КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

ЗОВНІШНЬО- ТА ВНУТРІШНЬОПОЛІТИЧНІ ПРЕФЕРЕНЦІЇ ЛЬВІВ’ЯН У МІЖВИБОРЧИЙ ПЕРІОД
7.07.2005

By: У порівнянні із мешканцями Донецька, Криму, Херсона, Полтави та Житомира

50,1% львів’ян повністю згодні із тезою, що Україна повинна вступити до Європейського Союзу. Ще 28,6% скоріше згодні з такою тезою. Повністю незгодні із цим 3%, а скоріше незгодні – 3,2%. Водночас тих, хто вважає, що Україна має приєднатися до ЄЕП на Львівщині назбирується трохи більше 16% (11% скоріше згодні із цією тезою, а повністю згодні лише 5,6%).   Такі дані соціологічного опитування, проведеного у червні нинішнього року Центром ім.Разумкова в рамках спільного із Центром політичних досліджень проекту „Активізація структур громадянського суспільства для вибору на користь демократії" та проекту "Аналітична підтримка розвитку публічної політики у Львівській області", який реалізовується Центром політичних досліджень за підтримки МГО "Дім Свободи - Україна".Для порівняння у Донецькій області прихильників євроінтеграції України лише трохи більше 24% (16,7% скоріше згодні із такою тезою і лише 7,6% повністю поділяють думку про необхідність вступу України до Євросоюзу). А тих, хто не хоче до Євросоюзу у Донецькій області аж 57% (33,3% повністю відкидають цю думку, а ще 24 скоріше проти вступу до Євросоюзу).

Натомість на Донбасі користується підтримкою східний вектор інтеграції. Аби Україна приєдналася до ЄЕП хочуть 90,7% донеччан (24,7% повністю згодні із такою тезою, а ще 24,7% скоріше згодні.

До перспективи вступу у НАТО львів’яни ставляться менш прихильно, аніж до Євросоюзу. Загалом майже 50% тих хто хоче аби Україна ввійшла до цього блоку, а проти вступу до Північноатлантичного альянсу на Львівщині висловилися 20% респондентів. Така ж кількість тих, хто не зміг відповісти.

У Донецьку прихильників вступу України у НАТО взагалі мізерна кількість – 3,8%, а тих хто не бажає такої перспективи аж 85,5%. Не змогли відповісти на це питання 10,7%.

Цікавим є також ставлення двох полярних регіонів до перспективи федералізації України. У Львові таку ідею підтримують загалом майже 20% опитаних (7,3% - повністю, а ще 12,3% - скоріше підтримують). Натомість 57% висловлюються проти федеративного устрою України. 24% не змогли відповісти на це питання.

Більше половини донеччан натомість воліють бачити Україну федеративною. Таких тут майже 58% (29,1% повністю поділяють таку тезу, а ще 28,7% скоріше поділяють). Проти федералізації тут висловлюються 15%, а ще 27% не змогли відповісти.

У Криму прихильників вступу України до Євросоюзу трохи більше, аніж у Донецьку – загалом 35% підтримують такий вектор зовнішньої політики. Хоча більшість усе таки проти вступу України у ЄС. Таких на півострові майже 53%.

Натомість кримчани, майже в такій кількості як львів’яни до Євросоюзу, хочуть до Євразійського економічного простору – 87%. Проти цього висловилися лише трохи більше 6% кримчан.

Цікаво, що коли співставити відповіді кримчан на питання про вступ до ЄС та ЄЕП, то виходить, що частина респондентів виступають із підтримкою обох зовнішньополітичних векторів.

Кримчани дуже не хочуть у НАТО – проти вступу України до Альянсу висловилися 82% опитаних. А підтримують таку тезу лише 10% кримчан.

Також цікаво, що у Криму, який як відомо є автономним утворенням у складі України, лише 45% хотіли би бачити Україну федеративною. Це суттєво менше, аніж у Донецьку. І натомість 24% кримчан проти федеративного устрою України.

На півдні України, у Херсоні, прихильників вступу України до ЄС вже є 51%. Проти висловилися лише 24%. Але разом із тим, Херсон усе ж таки більше тяжіє до східного вектора – прихильників ЄЕП тут майже 73% і лише 13% висловлюються проти вступу в цю структуру.

У Херсоні НАТО так само поступається за популярністю Євросоюзові, хоча прихильників вступу до Альянсу тут значно більше, аніж у Криму чи Донецьку – майже 22%. Проти ступу висловилися 46%.

Відрадно, що майже половина опитаних у Херсоні проти федеративного устрою України – 49,6%. За такий устрій висловилися лише 21% опитаних.

У центрі України, на Полтавщині, прихильників Євросоюзу майже так само, як і на півдні – 50,3%. Проти ЄС тут виступають так само як і на Херсонщині - 24% респондентів. Таким чином у питанні вступу України до ЄС виходячи із даних опитування Херсон та Полтаву можна вважати майже однотипними регіонами.

У ставленні полтавчан до ЄЕП також спостерігаються аналогічні із Херсоном показники – 72,3% за такий вступ і лише 12% проти.

Схожа із Херсоном ситуація і у ставленні полтавчан до НАТО – 24% підтримують тезу про необхідність вступу України до цієї структури, а 47% - проти.

За федеративний устрій у Полтаві висловлюються 25% опитаних, а проти – 36%. Як бачимо, тат ситуація вже дещо інша, аніж на півдні України, де майже половина опитаних проти федеративного устрою.

На півночі України – у Житомирі – спостерігаємо значно вищий відсоток прихильників євроінтеграції – 65% висловлюються за вступ України до ЄС, а проти – лише 14%.

Хоча тут також великий відсоток і прихильників східного вектора – тезу про те, що Україна повинна ступити до ЄЕП підтримують 53% житомирян. А проти цього висловилися 26% опитаних у Житомирі.

А от прихильників ступу до НАТО тут значно менше – лише 30% „за” і аж 45% - „проти”.

За федеративний устрій України висловилися 20% житомирян і 43% проти.

ОЦІНКА НОВОЇ ВЛАДИ НА ЦЕНТРАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ РІВНІ

Лише 4,1% львів’ян вважають, що економічна ситуація в Україні з часу президентських виборів значно покращилася. Деякі покращення відчуває 51% опитаних, а 30% кажуть, що майже нічого не змінилося. Щоправда і погіршення ситуації відчули лише 3,2% львів’ян.

Разом з тим опитані досить високо оцінюють діяльність президента України Віктора Ющенка – (63% - дуже позитивно, а ще 30% - скоріше позитивно). Майже на такому самому рівні цінили львів’яни діяльність прем’єр-міністра Юлії Тимошенко (61% - дуже позитивно, а ще 29,7% - скоріше позитивно). Негативно оцінюють діяльність і президента і прем’єра менше лише трохи більше 1% респондентів.

А от діяльність місцевої влади львів’янам не дуже подобається: діяльність голови ОДА абсолютно позитивно оцінили лише 3,2%, а 16,1% скоріше позитивно. Щоправда і негативу особливо багато львів’ян у діяльності голови ОДА не побачили – лише 3,7%  оцінюють діяльність голови ОДА дуже негативно, а скоріше негативно - 7,5%. Переважна ж більшість - 69% опитаних не знають як оцінити діяльність голови ОДА. Ще менше до вподоби Львів’янам діяльність голови обласної ради Дуже позитивно її оцінили 1,3% респондентів, а 14,0 – скоріше позитивно. Дуже негативно до діяльності голови облради ставляться 5,8% респондентів, а 8,4% - скоріше негативно. І майже така ж сама кількість, як у випадку з головою ОДА, не знають як ставитися до діяльності голови ОДА.

У Донецьку тих, хто відчуває покращення ситуації в Україні із приходом нової влади лише 4,6%. Натомість 45% вважають, що ситуація погіршилася.

Лише 16% оцінюють діяльність Віктора Ющенка позитивно, а 43% негативно. Хоча це кардинально інші показники, аніж у Львові, проте, зважаючи на рейтинг та імідж Ющенка, який йому сформували у цьому регіоні під час президентських виборів, не можеом не відзначити змін у свідомості населення регіону у бік позитивного ставлення до Ющенка вже у статусі президента. Нагадаємо, під час переголосування у грудні 2004 року за Ющенка у Донецьку проголосувало лише 4,2% виборців.

Юлія Тимошенко за кількістю респондентів із прихильною оцінкою у Донецьку випереджає Віктора Ющенка – її діяльність схвально оцінюють майже 24% донеччан. Щоправда негативно її діяльність оцінили також значна кількість опитаних – майже 40%.

Схвальну оцінку голові Донецької обладміністрації дали 23% опитаних, а негативно оцінили заледве 9%. Великий відсоток тих, що не визначилися у ставленні до губернатора – загалом майже 68%, свідчить про те, що донеччани ще придивляються до нового намісника і наразі багато з них не сформували свого ставлення до нього.

Як бачимо, незважаючи на відмінності Львова і Донецька у політичних орієнтаціях, які відобразилися у ставленні до представників центральної влади, в оцінках обласного керівництва респонденти обох областей досить схожі.

У Криму тих, хто бачить покращення в Україні після виборів, хоча і не набагато, але більше, аніж у Донецьку – 8%. Так само менше – майже 33% - тих, хто вважає, що ситуація в Україні погіршилася.

Позитивно діяльність Президента України Віктора Ющенка оцінили 26% кримчан, а негативно – 33%. Таким чином спостерігаємо, що у Криму на 10% більше респондентів, аніж у Донецьку, оцінюють діяльність Ющенка позитивно, і на 10% менше – негативно.

Діяльність Юлії Тимошенко у Криму позитивно оцінюють майже так само, як і Віктора Ющенка – 29%.

Зважаючи на нещодавнє призначення прем’єр-міністром Криму Анатолія Матвієнка ставлення до його діяльності ще не сформувалося – 72% респондентів не змогли відповісти на це питання. 16% оцінюють його діяльність позитивно і 15% - негативно.

На півночі України – у Херсоні – тих, хто вважє, що з приходом нової влади ситуація покращилася – 34%, а тих, хто вважає, що ситуація погіршилася лише 13%.

Діяльність Віктора Ющенка схвально у Херсоні оцінюють 62% респондентів, а негативно лише 10%. Приблизно така ж сама кількість респондентів схвально оцінюють діяльністю Юлії Тимошенко – 60%. Але у Юлії Володимирівни дещо вищий рівень негативної оцінки серед херсонців – 14%.

Діяльність нового губернатора позитивно оцінюють заледве 11% опитаних, а майже 18% - негативно. І знову ж таки – досить велика кількість тих, хто ще не визначився у своєму ставленні – майже 71% опитаних.

У центрі України – на Полтавщині – покращення відчули майже стільки ж людей, скільки й у Херсоні – 33%. Те, що ситуація погіршилася, вважають тут менше 10%.

Схвально до діяльності Віктора Ющенка ставляться вже на 10% більше респондентів, аніж у Херсоні – 72% опитаних. А негативно його діяльність оцінюють заледве 8%.

До прем’єр-міністра Юлії Тимошенко полтавчани ще більш прихильні – 75% дали їй схвальну оцінку, а негативно її діяльність оцінили майже 9%.

Як видно з опитування порівняно із розглянутими вище губернаторами, новопризначений намісник найбільше зі своїх колег припав до душі населенню регіону, який очолює  - майже 31% оцінили його діяльність позитивно і лише 6% - негативно. Щоправда і у цьому випадку відсоток тих, хто ще лише приглядається до дій нового керівника виконавчої влади в області досить високий, хоча і менший, аніж в попередніх випадках  - загалом 61% опитаних не змогли оцінити діяльність губернатора Полтавщини.

На півночі України – у Житомирі – відсоток тих, хто відчув покращення ситуації в державі дещо більший, аніж на півдні і в центрі – загалом 41%. Погіршення ситуації бачать майже 11% опитаних.

Діяльність Віктора Ющенка схвально оцінюють майже 80% житомирян. А негативно ставляться до дій нового президента лише 6%.

Майже така ж сама кількість схвальних відгуків і про діяльність Юлії Тимошенко – 79,6%. Негативно  оцінили діяльність прем’єр-міністра майже 8%.

У Житомирі, як і в Полтаві багато людей (на фоні нижчих показників у Львові, Донецьку, Криму та Херсоні) задоволені діяльністю нового губернатора  - 31% оцінюють його дії схвально. Хоча і негативних відгуків про діяльність нового голови Житомирської ОДА також багато  - майже 18%. Тих, хто не визначився із ставленням до нового губернатора у Житомирі майже 51%.

Узагальнюючи здійснений огляд, можемо зробити такі висновки.

У ставленні до представників центральних органів влади, зважаючи на їх публічність і впізнаваність, спостерігаємо відносно однозначні оцінки. Загалом тут зберігається міжрегіональна диференціація, яка була зафіксована під час президентських виборів. Захід в основному схвально оцінює діяльність президента і прем’єр-міністра, а схід – навпаки. Разом з тим порівняно із президентськими виборами бачимо і суттєве покращення в ставленні до Ющенка та Тимошенко з антагоністично налаштованого під час виборів населення східних теренів.

Регіональна диференціація зберігається і у оцінці економічної ситуації в країні загалом. На заході більше тих, хто бачить покращення, а на сході навпаки.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня