Президент України Володимир Зеленський звернувся до українців щодо катастрофи літака МАУ у Тегерані.

Звернення президента з’явилося після завершення розмови глави держави з президентом Ірану Хасаном Рухані.

“Для повного завершення розслідування ще потрібно провести низку дій. Наразі вони намагаються реконструювати літак”.

Глава держави повідомив, що в ході розмови з президентом Ірану домовлено, що Рухані буде відданий наказ максимально швидко спільно з українськими експертами закінчити ідентифікацію тіл загиблих і підготувати їх для повернення в Україну.

“Це повинно статися найближчим часом. Ми також домовилися про початок спільної роботи з розшифровки двох бортових самописців – “чорних скриньок”. Ми домовилися про повну юридичну та технічну взаємодію, включно з питанням отримання компенсації. Ми домовилися, що ніхто не відкрутиться”.

“Офіс Генерального прокурора України порушив справу за фактом убивства громадян України. Уряд надасть фінансову допомогу родинам загиблих. Держава також всіляко сприятиме отриманню ними компенсацій від перевізника, страхових компаній та Ісламської Республіки Іран”.

“Я закликаю всіх міжнародних партнерів України, всю світову спільноту бути єдиними та наполегливими до повного й остаточного розслідування всіх обставин цієї катастрофи. Це потрібно всім нам”.

“Я поверну всіх загиблих близьким і рідним. Вони зможуть з ними попрощатися по-людськи. Ми гідно вшануємо їхню пам’ять. Всі винні будуть покарані”.

Президент покроково розповів про усі дії української влади, починаючи з ранку 8 січня, а саме: одразу після авіакатастрофи було створено та розпочато роботу оперативного штабу при РНБО України.

На місце події в аеропорт Імама Хомейні прибули посол і консул України в Ірані, відбулося позачергове засідання уряду, на якому ухвалено рішення про створення та відправку до Ірану пошуково-рятувальної групи, до якої увійшли 45 експертів з Державної авіаційної служби, Національного бюро розслідувань авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, представники РНБО, Служби безпеки України, ДСНС, Міністерства оборони, Міністерства закордонних справ та представники компанії МАУ.

9 січня о 3:30 пошуково-рятувальна група прибула з України в Тегеран і через 2 години розпочала роботу на місці катастрофи.

“Офіс Генерального прокурора України звернувся до Ірану, до Канади, Швеції та Великої Британії з пропозицією про створення міжнародної слідчої групи. У мене відбулася розмова з Президентом Ірану щодо чіткої та повної взаємодії з нашими експертами. Вони отримали доступ до фрагментів літака, “чорних скриньок”, записів радарів і диспетчерів з центру управління польотами”.

“Вранці 9 січня секретар РНБО України озвучив 4 основні версії, зокрема про можливість збиття українського літака ракетою. Для ідентифікації тіл загиблих було дуже швидко зібрано зразки ДНК їхніх родичів. Зокрема борт-провідниці, родичі якої перебували на тимчасово окупованій території. Я провів робочі консультації з нашими міжнародними партнерами – прем’єр-міністрами Канади, Швеції, Великої Британії, президентами Ірану та Афганістану, й наголосив на необхідності спільних дій задля розслідування обставини цієї трагедії”.

“Ближче до вечора з’явилися заяви від лідерів США, Канади та Великої Британії про ймовірне збиття українського “Боїнга”. Ми закликали всіх міжнародних партнерів надати дані, які підтвердили б цю версію. 10 січня у мене відбулася розмова з Держсекретарем США Майклом Помпео та зустріч із тимчасовою повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін, яка передала мені важливу й корисну інформацію для розслідування. Також важливу інформацію передала Посол Великої Британії та Північної Ірландії Мелінда Сіммонс”.

Зеленський зауважив, що переконливі попередні висновки та докази, знайдені в ході роботи українських експертів у Тегерані, “не дозволили приховати правду”. Група українських експертів продовжує свою роботу.

“І сьогодні керівництво Ісламської Республіки Іран визнало факт збиття українського літака та свою провину в авіакатастрофі. Цьому безперечно сприяла й підтримка з боку міжнародних партнерів, наполеглива позиція світової спільноти. За це я висловлюю щиру подяку лідерам США, Канади, Великої Британії, інших країн, міжнародних організацій”.

Від cupol