КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Перспективи опозиційних партій на Львівщині
16.06.2005

By: Богдан Бачинський, “Гал-info”

Наступні вибори народних представників у парламенті та місцевих органах влади у 2006 році відбуватимуться за пропорційним принципом, а це означає, що партії, які реально не хочуть бути статистами в цих виборчих перегонах, а реально претендуватимуть на отримання мандатів, вже зараз повинні визначитися із основними критеріями своєї участі у виборах, визначити електорат та програму, а також почати розбудову штабів. Очевидно, що окрім партій, які входитимуть до провладного блоку, решта політичних сил, в той чи інший спосіб, гратимуть на опозиційному полі, позаяк усі вони розуміють, що саме на ниві незадоволених політикою нової влади можна заробити найбільше дивідендів.Лідери політичних партій Львівщини на круглому столі ЦПД

На Львівщині у виборах 2006 року найбільш впливовими опозиційними силами будуть ліві партії соціалістів, комуністів та прогресивних соціалістів, традиційні антагоністи націонал-демократів Львівщини — СДПУ(о), Трудова партія та “Партія Регіонів”, а також ті об’єднання, які підтримували під час президентських виборів Віктора Ющенка — Партія промисловців та підприємців і партія “ПОРА”. У випадку, якщо Віктору Ющенку все таки вдасться сформувати єдиний блок із Тимошенко та Литвином, список опозиціонерів на Львівщині вичерпуватиметься цими вісьмома партіями. При цьому, їхнє електоральне поле обмежується 12-13% на всіх. Враховуючи об’єктивний процес розчарування частини виборців у діях провладних партій ці політичні сили можуть розраховувати максимум на 17-20%. Такі висновки можна зробити, виходячи із результатів громадських симпатій на парламентських виборах 2002 року та президентських виборах 2004 року, а також соціологічних опитувань. 

Ліві серед лідерів

Найбільш перспективним опозиціонером на Львівщині є СПУ. Не зважаючи на те, що партія делегувала трьох своїх представників до уряду, однак політична логіка вказує на те, що соціалісти все таки будуть опозиційною силою на виборах. Це ж саме в коментарі “Гал-іnfo” підтвердив перший секретар Львівського обкому СПУ Євген Таліпов. При цьому, партія звичайно ж підтримуватиме політико-економічний курс Президента Віктора Ющенка та критикуватиме його реалізацію на місцях, називаючи себе не антагоністичною, а альтернативною політичною до провладного блоку партій.


Рейтинг СПУ на Львівщині постійно зростає. Не в останню чергу й через те, що лідер соціалістів Олександр Мороз підтримав Віктора Ющенка на президентських виборах. Так, якщо на парламентських виборах 2002 року СПУ отримала 1% підтримки на Львівщині, а Мороза у першому турі президентських виборів підтримували 1,5%, то після президентських перегонів соціологічні дослідження, проведені на замовлення партії “Батьківщина”, продемонстрували підвищення рейтингу партії до 2,5%, а дослідження, проведене ЛОДА, яке було оприлюднене на сайті Вголос, продемонструвало ріст рейтингу соціалістів до 7%. І хоча остання цифра є явно гіперболізованою, однак все-таки вона демонструє про чітку тенденцію до росту авторитету соціалістів. Ще однією причиною такого росту популярності соціалістів є активна і адекватна діяльність партії, перегляд свого ставлення до основних проблемних питань та зміна суспільно-політичної риторики на більш компромісну для значної частини населення Львівщини. 

Наполовину опозиціонери

Ще двома партіями, які мають вельми хороші перспективи в стані опозиції є Партія промисловців і підприємців та партія “ПОРА”. В першу чергу ці партії виграють з того, що вони активно підтримували Ющенка. Все-таки, ім’я Президента та участь у помаранчевій революції дали цим партіям шанс для старту/відродження, а політична логіка та передвиборча стратегія говорить про те, що якщо їхні представники хочуть потрапити до парламенту, то шлях туди лежить через опозиційну діяльність до нової влади. Зрештою лідери “ПОРИ”, як і соціалісти вже неодноразово заявляли, що партія піде на вибори, як прихильник Ющенка, але альтернатива до його партії/блоку.

Анатолій Кінах, хоча і не говорив про свою майбутню опозиційність відкрито, однак про це стверджують факти. Його партію так і не запросили до провладного блоку, а сам лідер ПППУ, нещодавно розпочав будівництво нової політичної сили. Зокрема, на Львівщині провело свої установчі збори громадсько-політичне об’єднання  „За волю народу!”, до складу якого входять Партія промисловців і Підприємців України, Демократична партія України, Ліберально-демократична партія України, Партія Національного Економічного Розвитку України та Партія Пенсіонерів України. Представники цих партій підписали угоду про об’єднання та обрали своїм головою лідера Львівських промисловців і підприємців Володимира Макару. Такі дії Кінаха можуть свідчити як про його бажання наростити свої політичні м’язи з метою стати ще одним членом блоку Ющенка, так і про те, що лідер ПППУ все-таки піде на вибори самостійно, по дорозі приймаючи у свої лави ще низку партій, які вже давно опинилися на політичному маргінесі. Наприклад, до цього проекту може приєднатися і НДП, яка потихеньку туди скочується.

Згідно із соціологічними опитуваннями ПППУ має рейтинг популярності 2%, а “ПОРА” — 1,5%. Втім, швидше за все, із наближенням виборів, рейтинг цих партій матиме тенденцію до росту, адже саме вони “топтатимуться” по нестійкому електорату колишніх прибічників Януковича та тих ліберально налаштованих громадян, які розчаруються у діяльності нової влади. Однак, щодо промисловців, то їх лідеру, ще доведеться довести виборцям Львівщини свою ефективність на посаді віце-прем’єра. 

Колишня влада — нова опозиція

Цілковитими аутсайдерами парламентських виборів на Львівщині мають усі шанси стати колишні прибічники Януковича “Партія Регіонів”, СДПУ(о) та Трудова Україна. Так, на минулих парламентських виборах ці партії отримали 5,6% разом (ЗаЄдУ + СДПУ(о)), що підтвердилося підтримкою Януковича у першому турі на рівні 5,8%. Втім, соціологія, оприлюднена обласним штабом Ющенка напередодні президентських виборів демонструвала стабільно низький рівень популярності цих партій. “ПР” — 2,6%, ТУ — 1,8%, СДПУ(о) — 1,1%. Соцдослідження громадської думки, замовлене “Батьківщиною” продемонструвало падіння рейтингу цих партій: Партія регіонів — 1,6 % та СДПУ(о) — 0,9 %. Опитування, опубліковане на сайті “Вголос”, також вказувало на цю тенденцію: “ПР” — 0,6%, “а СДПУ(о) очевидно показала такий результат, про який не варто навіть згадувати, у всякому випадку в матеріалах соцопитування, замовленого Львівською ОДА, про цю партію не зазначено” — йдеться у повідомленні сайту. Хоча ці партії і заявляли про свою опозиційність, проте  їх публічна політична бездіяльність за останні п’ять місяців взагалі не дозволяє стверджувати про якусь їх позицію. Цілком ймовірно, що, враховуючи стабільно низькі рейтинги своїх політичних структур на Львівщині, їх лідери вирішили не витрачати надаремно сил, а це означає, що львів’яни не матимуть змоги бути безпосередніми глядачами PR
-проектів колишніх провладних грандів.  

КПУ — завжди незмінні

Діяльність ще одних стабільних аутсайдерів усіх виборчих кампаній на Львівщині, а саме — радикально налаштованих лівих партій комуністів та прогресивних соціалістів, вказує на те, що своїх попередніх досягнень на минулих парламентських виборах  (КПУ — 2,6% та ПСПУ — 0,7%) та президентських (Симоненко — 0,8% та Вітренко — 0,4%) вони не тільки не покращать, але й можуть не повторити. Згідно з попередньо вказаними дослідженнями рейтинг цих партій не перевищує 1-1,5%. Зокрема, якщо після нищівної поразки лідера комуністів на президентських виборах на Львівщині, народний депутат від КПУ Олександр Голуб у коментарі “Гал-info” заявляв, що в червні очікується значна зміна керівництва ЛОО КПУ, а сама партія змінюватиме акценти у своїй діяльності та ідеології, то практика показала, що партія не збирається змінюватись. Підтвердженням того стало переобрання на організаційному пленумі новообраного обкому КПУ
першим секретарем Львівського обкому КПУ Олександра Калинюка, який обіймає цю посаду вже дві провальні для комуністів виборчі кампанії поспіль.

Внутрішня опозиція

За збігом певних обставин або ж зумисне розроблених стратегій, задум Віктора Ющенка про свторення єдиного блоку із політичними силами Юлії Тимошенко («Батьківщина») та Володимира Литвина (НПУ) може і не здійснитися. А тоді обидві ці партії теж обов’язково підуть в опозицію, і при цьому матимуть непогані шанси. Особливо «Батьківщина», регіональні лідери якої вже зараз відкрито демонструють свою опозиційність до лідера місцевої провладної партії та голови ЛОДА Петра Олійника.  

Хоча, порівняно із парламентськими виборами, рейтинг «Батьківщини» зріс із 17,1% до 22% (за даними досліджень, одне з яких провела ця партія, а інше, за інформацією сайту «Вголос», Львівська облдержадміністрація). Водночас, саме «Батьківщина» має найкращі шанси перехопити від НСНУ, яка сьогодні отримує підтримку 48% виборців Львівщини, розчарованих діями нової влади. Події, які відбуваються останнім часом навколо обласного осередку партії, свідчать про те, що її лідери активно готуються до опозиційної діяльності. Про те саме свідчить і кадрова політика партії. До її лав останнім часом вступає все більше осіб, які раніше були на боці колишньої влади, або були соратниками опозиції, проте неотримавши політичних дивідендів від перемоги Ющенка, з образою відійшли від команди Олійника. Це в найближчій перспективі може потягнути зміну частини керівництва обласного та міського осередків.  

Львівська організація завжди провладної НПУ на даний момент не тільки не вписується у формат новітньої провладної партії, але й жодним чином не намагається таку несумісність в умах мешканців Львівщини виправити. Її бездіяльність може свідчити про те, що ЛОО НПУ вичікує остаточного рішення її лідера Володимира Литвина щодо вступу до блоку Ющенка. Якщо це рішення буде позитивним, то керувати обласним осередком й надалі залишиться її незмінний лідер Володимир Снітинський, а якщо негативним, то ЛОО НПУ чекає зміна керівництва, з тенденцією до пошуку більш активного лідера. На даний момент, дослідження вказують на те, що рейтинг колись могутньої провладної на Львівщині партії скотився до 2-3%. А такий рейтинг може задовільнити Литвина лише в тому разі, якщо йому не доведеться на цих виборах конкурувати із партією Ющенка.                             Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня