Представники партії “Європейська солідарність” не вважають історичною зустріч лідерів “нормандського формату” в Парижі 9 грудня, вбачають у ній і позитивні моменти, і тривожні.

Про це йдеться у коментарях соратниць Петра Порошенка Іванни Климпуш-Цинцадзе та Ірини Геращенко у Facebook.

“Я рада, що президент Зеленський спроможний чути активне громадянське суспільство. Усі акції проти капітуляції, незважаючи на звинувачення в їхній проплаченості, нарешті, були почутими”, відзначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

“Безумовно, це була важлива зустріч нормандської четвірки після 3-річної перерви. Але вона не стала історичною. Не відбулося ні зради, ні перемоги. Ні підписання миру, ні капітуляції. Й скорше, це добре для України на цьому етапі”, заявила Ірина Геращенко.

Обидві народні депутатки відзначили як позитив домовленості щодо повернення полонених українців додому до кінця цього року і цілодобового моніторингу ОБСЄ. Проте вони висловили і свої занепокоєння.

Климпуш-Цинцадзе стурбована тим, що Володимир Зеленський “вирішив скористатися термінологією Кремля, мовляв, Москва має вплив на сепаратистів на окупованих територіях, а не є стороною цього конфлікту”, і тим, що президентська команда “вирішила йти за путінським тлумаченням Мінських домовленостей стосовно кордону і на даний час повністю відмовилася від ідеї про миротворців”.

Її турбує формула Штайнмаєра, але радує, що позиції України і РФ про кордон розходяться.

Також Климпуш-Цинцадзе непокоять слова Володимира Путіна про закон України “Про освіту” і спілкування Володимира Зеленського російською мовою: “Продемонструвати своє знання російської мови Зеленський міг і одним-двома реченнями”.

На її думку, “дивно прозвучало запрошення кремлівської пропагандистки до України”.

Климпуш-Цинцадзе залишилася переконаною, що змішувати переговори щодо Донбасу й щодо газу було погано і що Путін спробує далі тиснути на Україну тезами про “знижки”

Натомість Геращенко вважає, що Путін погодився на саміт “нормандської четвірки” саме зараз через газове питання: “Росії не вистачило кілька місяців добудувати “Північний Потік-2″, і їй конче необхідні ці кілька місяців мати транзит через Україну. Потім тема транзиту стане ще однією темою шантажу Києва. А зараз саме газове питання, а не Донбас, були вирішальними для Путіна”.

Також, переконана вона, за зустріччю стоїть втома Росії від санкцій і прагнення вийти з ізоляції.

Геращенко рада, що Зеленський вказав на “червоні лінії” і неможливість федералізації, про принциповість звільнення всієї території Донбасу, а про Крим згадав хоча б на брифінгу.

Погано, на її думку, те, що безпекові питання не вирішені, що на переговорах не прозвучало про Дебальцеве й Новоазовськ.

Також Геращенко відзначила, що Верховна Рада для збереження санкцій мусить пролонгувати старий закон про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО, а “нового немає”.

“Головний провал і зрада дня – пресслужба президента. Звільніть їх, найміть краще Теслу”, – підсумувала Геращенко.

Водночас партія “Голос” заявляє, що головною проблемою “нормандської зустрічі” є те, що Україна і Росія не зсунулися в своїх точках зору, а Мінські угоди – шлях в нікуди.

Про це розповіли голова фракції Сергій Рахманін у Facebook та лідер “Голосу” Святослав Вакарчук у Twitter.

“Те, що ми зараз почули, вкотре доводить, що Мінські угоди – це шлях в нікуди. Бо, якщо ви слухали Володимира Зеленського і Володимира Путіна, могло скластися враження, що вони були на різних заходах.

Це означає, що точки зору — абсолютно непримиренні. Україна і Росія не зсунулися в своїх точках зору. Вони можуть зустрічатися ще в квітні, в жовтні, ще багато разів, але ні до чого по Мінських угодах вони не прийдуть”, написав Рахманін.

“Ми всі озвучили президенту червоні лінії. Він озвучив їх на прес-конференції. Путін не звернув на них жодної уваги. Це – сухий залишок Норманді.

Добре, що домовились про обмін заручників. І про припинення вогню. Це єдине, що зараз матиме значення. Подивимось, як ці домовленості будуть виконані”, повідомив Вакарчук.

Рахманін додав, що будь-яка пропозиція, яка надходить від Путіна, є небезпечною сама по собі.

За його словами, Путін не дарма наполягає на тому, щоби подальший шлях розв’язання конфлікту на Сході України відбувався саме за Мінськими угодами і саме спираючись на закон про особливий статус.

Рахманін також відзначив, що фракція “Голосу” голосуватиме проти продовження дії цього закону, бо він є небезпечним з трьох причин: 1) напряму суперечить Конституції, оскільки надає окремим територіям особливий статус де-факто і де-юре, 2) коли б не відбувалися вибори в ОРДЛО, вони не матимуть жодного сенсу, поки Україна не встановить контроль над кордоном, 3) цей закон ніяк не пов’язаний із санкціями щодо Росії.

На думку голови фракції “Голос”, перше, з чого мала би починати Україна, щоб убезпечити себе від ескалації бойових дій, – домовлятися про режим повного тривалого припинення вогню, і тільки після цього говорити про решту речей.

Він також додав, що Україна мала би зосереджуватись на безпековому форматі, а не на обіцянках провести вибори, які за чинним українським законодавством там провести неможливо.

Тим часом лідерка ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко за підсумками зустрічі у “нормандському форматі” заявила, що її непокоїть теза про особливий статус Донбасу на постійній основі та легітимізація “формули Штайнмаєра”.

Про це вона повідомила у Facebook.

“Викликає занепокоєння, що вперше в історії роботи Нормандського формату на рівні президента України легітимізовано “формулу Штайнмаєра”, яка стає основою для подальших дій.

Також уперше в офіційному комюніке переговорів зафіксоване прагнення надати особливий статус окупованим територіям не на тимчасовій, а на постійній основі.

Лише маючи конкретне пояснення цих пунктів, можна прогнозувати наслідки цього раунду переговорів для України”, резюмувала Тимошенко.

Водночас, лідерка “Батьківщини” привітала відновлення переговорів лідерів України, Франції, Німеччини та Росії.

Також вона назвала “великим досягненням” рішення про обмін полоненими за формулою “всіх на всіх” до кінця 2019 року. Серед позитиву Тимошенко відзначила і позицію, що спочатку – відновлення кордону, а потім вибори.

На думку Тимошенко, наразі в Україна на часі внутрішній діалог: “Потрібна відверта розмова із суспільством. Українці мають бути впевненими, що мир буде справжнім, без втрати незалежності та суверенітету”.

Від cupol