КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Рухи можуть об’єднатися перед загрозою маргіналізації…
21.07.2005

By: Богдан Бачинський, Гал-info

Ющенко запропонував створити нову партію, в яку б увійшли всі ті, хто підтримував його на президентських виборах. Йому так здавалося краще і простіше. Втім, на думку лідерів Народного руху України та Української народної партії ця ідея є невдалою. Обидві партії мають достатньо історії, досягнень і регалій, які не дають їм можливості просто так знищити свої партії і бренди, тим більше це є як мінімум нелогічно в той момент, як незабаром вступить в дію Конституційна реформа, яка зміцнить роль партій і парламенту в країні. НРУ є найдавнішою та наймасовішою партією національного спрямування — це партія, яка поборола комуністичну партію в далекому 89-му. УНП — це партія, яка утворилася шляхом об’єднання Українського народного руху (більшої частини колишнього єдиного РУХу) та Демократичної партії і на сьогодні, за даними мінюсту, є найбільшою серед правоцентристських партій в Україні. Чисельність партії становить близько 120 тис. осіб, враховуючи те, що партія ніколи не була провладною, її масовість є не надутою, а реальною. У 2003 році, коли Ющенко ініціював об’єднання двох “рухів”, небажання лідерів цих партій ліквідовувати свій бренд завадила об’єднавчому процесу. Можливо, саме це і розізлило Президента та стало на заваді продовженню подальшої більш тісної співпраці між ним та УНП І НРУ.Логіка НРУ зрозуміла — цей бренд є занадто відомий, з ним пов’язують свою долю цілі покоління, зрештою РУХ — це частина історії, яку партійці не хочуть руйнувати. Натомість УНП вклала у розкручування свого бренду занадто багато, щоб зараз від нього відмовитися. На сьогодні УНП — це партія, яка найбільш послідовно працює над своїм іміджем та над виробленням своєї позиції. Її лідери цілеспрямовано йшли до побудови партійної структури за європейським зразком, водночас, послідовно відстоюючи проведення Конституційної реформи та зміцнення ролі парламенту. З іншого боку, бренд НРУ зараз не має великої популярності, а здебільшого належить історії. Останні роки партія вигравала лише за рахунок об’єднання зусиль із більш молодшими та багатшими політичними силами. Масовість УНП так і не змогла дати серйозні дивіденти. Згідно із соціологічними дослідженнями кожна із партій не набирає більше 2%. Втім, самі партійці стверджують, що це не відповідає дійсності. Наприклад, голова ЛОО УНП Олекса Гудима запевнив “Гал-info”, що нещодавнє дослідження проведене в Києві продемонструвало 6% підтримки цієї політичної сили.
   І все ж самостійно пройти до парламенту ці партії мають мало шансів. Їхні електорати є майже однаковими та одночасно збігаються із електоратом НСНУ та БЮТ. Попри те, що обидві партії мають серйозний кадровий потенціал на заході, центрі і півночі країни, жодна з них не може із впевненістю сказати, що вона подолає 3% бар’єр, а якщо і подолає, то це точно не буде переконлива перемога на виборах, а радше чергове виживання на рівні 4-5%, що дасть мінімальну кількість місць у парламенті.
   Втім, можливо в умовах переходу на партійну систему виборів, вижити — це і є завдання мінімум для кожної із них, — це достатній трамплін, щоб потім мати можливість для зміцнення електоральної підтримки. Якщо ж УНП та НРУ не пройдуть до парламенту, то навряд чи вони зможуть витримати випробування дистанцією у 4-роки безпарламентського існування. Вони або зникнуть взагалі або перетворяться на партії регіонального значення.
   Небажання розпускати свої партії і вступати в ющенківський Народний союз Наша Україна — це єдина розбіжність між лідерами НРУ і НПУ, з одного боку, та Ющенка, з іншого. Втім, ця розбіжність є досить вагома для того, щоб політичні дороги Президента та “рухів” суттєво розійшлися. На сьогодні для УНП та НРУ стоїть одна дилема, чи вдасться їм залишитися із Президентом Ющенком, не входячи у його партію. Питання блокування із партією Ющенка — це питання виживання цих партій. Найкращий для обох партій варіант — це утворення чергового проющенківського блоку партій на парламентські вибори.
   Втім на перепоні реалізації цього сценарію став сам Ющенко, заявивши на установчому з’їзді НСНУ, що хоче бачити в блоці із цією партією лише Блок Юлії Тимошенко та Народну партію Литвина. Звичайно, слова Ющенка ще не означають, що так воно й буде, але враховуючи те, що до сих пір він дотримував свого слова, то існує досить велика ймовірність реалізації його задуму. У цій статі ми не будемо розглядати наскільки реальним є створення такого блоку-трьох.
   Однак, зауважимо лише дві речі. По-перше в цій справі все залежатиме від відносин на рівні Ющенко-Тимошенко. По-друге вже зараз, коли до виборів залишилося більше як 8 місяців, велика кількість політичних суб’єктів сумнівається в можливості, доцільності та справедливості участі НПУ в пропрезидентському блоці. Недоцільно, бо рейтинг і організаційні можливості партії є досить низькими. За словами самих “народників” їм потрібно створювати партію з нуля. Несправедливо, бо НПУ-АПУ підтримувала на виборах не Ющенка, а Януковича. А діяльність Литвина в дні помаранчевої революції на користь Ющенка, на думку команди Ющенка, ще не є приводом реабілітувати усю пратію. До слова, лідери НПУ також не випромінють впевненості в своїй участі в цьому проекті. Принаймні, лідер партії Володимир Литвин та його заступник Олег Зарубінський вже неодноразово скаржилися на рівноправність між НПУ та НСНУ, яку породжують самі члени НСНУ. Тому блок-трьох може реалізувати лише одна людина — Ющенко, втім у реалізації своїх планів він зіткнеться із протистоянням свого ж оточення.
   Ці дві тези в першу чергу дають УНП та НРУ надію на те, що блок Ющенка не відбудеться у тому форматі, який хоче Президент. І тоді партіям вдасться переконати його діяти за їх сценарієм — створити блок до якого б увійшли партії засновники об’єднання “Сила народу” (НРУ, УНП, ПРП, КУН, ХДПУ, Батьківщина, УРП-Собор), а також новостворена НСНУ і можливо ПОРА. Для реалізації цього сценарію на початку липня партії НРУ, УНП, ПРП та Батьківщина надіслали привітання на з’їзд НСНУ, в якому вони закликали нещодавніх братів по зброї об’єднатися в єдиному блоці. Цей знаковий крок по-перше продемонстрував консолідованість цих партій, а по-друге був спрямований не стільки для уваги лідерів НСНУ — найближчого оточення Ющенка, як для самого Президента. Поява у числі підписантів звернення посеред НРУ, ПРП та УНП партії прем’єр міністра не могла відбутися без відома Юлії Тимошенко. А це означає, що прем’єр не тільки не вірить у реальність створення блоку НСНУ-БЮТ-НПУ та симпатизує ідеї створення блоку “Сила народу”-НСНУ, але й фактично вже визначилась на користь останнього. Очевидно, що УНП та НРУ здобули дуже серйозного партнера. І все ж залишається висока ймовірність того, що їхнє блокування із партією Ющенка не відбудеться, а НСНУ блокуватиметься тільки із ПРП та БЮТ, а то й взагалі йтиме на вибори самостійно. Цікаво що за таких обставин робитимуть НРУ та УНП. Яке їхнє бачення проблеми утворення блоків.

НРУ

 

Народний рух України на сьогодні налічує 51 тис. осіб, 15% з яких стало членами партії вже після Помаранчевої революції. ЛОО НРУ, за словами її голови Ярослава Кендзьора, налічує 8,5 тис. осіб. При цьому, в ході формування НСНУ, від НРУ до нього перейшли лише 14 осіб (здебільшого народних депутатів, намісників та інших лідерів партії), а з січня до цього часу в партію вступило 1,5 тис. чол. На Львівщині партія отримала чимало революційних дивідентів у вигляді посад, а тому може розраховувати на підготовленість тилів для виборів до органів місцевого самоврядування. ЛОО НРУ є найчисельнішою, та найвпливовішою обласною організацією руху, і навіть в сильному для себе регіоні, вона має недостатню підпримку, щоб говорити про перемогу на виборах до органів місцевого самоврядування. За дослідженням КМІСу, яке було проведено у липні, на Заході країни за НРУ проголосували б 1-1,7% виборців. За внутрішним дослідженням, яке проводив ЛОО НРУ, для вивчення думки львів’ян щодо підтримки ймовірних кандидатів на посаду мера, кандидата від НРУ підтримуватимуть 46% голосів... Однак, про рейтинг самої партії її лідери мовчать.
   Ярослав Кендзьор у коментарі “Гал-info”
теж не захотів коментувати, яку кількість кандидатів партія може висунути на вибори до місцевих рад різних рівнів, зазначивши лише, що до вересня кожна районна організація повинна подати список ймовірних кандидатів. Найбільше ЛОО НРУ хвилює питання „мерства”, про що й свідчить спеціально проведене дослідження. В умовах, коли інші політичні сили у Львові набирають все більші потужності, єдиним шансом НРУ залишитися при владі у місті — це виграти вибори міського голови. За словами Ярослава Кендзьора, НРУ вже визначився із кандидатурою на посаду міського голови. Хоча депутат не захотів називати імені “обранця”, проте зазначив, що ця кандидатра вже погоджена із головою партії Борисом Тарасюком і розраховує на підтримку з боку Віктора Ющенка. Водночас, в інтерв’ю партійному порталу Ярослав Кендзьор зауважив, що за результатами соціологічного дослідження, спрямованого на визначення рівня підтримки львів’янами окремих осіб, які можуть балатуватися на посаду міського голови, член НРУ Василь Куйбіда посів друге місце, на 2 % відставши від Андрія Садового. До того ж в усіх попередніх соціологічних дослідженнях, які проводилися зі спрямуванням на крісло міського, Василь Куйбіда постійно займав друге місце. Тому стає очевидним, що саме Куйбіда буде висуватися на посаду мера від НРУ. Проблема в тому, що на цих виборах виграє той кандидат, якого підтримає Ющенко. Саме тому НРУ так поспішає заручитися підтримкою Президента. Якщо ж Ющенко не підтримає нікого, то переможе кандидат, якого підтримуватиме НСНУ. Цікаво, що сам Куйбіда стверджує, що він не балатуватиметься на міського голову Львова, а партія схиляється до підтримки депутата міської ради, голову ради місцевого самоврядування Сихівського району Івана Рудницького.
   Якщо говорити про візії НРУ щодо парламентських виборів, то партія відкидає можливість іти на вибори самостійно. Найкращим варіантом, який бачить НРУ — це формування блоку НРУ-УНП-ПРП-КУН-НСНУ-Батьківщина-УРП-Собор. Проте, наприклад у Кендзьора, є великі застереження щодо участі у блоці партії Юлії Тимошенко. За його словами, об’їздивши 17 областей України він побачив тотожну до Львівщини ситуацію — Батьківщина виконує роль напівлегальної опозиційної партії, виступаючи в контра до НСНУ і партій із блоку “Наша Україна”. До цієї партії найчастіше входять люди, які асоціюються із колишньою владою. Для того, щоб здобути більшої політичної ваги та змусити лідерів НСНУ задуматися, на початку наступної сесії Верховної ради НРУ планує утворити власну фракцію, основна частина членів якої вийде із фракції “Наша Україна”.
   Якщо ж блок з НСНУ не відбудеться, то НРУ переконане в тому, що вдасться утворити блок НРУ-ПРП-УНП-КУН. Враховуючи те, що створення жодних інших серйозних правих блоків національного спрямування не прогнозується, то це утворення може розраховувати до 10% підтримки. Одночасно, народний депутат, не виключає можливості утворення ситуативних блоків до місцевих рад. На його думку, конфігурація таких блоків може бути різноманітною, не виключаючи можливості входження до них і ПППУ, НПУ, НДП, “Свобода” і інших.

 

УНП

З одного боку, партія є досить потужна, і має найкращу структуру на Львівщині, а також широке представництво в усіх органах місцевого самоврядування. А з іншого боку, в усіх соціологічних дослідженнях вона набирає ще менше голосів, ніж НРУ. Однак це не заваджає партії чутися в силі для того, щоб піти на вибори самостійно. На сьогоднішній день в УНП розглядають три варіанти виборчої стратегії. Перша — це широкий блок політичного об’єднання “Сила народу” + НСНУ. Однак, на відміну від НРУ, в УНП є великі сумніви щодо участі НСНУ в цьому блоці, натомість вони бачать більш впевнених союзників в Батьківщині і УРП-Собор, з якими в них є давні домовленості. Тому другий сценарієм утворення блоку є об’єдання зусиль НРУ-УНП-ПРП-КУНу із БЮТ. Такий сценарій на даний час виглядає для середовища партії найбільш ймовірним. При цьому вони стверджують, що і НСНУ і НПУ підуть на вибори самостійно, а БЮТ погодиться на формування блоку із націоналістичними партіями правого спрямування.
   Третім сценарієм є самостійна участь у виборах, при цьому її лідери скромно заявляють, що мають усі шанси подолати 3% бар’єр, із невеликим запасом у кілька відсотків. Свою впевненість у цьому УНП пояснює тим, що Ющенко з багатьох міркувань не очолить список НСНУ. Серед багатьох причин цього є хоча б те, що УНП на своєму лютневому з’їзді перша висунула Ющенка, як свого почесного голову. За цієї ситуації НСНУ багато втратить і стане такою ж рядовою партією як УНП, ПРП чи НРУ. Окрім того, НСНУ — це партія, яка націлена на вибори до парламенту, а здобути перемогу на виборах до місцевих органів самоврядування вона навряд чи зможе, оскільки її структури на місцях є досить слабкими. Ще однією причиною впевненості УНП є їх постійна діяльність по нарощуванню “м’язів”. Наприклад, партія здійснює систиматичну діяльність, реалізовуючи низку регіональних проектів. На заході — це проект щодо визнання УПА воюючою стороною. Так, партія може розраховувати на голоси не лише на традиційному західному електоральному полі правих, але й напівночі, центрі і півдні країни. Впевненість партії у своїй перемозі також поширюється на її стратегію. Зокрема, блокова конфігурація партії залежатиме від ситуації на загальноукраїнському рівні. Місцевим осередкам не рекомендуватимуть вступати в жодний із місцевих блоків, якщо в такий блок не вступить партія в цілому. За словами голови ЛОО УНП Олекси Гудими, обласна партійна організація планує на вибори до місцевих рад висувати понад 200 кандидатів в депутати. На сьогодні ЛОО УНП налічує 8 тис. чоловік, що дає їй можливість цілком забезпечити область необхідним людським ресурсом під час виборів. До початку кампанії ставиться завдання збільшити членство до 10 тис. осіб. І все ж, не зважаючи на впевненість партійців, вони радше за все погодяться на блокування із ким-небуть з об’єднання “Сила народу”, ніж витрачатимуть надзусилля для самостійного подолання 3% бар’єру.
   Таким чином, можна стверджувати, що як би не склалася ситуація в Києві із утворенням спільного блоку з НСНУ чи БЮТ, але УНП та НРУ, радше за все, будуть або присутні у цьому блоці, або вдвох йтимуть на вибори без підтримки Ющенка. На разі ще важко говори, хто приєднається до цього альянсу двох “рухів”. Реально побачити б цій право-національній конфігурації і КУН і “Свободу”, менш реально, але також можливо і ПРП.Назад до списку

15:22 (23.01.2023)
У ГУР розповіли, чого чекають у лютому-березні і як змінюється тактика РФ

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня