта Андрія Шептицького. Згодом експерти навіть стали називати приблизну загальну вартість зниклих матеріалів - понад мільйон євро.

Влітку ж 2004 року, коли президентська виборча кампанія набирала обертів, відбулася подія, що «підняла на поверхню» резонансний інцидент у ЦДІАЛ. 16 липня тогочасний віце-прем'єр з гуманітарних питань Дмитро Табачник і Міністр культури і мистецтв Юрій Богуцький відвідали Національний музей історії України. Чиновники передали до його фондів від імені свого шефа - глави Кабміну Віктора Януковича колекцію з особистих листів першого українського президента Михайла Грушевського до галицького мемуариста Івана Кревецького, датованих 1909-1919 роками.
Як пояснив на церемонії Дмитро Табачник, цю колекцію прем'єр-міністр придбав у колекціонера під час відрядження до США для того, щоб у чергову (14-у) річницю прийняття Декларації про державний суверенітет УРСР передати її національному музею. Він зазначив, що "на жаль, сьогодні документи української історії ще не є надзвичайно цінними на світових ринках антикваріату і колекційних раритетів", і при бажанні, мовляв, "їх може придбати на кошти закордонного відрядження будь-яка посадова особа вищого рівня" (нагадаємо, добові при відрядженні за кордон офіційно становлять 50$).
Історики, що досліджують спадщину Грушевського, у телесюжетах на задану тему легко впізнали зниклу архівну справу їхнього ЦДІАЛ. Тут-то і стали поширюватися чутки про подарунок краденого. Однак офіційного коментаря від Державного комітету архівів України, у підпорядкуванні якого знаходиться ЦДІАЛ, тоді не надходило.

Є в розслідування початок...

Міліція ж почала слідство тільки в грудні 2004 року. Однак фахівці не вірять, що правоохоронці доведуть його до логічного завершення і винні будуть покарані. «Деякі зі зниклих цінностей ЦДІАЛ уже ніколи не повернуться в Україну», - впевнений львівський історик Ярослав Дашкевич.

Тим часом у Верховній Раді вже двічі озвучувалися запити до силових міністрів із приводу інциденту в ЦГИАЛ. Останній з таких пролунав наприкінці квітня. У ньому група депутатів просить генерального прокурора перевірити причетність до архівної крадіжки колишнього прем'єра Віктора Януковича, колишнього віце-прем'єра Дмитра Табачника, а також екс-міністра Кабміну Анатолія Толстоухова.

Не так давно прокоментувала факт злочину і прес-служба Держкомархівів. У її повідомленні, зокрема, зазначається, що причиною крадіжки документів стала відсутність у ЦДІАЛ охоронної сигнализації і посту спеціалізованої охорони. Крадіжка також пояснюється поганим спостереженням за архівними сховищами, яке здійснюють чергові – літні люди.

Але подібне пояснення львівський історик Іван Сварник називає абсурдом. Він думає, що таку крадіжку не могла здійснити людина з вулиці, оскільки «ніхто не може пробити в стіні діру, пролізти всередину сховища на третьому поверсі і винести повз чергового десятки сторінок». Іван Сварник вважає, що ЦДІАЛ розкрадався планомірно за участю його працівників, які добре інформовані про архівні фонди - адже зникли одні із найкоштовніших документів.

Але скільки б версій не висували фахівці, крапку в цій справі повинні поставити правоохоронці.

Глас громадськості

Поки ж у Львові вдалося пробити стіну мовчання навколо цієї проблеми. У цьому місті пройшли суспільні слухання, присвячені документальним втратам ЦДІАЛ останніх років, а також перспективам розвитку архівної справи в Україні.

Їхні учасники висловили занепокоєння з приводу умов роботи ЦДІАЛ, керівництво і співробітники якого не зберігають належним чином довірені їм раритети. Дотепер не відомі результати звірення наявності документів в архівних фондах, що проводилося останні місяці.

Професор Ярослав Дашкевич також зазначив, що ще не встановлено вартість украденого, котрим «торгували і торгують так звані колекціонери, а насправді злочинці». «Одна ціна відома: за 1000 аркушів з фонду Шептицького вимагали 200 тис. євро, тобто 1 млн. 280 тис. грн... Про вартість королівських пергаментних грамот, напевно, треба говорити окремо. Інакше кажучи, йдеться про мільйони, про крадіжку дуже великого масштабу. За подібне злодіяння повинні нести відповідальність відповідно до українського законодавства злочинці, ті, хто перепродував крадене, хто купував крадене і ті, хто допустив крадіжку і втрату національних цінностей у величезних, з погляду культурно-історичної цінності, розмірах», - сказав львівський історик.

Він також кваліфікував подію в ЦДІАЛ як «широкомасштабний злочин, що спрямований проти духовної, національної і державної безпеки України», тому винні відповідно до українського законодавства, повинні понести суворе покарання. Водночас, як зазначив Ярослав Дашкевич, безліч проблем архіву об'єктивні, і вони стали наслідком кадрових проблем, традиційного недофінансування установи, недосконалістю охоронної системи.
Дійсно, винести з архіву або бібліотеки будь-яку книгу нескладно, незважаючи на масу попереджень, штрафів і охорону біля дверей. На відміну від музеїв, де експонати все-таки здебільшого сховані за склом або хоча б відділені від відвідувачів огороджувальною мотузочкою, книги і документи видаються на руки, а за діями тисяч читачів тітонькам-черговим не устежити.

Тим більше що працівники самих архівних фондів часто до кінця не уявляють всього обсягу підконтрольних їм "одиниць обліку". Перевірити наявність на книжковій полиці мільйонів архівних документів практично неможливо, до того ж, становище ускладнюється неабиякою кількістю "нерозібраних", неописаних документальних масивів. Треба думати, за такого стану справ непоміченою виявляється чи не кожна друга крадіжка в архівах. Зникнення раритетів можна виявити через місяці або не виявити зовсім.

Українські архіви, що зберігають унікальні фонди, які є перлинами не тільки національної, але і світової історичної науки, животіють у страшній убогості. Саме ця убогість не дає архівам можливості ні кардинально поліпшити умови збереження документів, ні зробити страхові фонди унікальних документальних пам'ятників на сучасних носіях.

Говорячи ж про політичний підтекст злодіяння, Ярослав Дашкевич заявив, що цей момент йому не дуже приємний і він «глибоко переконаний, що прем'єр Янукович не крав архівних львівських документів». Однак необхідно визначити рівень відповідальності тих політиків, що згадуються в зв'язку зі скоєним «антидержавним злочином».

За підсумками львівських обговорень близько ста їхніх учасників (вчених і діячів культури) підписали відкритий лист до віце-прем'єра з гуманітарних питань Миколи Томенка, міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і глави Служби безпеки Олександра Турчинова. У ньому викладене прохання взяти під особливий контроль розслідування справи про крадіжку документів із ЦДІАЛ і зробити все можливе, щоб повернути їх до архіву.

А де ж листи Грушевського?

Тим часом не зрозуміло, де ж зараз знаходиться подароване Національному історичному музею листування Грушевського і Кревецького. У прес-релізі Держкомархіва говориться, що в результаті ідентифікації і відповідного звернення керівництва цієї установи до уряду «подарунок» повернули в ЦДІАЛ.

У самому ж Національному історичному музеї і зараз стверджують, що листування Грушевського і Кревецького дотепер офіційно значиться в їхніх фондах. Після того, як листи потрапили до музею, їх відправили на ідентифікацію до Держкомархіву, де дотепер і знаходяться. На документах не було ніяких позначень, які б вказували на приналежність їх ЦДІАЛ.

При цьому в Нацмузеї обіцяють, що якщо ЦДІАЛ звернеться до них із проханням про повернення листів Грушевського і доведе, що саме подаровані Дмитром Табачником раніше зберігалися у львівському архіві, то проблем зі зворотним передаванням не буде.

P.S. Зникнення документів із ЦДІАЛ – друга великомасштабна подія в архівах України за останні два роки. 10 квітня 2003 року в Кам’янець-Подільському в приміщенні Францисканського костьолу, де на правах оренди тулилося архівосховище №1 державного міського архіву, почалася пожежа. Вогнем і водою були ушкоджені практично всі документи, значна їх частина була втрачена безповоротно. Там зберігалися п'ять найцінніших фондів, понад 100 тис. одиниць збереження - історія Поділля кінця ХШ - початку ХХ століть.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня