КУПОЛ. Культура і Політика. КУПОЛ. Культура і Політика.
 НОВИНИ   ВИБОРИ   СТАТТІ ТА ОГЛЯДИ   ІНТЕРВ'Ю   ДАЙДЖЕСТ   ГОЛОСУВАННЯ   ПРО НАС  
КуПол по-старому вперед! версія для друку вперед! в закладки! вперед!
 

НОВИНИ

Гість програми – заступник міського голови Харкова, перший заступник голови СДПУ(о) Ігор Шурма
21.04.2008

By: 17.04.2008, 22.05-22.50 - прямий ефір, 19.04.2008, 15.00-15.45 - повтор

Автор і ведучий програми – Остап Дроздов.   Експерт у студії – політолог Юрій Шведа.   Журналіст – Світлана Ровенчак, Львів-ТБ   Остап Дроздов:   Доброго вечора. Вас вітає 12 канал і політична програма „Прямим текстом”. Мене звати Остап Дроздов. Сьогодні у нас в гостях заступник міського голови міста Харкова, наш земляк Ігор Шурма.   Пане Ігоре! В одному із своїх виступів ви обмовилися про об’єднання лівих сил. Ви назвали цей процес складним. Взагалі з точки зору журналістів будь-які об’єднавчі процеси в Україні – це дуже вже щось таке понад амбітне і надто складне. Поясніть, що ви зараз таке – я маю на увазі лівих – мутите?Ігор Шурма:

Справа в тому, що на сьогодні не відбулося не тільки політичної, але й ідеологічної структуризації політичних партій. Вся справа в тому, що сьогодні ми не можемо сказати, за якою моделлю буде розвиватися Україна. З одного боку, після помаранчевої революції, люди, які називалися «оранжевими» прийшли до влади і нічого не запропонували для України, оскільки результативних кроків немає. Ліберали теж не можуть себе зреалізувати, консерватори адаптуються до європейських структур, але остаточно владу не можуть взяти. І на сьогодні можемо сказати – правлять бал чиновники і політична доцільність. Якщо ми хочемо розвиватися як демократична держава, то ми повинні визначити, якими принципами, якими стандартами живе те ж саме європейське суспільство. Там беззаперечним атрибутом повноцінного політичного життя є лівий і лівоцентристський рух.

Ситуація в Україні складається таким чином, що ліві і лівоцентристські сили поступово виштовхуються з політичної еліти. Ми можемо по-різному ставитися до прогресивних соціалістів, до комуністів і до соціалістів, але будемо говорити виключно фактами. Спочатку недобрали соті відсотка прогресивні соціалісти. Пізніше ворогами народу були зроблені соціал-демократи. Опісля цього зрадниками були проголошені соціалісти. І на сьогодні ми підходимо до такого моменту, коли два мегаблоки можуть прийняти рішення про підняття прохідного бар’єру у Верховну Раду і таким чином комуністи його не здолають. Більш того, ставлення до комуністів у Європі відоме і на їхній захист, якщо навіть будуть якісь порушення під час виборів, ніхто не стане.

Тому на сьогодні об’єктивним є питання: а що буде з лівоцентристським рухом? Тому що якщо провести соціологію, не говорити, хто є справжнім носієм лівоцентристського руху в демократичній ідеї, то ми бачимо що той показник зашкалює за 125 відсотків. Це означає, що настрої в людей є. Соціалістів всі підтримували і вони були бажаними в українському політикумі до тих пір, поки Мороз не пішов поперек президенту і діючому на сьогодні прем’єр-міністру. І сьогодні ліві сили, які презентують, будемо говорити так, десь до 30 відсотків виборців в Україні, повинні зрозуміти одне: якщо вони не об’єднаються навколо ідеологічних засад, вони зникнуть з політичної арени. Ліві сили сьогодні приречені на об’єднання.

Ліві і лівоцентристські сили на сьогодні у форматі переговорного процесу при вироблені і обговоренні Декларації принципів об’єднання лівих сил є 12 партій і громадських організацій, які сповідують ліву і лівоцентристську ідеологію. Ми прекрасно розуміємо, що радикальні сили рано чи пізно відійдуть, але дуже важливо, аби це об’єднання проходило не вливанням в якусь одну політичну силу, не гуртуванням навколо якогось одного політичного лідера і не пошуком назви нової організації. Сьогодні розходиться про те, що необхідно виробити принципи об’єднання, навколо яких політичні сили зможуть вибудувати якусь структуру.

Аналізуючи, що відбулося з таким блоком, як Наша Україна, який отримав величезну підтримку на президентських виборах, коли їхній висуванець став президентом, чого вартував такий з’їзд в Палаці спорту – 6 тисяч делегатів, звезеної із всієї України і безмежна кількість бажаючих вступити в партію. І сьогодні, коли немає ідеологічної сумісності всередині блоку, цей блок перетвориться в маргінальний. Це вже зрозуміло, що Ющенко програє Тимошенко.

Остап Дроздов:

Тому зараз і така бойня відбувається.

Ігор Шурма:

Вся справа  втому, що скільки би ви не говорили слово «халва», у вас в роті солодше не стане. Скільки б націонал-демократи, які прийшли сьогодні до влади, не говорили, що вони змогли б зробити з України країну щастя і добра, якщо не мати фахівців у державотворенні, не мати кадрового ресурсу і резерву, нічого з того всього не вийде.

Остап Дроздов:

А ліві і ліво-центристи також би мали шанс зробити халву.

Ігор Шурма:

Це наступний крок. Я не кажу, що ліві на сьогодні є ідеальними. Ви знаєте, оцей принцип князівства, який є притаманний усім політичним силам, призводить до того, що сьогодні окремі лідери політичних сил дуже неохоче йдуть на процес об’єднання. Бо набагато легше руйнувати, ніж об’єднувати. Тому цей довготривалий процес, дуже складний переговорний процес – він на сьогодні триває, але перші кроки, які були, вони все-таки вселяють надію, бо ми пішли шляхом пошуку не того, що нас роз’єднує,  а того, що нас об’єднує.

Остап Дроздов:

І що вас об’єднує?

Ігор Шурма:

Наприклад, позиція стосовно НАТО. Ми, наприклад, маємо чітку позицію і в даному випадку Соціал-демократична партія України (об’єднана) виступала, виступає і буде виступати за те, аби в Україні український народ мав право скористуватися своїм конституційним правом вибору.

Остап Дроздов:

БЮТ те саме каже.

Ігор Шурма:

Вони можуть говорити все, що хочуть, але ініціаторами збору підписів були саме соціал-демократи. Ми зібрали 4, 5 мільйони підписів. Ми сьогодні не ведемо дискусію. Тому що формат України і НАТО буде завжди змінюватися у зв’язку з тими глобалізацій ними процесами, які проходять у світі. Але ми говоримо про те, що в Конституції записано право людей взяти участь у референдумі. Ми зібрали 4, 5 мільйони підписів. ЦВК передала президенту ці підписи. І, згідно з Конституцією, він мав би оголосити референдум. Він передав це в конституційний суд. При діючому президенту – не мені про це говорити – Конституція взагалі перестала бути основним законом і сьогодні все звершується і здійснюється за політичною доцільністю.

Свого часу у 2006 році, коли ми не потрапили у парламент, ЛОО прийняла рішення, в тому числі як і партія в цілому, що необхідно просто відійти від активної політики і весь час вказувати на ті недоліки, які робить помаранчева влада. Чому: Або вони повинні бути довести свою спроможність. Або рано чи пізно процес самопоїдання прийшов би до логічного завершення. І коли відбувалися вибори у 2007 році, об’єднані соціал-демократи не брали участі у виборах, оскільки ми говорили, що вони є такими, що не відповідають духу Конституції і основам українського законодавства. Ми б так і далі діяли, але якщо ми побачили, яким шляхом розвиваються події в Україні, то якщо йти за тим принципом, що ми не будемо брати участь у виборах, бо вони незаконні, то можна так взагалі ніколи не взяти участі у виборах. Бо сьогодні будь-який указ, який виходить з Банкової, має дуже великі сумніви у юристів щодо законодавчої правильності.

Остап Дроздов:

Запитання журналіста.

Світлана Ровенчак:

Пане Ігоре, ви говорите, що блок Наша Україна є приреченим, оскільки немає ідеологічної основи. Чи вистачить вам оцього одного питання НАТО для об’єднання різних лівих та лівоцентристських сил і як ви будете об’єднувати радикалізм прогресивних соціалістів і певний лібералізм вашої політичної сили.

Остап Дроздов:

А вам буде комфортно біля Вітренко?

Ігор Шурма:

Я хочу відповісти на запитання. Я не може зрозуміти, звідки у вас є такий висновок: лібералізм СДПУ (о). Якщо це ваша особиста думка, то я з тим погоджуюся. Я вважаю, що ми є носіями соціал-демократичної ідеї. А от власне лібералізм, який був у НУ абсолютно не поєднався із іншими ідеологічними течіями, які є в НУ, тому він і розпався.

А що стосується формати блоку лівих сил, то я мушу сказати, що на лівому фронті відбудеться те, що відбулося у блоці НУ. Еволюційно рано чи пізно радикально налаштовані сили відійдуть. І якщо, допустимо, прогресивні соціалісти захочуть бути у форматі блоку лівоцентристських і лівих сил, то вони повинні або менше радикальними або їм там просто не знайдеться місця.

Скажіть будь ласка, на Львівщині хто може сказати, що Конгрес українських соціалістів – КУН – це не є проукраїнська партія. Ніхто не може сказати. Тоді поясніть мені, як великі націонал-демократи і почесний голова НУ президент Ющенко зробили так, що їх не взяли в блок.  Просто викинули на узбіччя. З цього треба робити висновки.

Світлана Ровенчак:

Ви говорите про об’єднання, але вже ставите умови до прогресивних соціалістів.

Ігор Шурма:

Ми не ставимо умов. Ми хочемо, щоб вони зрозуміли, що радикальні сили нічого не мають спільного в об’єднавчих процесах. Вони просто там не зможуть у такому форматі працювати.

Остап Дроздов:

Об’єднання лівих сил. Коментар експерта.

Юрій Шведа:

Звичайно, що формувати владу і здійснювати партійне будівництво найкраще, і це європейська практика, на основі спільності ідеологічних поглядів. І дуже слушно, що зараз ліві сили почали гуртуватися, почали об’єднуватися. З моєї точки зору, поїзд пішов. Це треба було робити трохи раніше. І ще з погляду на те, що нішу, яка існує в суспільстві, безперечно, бо в принципі завжди ліві погляди знаходять відзив у тих людей, які значною мірою люди найманої праці, робітники, а у нас сьогодні таких людей більшість. Так от на сьогодні цю нішу дуже активно і плідно використовує Блок Юлії Тимошенко. І як вам вдасться як лівій політичній силі вийти з лозунгами фактично лівими, лозунгами солідарності – це буде дуже непросто.

Ігор Шурма:

Пане Юрію, я вам мушу сказати про те, що тут є дуже багато нашарованих проблем. І якщо ви говорите, що ліву ідею експлуатує БЮТ, то одна справа сповідувати стандарти, а інша справа їх експлуатувати. Якщо Юлія Тимошенко почне сповідувати або далі продовжуватиме експлуатувати ліві ідеї, то рано чи пізно від неї відвернеться та кількість людей, серед яких вона має підтримку. Бо левова частина підтримки у неї сьогодні тут, на території Західної України. Саме тут ліва ідея має найменше підтримки. Хоча свого часу тут зародився соціал-демократичний рух, але процеси пішли таким чином і український політикум так розвивався, що, на превеликий жаль, сьогодні, як то кажуть, змішались коні і люди.

Зараз ніхто нічого не може зрозуміти. Тому що парадокс полягає у тому, що український політикум – це як колода карт. Якби не називали політичні сили, які б блоки не робили – основні гравці є. І їх більше не стане. Вони можуть переформатовуватися.

Остап Дроздов:

То напевно в тому і питання, що ви теж у цій колоді.

Юрій Шведа:

Навіть дивлячись на Нашу Україну, ми там знайдемо представників лівих сил, скажімо, Порошенко, який був засновником партії «Солідарність», яка ввійшла у блок. Звичайно, що вона за своєю ідеологією лівоцентристська партія. Наївно думати про те, що на сьогодні люди потягнуться за програмами і за ідеологіями. Весь досвід формування політичних сил і партійного будівництва показує, що ідеологія в принципі важить для людей в останню чергу. Люди йдуть за харизматичним лідером і, на жаль, йдуть тим, хто найбільше пообіцяє.

Ігор Шурма:

Я з вами цілком згідний. Але ви напевно даєте характеристики як політолог, беручи за основу розвинуті демократії, розвинуті держави. Україна, на превеликий жаль, на сьогодні потребує ще розвитку отих питань, бо в нас зараз говорити про якісь усталені ідеологічні засади, про якісь класичні форми партійного будівництва не доводиться.

От ми кажемо, що сьогодні ліва ідея, якщо про неї говорити, воно нічого не вийде, бо людей ідеологія не цікавить. Партійне будівництво теж людей не цікавить. Але починаючи з 1992 року, соціал-демократи завжди займалися підготовкою кадрового резерву. І нині ми бачимо, що ця робота через 14 років дала плоди. Нехай буде, що пішов Балога, нехай буде, що пішов Сігал чи Губський із соціал-демократів, питань немає. Але ці люди випрацювали в собі організаторів. Бо з партійного функціонера завжди може вирости хороший управлінець.

Якщо ми подивимось, що на сьогодні відбувається в Україні після відходу Кучми. Пішов не тільки Кучма. Пішла ціла плеяда організаторів, які формувалися під час навчання у вищих партійних школах. Це були люди, які шукали системного вирішення питань. А ось коли вони відійшли, появилася велика яма, прірва. Сьогодні управлінців, які здатні керувати державою, немає. Тому що стара система розвалилася. А в новій системі ніхто працювати не може. Сьогодні до влади прийшли люди у віці від 40 до 50 років. Вони на той час були комсомольцями і не встигли пройти вищу партійну школу. І сьогодні ми стаємо свідками такого глобального шокую чого популізму, соціального популізму. Такого конформізму, сьогодні є угодовство політиків. Хоче виборець почути, що йому збільшать виплати, і це будуть обіцяти. Які наслідки для економіки, для держави – це нікого не цікавить.

На сьогодні, на мій погляд, ще рік-два такої влади, дай Бог, щоб не було позачергових виборів, це людям повинно доволі набриднути. І тоді у фіналі президентських перегонів появиться цілком закономірна альтернатива діючій владі. Якщо з одного боку за виборця на президентських перегонах воюватиме, допустимо, Ющенко і Тимошенко, хоча переможець тут вже відомий, і не потрібно навіть у Львові агітувати, бо всі вже визначилися, за кого треба голосувати; то в противагу цілком реально може вийти системний прагматик. І от такого системного прагматика на сьогодні можуть висунути ліві сили.

Остап Дроздов:

Тут виникає питання електоральної перспективи, власне СДПУ (о) як складової лівої. Наслідила трохи партія. Вона є демонізована. Як відсікти оцей шлейф?

Ігор Шурма:

Я не знаю, хто не наслідив сьогодні в Україні. І це є відповідь на запитання. Я напевно подякую долі. Тому що я людина, яка народилася у Львові і ментально є львів’янин. Я пропрацював у Києві у Верховній Раді. Я сьогодні знаходжуся на роботі у Харкові. У період своєї каденції депутата ВР я мав можливість бути присутнім на найвищих щаблях влади – тоді СДПУ(о) була владною партією. Після цього я був в жорсткій опозиції. Бо коли електоральна підтримка була 70 відсотків, ніхто навіть не хотів брати мікрофон у ВР і виступати.

Всі дивувалися, як могла, наприклад, Катерина Ющенко одягнути на інавгурацію святую святих – річ з музею. Про це боялися говорити. Це було не прийнято. Але про це треба було говорити і відкривати людям очі. Я побував в опозиції, я побував при владі. І мушу вам сказати, що для себе роблю сьогодні висновок: незадоволення партіями є тільки по тій причині, що вони є слабкими і вони сьогодні зайняті внутрішніми проблемами. Вони займаються виборцями лише тоді, коли йдуть до влади. А пізніше стається парадокс. Той, хто є при владі, забуває робити те, що мав би робити для людей. Активною є опозиція. Опозиція стає на місце влади – абсолютно міняється все.

Я щораз більше приходжу до висновку, що для того, щоб забезпечити дієвий контроль над вдалою, ми сьогодні повинні робити такі потужні кроки для формування громадянського суспільства. Сьогодні лишень громадські організації, які складають основу громадянського суспільства, можуть бути контролерами влади. І я десь привідкрию секрет. Я, бувши заангажованим на одній політичній силі, я зрозумів, що ця заангажованість сьогодні заважає сьогодні у наведенні контролю. Це не важливо, що сьогодні СДПУ (о) має десь таку нішу, яку вона займає. Інша політична сила також є вузько заангажованою. І на сьогодні я особисто дозріваю до того, що потрібно розвивати політико-правозахисні громадські організації. І я думаю, що рано чи пізно я  такий проект зреалізую, оскільки на Сході України мав багато поїздок по областях і тут подивився – потрібно виходити за межу однопартійного формування точки зору. От коли в громадських організаціях зберуться люди, які будуть відстоювати право життя Конституції в Україні, право закону, верховенство права, коли зберуться люди різних політичних поглядів і уподобань, мені видається, що тоді Україна зробить крок вперед. На сьогодні апелювати до ідеології, апелювати до виборця, це означає продовжувати ділити Україну навпіл.

Я для себе зробив ще один висновок. Приїдеш до Львова – тут всі патріоти. Приїдеш до Харкова – там також всі патріоти. Для мене є велике запитання: хто сьогодні є більшим патріотом – російськомовний українець Сходу України, який формує економічну незалежність України, чи галасливий безрезультатний мітинговий галичанин. Один і другий може бути патріотом. І я для себе роблю висновок. Помилка напевно і одних, і других полягає ось у чому. Львів’янин, наприклад, вважає, що ми повинні задекларувати на сьогодні свої основні цінності, традиції. Ми запрошуємо дітей звідти, нехай вони їдуть, нехай вони дивляться. І приїжджають діти, приїжджають дорослі, дивляться на прекрасний Львів, дивляться на наші традиції. Але вони дивляться, як ми відпочиваємо, як ми святкуємо Великдень, як ми святкуємо Різдво, на наші вертепи. І вони їдуть назад. Але в мене є запитання. За 17 років незалежності України скільки відбулося екскурсій наших дітей на схід України? Щоб показати, що таке металургійний комбінат, щоб показати, що таке шахта, що таке домна, що таке мартен. Щоб показати нашим дітям і нашим людям, в яких умовах працюють люди і за які кошти. І які у них є традиції.

Коли почне перемішуватися населення, коли діти зі Сходу, випускники приїдуть сюди на роботу, коли знайдуться такі відважні, щоб не тільки говорити, а й працювати на сході України люди із Заходу і поїдуть туди, почнуть одружуватися, почнуть виробляти спільні стандарти, тоді ми будемо говорити, що є якісь цінності новітні в нації. Тоді ми можемо говорити про ідеологічні уподобання. Бо якщо ми будемо продовжувати йти шляхом, яким ми йдемо, ми будемо продовжувати розколювати Україну. Це не свідомо, але воно буде до цього приводити.

Журналіст:

Зважаючи на ці всі речі, про які ви говорили, зважаючи на те, що зараз відбуваються вибори до Київради, зважаючи на те, що незабаром можуть відбутися вибори у Харківській раді, чи є у вас потреба йти до Києва, якщо ви і в Харкові можете балотуватися. Це перше запитання. І чи ви є на сьогодні у відпустці і чи збираєтесь брати відпустку на виборчий період.

Ігор Шурма:

На сьогодні я є у відпустці. Щоб приїхати до Львова, я написав заяву про відпустку. А тепер що стосується виборів. Скажіть, будь ласка, якщо ми є демократична держава, і ми є всі в рівних умовах, яка різниця між депутатом Четвертого скликання Тимошенко і Шурмою. Ми були в одному парламенті. Я був уповноважений фракції, і вона. А Луценко навіть не був уповноважений. То чому міністр може йти у Київраду, чому прем’єр-міністр з першим віце-прем’єр-міністром можуть махнути на державу і в таку напружену хвилину йти в Київраду, а чому заступник мера міста Харкова не може піти.

Я вважаю, що ці напрацювання, які в нас є в медицині і соціальній сфері, інноваційні проекти, які вже зреалізовані, і якщо ми пройдемо у міську раду, вони будуть дуже корисними для київської територіальної громади. Більше того. Я на зустрічі з людьми кажу, що я не збираюсь їхати з Харкова. І нікуди не поїду.

Остап Дроздов:

Але зі Львова поїхали.

Ігор Шурма:

Мене у Львові ніхто на роботу не просив. Там мені роботу запропонували. Знаєте, я у Львові шість років займався речами, про які мені не соромно розказати. Я не відрікаюсь від жодної своєї дії і акції. Але крім цькування я нічого не відчув. Сьогодні мені запропонували роботу в Харкові і мені дають можливість зреалізувати свій потенціал і мені люди дякують. З медиків і з соціальної сфери до мене до Харкова вже приїжджало вісім делегацій дивитися те, що ми зробили. І слава Богу, що їдуть. Якщо це буде корисно, то нехай переймають.

У Київську міську раду йду для того, щоб партія могла задекларувати свої принципи. Ми йдемо із принципами соціальної безпеки. І будемо про це говорити, доказувати, що ми робили і що ми зробимо. Але у Харківську міську раду, якщо будуть чергові вибори, я буду боротися за те, щоб очолити список СДПУ (о) у Харківську міську раду.

Остап Дроздов:

І тоді точно станете харків’янином.

Ігор Шурма:

Я є громадянин України і якщо я сьогодні проживаю у Харкові, то я буду переживати за харківську громаду.

Остап Дроздов:

Прошу сказати, як есдек, як представник СДПУ (о) про співпрацю Віктора Медведчука і Юлії Тимошенко.

Ігор Шурма:

Я хотів би вам сказати про Віктора Медведчука. Його перевага над сучасними політиками полягає в тому, що він свого часу піднявся до певної висоти. Ми не будемо говорити, чи це максимальна для нього висота чи ні. І з цієї висоти він пішов вниз. Сьогодні ця людина –  а це є глиба – про це можуть говорити і ті люди, які його поважають, і ті, які є опонентами, так от ця людина переосмислила дуже багато минулого, проаналізувала. І на сьогодні дуже активно і продуктивно працює на користь України. Якщо ви хочете сказати, що в нього є співпраця з Блоком Юлії Тимошенко, я вам можу сказати, що у нього така сама співпраця є із Партією регіонів. І така сама співпраця донедавна ще була із Секретаріатом президента.

Остап Дроздов:

В чому полягає ця співпраця?

Ігор Шурма:

Сьогодні ніхто не може заперечити, що він є вдалий управлінець. Сьогодні потреба у такому управлінцеві є у всіх політичних сил. Що він конкретно говорить – треба питати його. Але я переконаний, що дуже швидко Медведчук постане в Україні у новому обличчі – для багатьох дуже незвичному. Це моя особиста думка. Я можу помилитися. Але я думаю, що така глиба, як він просто так розчинитися не може. От у фізиці, правда, нічого не зникає просто так.

Остап Дроздов:

Ви можете для нашої львівської не мітингової глядацької еліти підтвердити, що є нормальна, розумна, твереза холоднокровна співпраця Медведчука і Юлії Тимошенко?

Ігор Шурма:

Я вам скажу не тільки для того, щоб мене слухали, але і щоб мене почули. Сьогодні Медведчук надзвичайно багато і продуктивно працює на Україну, на інтереси України. І якщо ситуативно в полі його роботи опиниться та чи інша політична сила, досвід Медведчука дозволить йому не конфронтувати, не опонувати, а шукати ті спільні точки дотику, які принесуть користь державі Україні і українському народові.

Юрій Шведа:

Ви дуже скептично відгукнулися про ту систему, яка на сьогодні існує, про пропорційну систему. Ви мусите і на себе покласти відповідальність, бо, зрештою, і ви голосували за цю систему. І я хотів би почути. Очевидно зрозуміло тепер, що ми породили ту систему, від якої страждає все суспільство.

Ігор Шурма:

Давайте не будемо дволикими. Якщо ми хочемо йти в Європу, то ми повинні говорити про політичну відповідальність політичних сил. Без пропорційної системи майбутнього в Україні не буде. Те. що у нас партії слабкі, те, що у нас відповідальність політиків слабка – це абсолютно інший формат. Але до тих пір, поки у нас не будуть сильні і політично відповідальні сили – в України майбутнього просто немає.

Остап Дроздов:

Я вам дякую за участь в ефірі. І я сьогодні почув не одну дуже цікаву річ від вас. Зустрінемось наступного тижня. До побачення.Назад до списку

09:04 ( 7.09.2022)
Правила та умови використання бездепозитних бонусів

08:31 ( 7.09.2022)
Путін може скористатися звітом МАГАТЕ про ЗАЕС і запустити процес, аналогічний "Мінську"

()
Під колесами дизель-поїзда сполученням «Львів - Ківерці» загинув 28-річний хлопець

()
У Львові за кермом спімали п'яного прокурора

()
Поліцейські знайшли водія, що на смерть збив 19-річну дівчину на трасі Львів-Шегині

no news in this list.

no news in this list.

Продається домен
правда.укр

Ідеально підходить для новинного сайта, чи інтернет-газети.
Вартість домена - 2500 USD

Контактна інформація
cu_pol@yahoo.com

no news in this list.

no news in this list.

Lolitastad Stockholm, Sweden Flyttstädning i Stockholm - Städhjälp från Lolita Städ We are cleaning company located in the Stockholm city, Sweden
Interested in Muslim Marriage? Check out Muslims4Marriage.com
Shop for your new or used Chevy, Ford, Ram, or GMC lifted trucks for sale at OnlyLiftedTrucks.com

no news in this list.

no news in this list.

no news in this list.

Блок статей, Каталог статтей

no news in this list.

Центр політичних досліджень. Суспільно-гуманітарний консорціум «Ґенеза».
© 2004. КуПол (Культура і Політика). Всі права застережено.
© 2004. Розробка WebКузня